صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

سفیر سابق ایران در کره جنوبی گفت: قوه قضائیه باید با وزارت خارجه همگام شود و قوه مققنه نیز باید قوانین درست را تدوین کند تا شرایط مناسبی به لحاظ اقتصادی و سرمایه ‌گذاری در کشور ایجاد شود .

برنامه "گفت و گوی سیاسی" با موضوع(رویکردهای جدید وزارت امورخارجه در تقویت دیپلماسی اقتصادی) با حضور دکترفریدون انتظاری، دیپلمات و سفیر سابق ایران در کره جنوبی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکترفریدون انتظاری در مصاحبه با رادیوگفت ‌وگو عنوان کرد: اگر قرار است در وزارت خارجه معاونت اقتصادی درست شود، لازم است که یکسری مسائل در نظر گرفته شود. ابتدا باید شخصی که در پست معاونت اقتصادی قرار می‌گیرد، مانند وزیر حداقل چهار سال زمان نیاز دارد که در این پست بماند و در گام دوم برنامه مدونی ارائه دهد که می‌خواهد در این چهار سال چه اقدامات و برنامه‌هایی را پیاده کند.

وی افزود: برنامه پیشنهادی معاونت اقتصادی وزارت خارجه باید نه تنها شامل حال این وزارت خانه شود، بلکه برمبنای تعهد و قبول مسئولیت و همراهی از سوی سایر قوه قضائیه و مقننه نیز باشد. وقتی سخنگوی قوه قضائیه اعلام می‌کند فردی را دستگیر کردیم که 3هزار میلیارد اختلاس کرده است، در نگاه کشورهای دیگر اصلا بازتاب درستی ندارد و بسیاری مسائل را در کشور ما زیر سوال می‌برد و انگیزه‌ای نیز برای سرمایه‌گذاری باقی نمی‌گذارد. بنابراین سیستم‌های امنیتی باید قبل از اینکه به این مرز برسد باید هشدار بدهند و جلوی این مسائل را بگیرند نه وقتی که از حد خودش گذشت.

سفیر سابق ایران در کره جنوبی ادامه داد: بنابراین قوه قضائیه باید با وزارت خارجه همگام شود و قوه مققنه نیز باید قوانین درست را تدوین کند تا شرایط مناسبی به لحاظ اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد شود تا وزارت خارجه بتواند با قدرت در راستای منافع ملی و پیاده کردن سیاست‌های مناسب اقتصادی حرکت کند. در عین حال سفرا نیز باید در این زمینه برنامه ارائه دهند و سیاست‌های اقتصادی وزارتخارجه را در کشورهای مدنظر پیش ببرند.

دکترانتظاری گفت: سفرا باید برای چهار سال ماموریت خود برنامه و طرح ارائه دهند و بگویند که برای پیشبرد اقدامات اقتصادی و سیاسی وزارت‌خارجه چه تدابیری را در نظر گرفته‌اند؟ اگر در این چهار سال برنامه درستی را پیاده کرد در چهار سال بعد از سفارت یک کشور کوچک به یک کشور بزرگ‌تر منتقل شود. اما متاسفانه در بسیاری از موارد چنین امری وجود ندارد.

وی افزود: وزارت‌خارجه باید بتواند در کنار فعالان اقتصادی قرار بگیرد و در عین حال در صورت کوچک‌ترین خلاف اقتصادی شرایط را برای احقاق حق فراهم کند تا اگر در بخش اقتصادی در هر کشوری فعالان اقتصادی ایران تخلفاتی انجام دادند، بدون پیگرد و مجازات نباشد. در عین حال در صورت نیاز در کنار فعالان اقتصادی درستکار و مفید به حال کشور باشد. وزارت‌خارجه باید با برنامه، قدرت و عزت و حکمت فعالیت‌های اقتصادی ایران را دنبال کند.

مرتبط با این خبر