گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه شریف: مقام معظم رهبری بر اجرای برجام تاکید بسیار دارند

استاد دانشگاه شریف گفت: ترامپ نظرش این است که برجام، قطع‌نامه بدی است و بارها بارها سخنان را ابراز کرده اما تا حالا نتوانسته مسائلی را پیش ببرد. ترامپ فردی است که مسائل را بدون تفکر و بررسی بیان می‌کند.

1396/06/22
|
15:00

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(تلاش پیگیرانه دولت آمریکا برای باز تفسیر برجام و گسترش نظارت‌ها از مکان‌های اعلامی هسته‌ای به اماکان نظامی) با حضور دکتررسول صدیقی‌بناب، استاد دانشگاه شریف و کارشناس مسائل هسته‌ای روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

پرفسور رسول صدیقی‌بناب در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: همان‌طور که می‌دانید برجام یک قرارداد بین دو کشور نیست، بلکه 5+1 است و مهم‌تر از این، برجام منجر به قطع‌نامه‌هایی در سازمان ملل شده است و یک مهر بین‌المللی بر آن ثبت شده است. از طرفی قطع‌نامه‌هایی که سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی تصویب کرده بود، قبل از ایران برعلیه چهار کشور دیگر چنین قطع‌نامه‌هایی را تصویب کرده بود. قطع‌نامه‌هایی که منجر به جنگ در این کشورها شده و سرنگونی حاکمیت آن را در پی داشت.

وی افزود: بنابراین آمریکا دلش به مساله جنگ گرم کرده و فشار زیادی را به سازمان ملل آورد تا این قطع‌نامه‌ها تصویب شود و متاسفانه قدری از طرف ما غفلت شد و قطع‌نامه‌های متعددی نیز علیه ما تصویب کردند اما در حال حاضر با تدبیری که در راس آن مقام مظم رهبری و دولت بود، جلو رفت و با انجام مذکراتی منجر به منعقد شدن برجام شد.

این استاد دانشگاه شریف ادامه داد: برجام در کشور ما نیز موافقان و مخالفانی داشت و همان‌طور که دکتر محمدجواد ظریف گفت اگر می‌گذاشتند برجام را خود من بنویسم، خیلی بهتر از این می‌نوشتم اما این توانایی ما به عنوان تیم مذاکره بود که بالاخره به برجام ختم شد. مقام معظم رهبری هم از ظریف و تیمش تشکر کردند. همان‌موقع رهبری تاکید کردند حال که برجام تصویب شده، اجرای آن بسیار مهم است و بارها بر اجرای آن تاکید کردند.

پرفسور صدیقی‌بناب بیان کرد: از طرفی صحبت درباره فعالیت نظامی ایران موضوع جدیدی نیست و از زمان‌های گذشته این صحبت‌ها وجود داشته است. از طرفی مساله بسیار مهمی است که پنج، شش ماه وزاری چند کشور اروپایی کشورهایشان را رها کنند و با ایران به مذاکره کنند تا به برجام منجر شود. برجامی که دارای مهر بین‌المللی است و یک فرد با تصورات واهی نمی‌تواند آنرا منکر شود یا بر هم بزند.

وی افزود: بحث فعالیت‌های نظامی در برجام هم منعکس شده و جمهوری اسلامی نیز محکم بر سر مواضع خودش ایستاده است و حالا ترامپ نظرش این است که این قطع‌نامه بدی است و بارها بارها سختان را ابراز کرده اما تا حالا نتوانسته مسائلی را پیش ببرد. از طرفی ما تا کنون ترامپ را شناختیم، وی فردی است که مسائلی را بدون تفکر و بررسی بیان می‌کند. نمونه سخنان بدون تعمق ترامپ درباره دیوار مکزیک است که با تلفنی که رئیس‌جمهور مکزیک داشت، همه چیز لو رفت.

این کارشناس مسائل هسته‌ای ادامه داد: از آنجا که ترامپ از نخست با برجام روی مساعدی نشان نداد، با بیان برخی سخنان می‌خواهد که به نحوی جهت‌گیری‌هایی در این رابطه داشته باشد که بیشتر سخنانش نیز مصرف سیاست داخلی آمریکا می‌شود. ترامپ به نوعی معتقد است که آمریکا به نوعی با انعقاد برجام قافیه را باخته است اما با توجه به اینکه برجام یک قرارداد بین المللی است و رئیس‌جمهور فرانسه هم اخیرا سخنان ترامپ را درباره برجام رد کرد و بر اجرای آن تاکید کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی