گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

در گفت وگوی سیاسی تبیین شد: با نرمش قهرمانانه خباثت آمریکا بیشتر نمایان شد +صوت

معاون امور راهبردی سپاه پاسداران: وقتی مذاکرات هسته‌ای شروع شد، مقام معظم رهبری از نرمش قهرمانانه به عنوان یک تاکتیک در ادامه مبارزه نام بردند.

1396/07/23
|
11:00

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(نگاهی به موضع‌گیری ترامپ در چارچوب توان راهبردی و نقش‌آفرینی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با تمرکز بر مواضعی که ترامپ علیه سپاه پاسداران) با حضور سردارمحمد تولایی، معاون امور راهبردی سپاه پاسداران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سردارمحمد تولایی، معاون امور راهبردی سپاه پاسداران در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برخوردی که ترامپ با لحنی بی‌ادبانه و بدون توجه به تاریخ، جغرافیا و شناخت موازین حقوق بین‌الملل داشت، به نظر می‌رسد خیلی ارزش دیپلماتیک از لحاظ تحلیل ندارد. اما از آنجایی که بیان‌کننده سیاست‌ها و اهداف درونی سیاست‌مردان و دولت‌مردان ایالات‌متحده است و بیان‌کننده نقشه‌های شومی است که برای منطقه دارند، مهم است و باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: وقتی از ترامپ سخن می‌گوییم باید اشاره کرد که درست است که مسائلی در انتخابات آمریکا بود و دعوای بین حزب دموکرات و جمهوری‌خواه وجود داشت، اما در قانون کاتسا که صحبت‌های ترامپ در ارتباط با آن بود، با اجماع نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه چه در سنا و چه در کنگره صورت گرفته است. بنابراین موضعی که در رابطه با ایران گرفته شده، موضع جمعی ایالات متحده است.

معاون امور راهبردی سپاه پاسداران ادامه داد: وقتی در سال 92 بحث، مذاکرات هسته‌ای شروع شد، مقام معظم رهبری از نرمش قهرمانانه در مذاکره یاد کردند و اشاره داشتند که بالاخره در عالم سیاست حفظ اصول و ارزشهای خودمان گاهی نرمشهایی را با توجه به شناختی که از طرف مقابل داریم و به عنوان یک تاکتیک در ادامه مبارزه از آن نام بردند. همان موقع یک جنگ و عملیات روانی گسترده‌ای در رسانه‌های غربی اتفاق افتاد و از آن به عنوان یک عقب‌نشینی یاد کردند.

سردار تولایی گفت: تصور دول غربی از مذاکره ایران با آمریکا این بود که نظام جمهوری اسلامی از موازین خودش عقب‌نشینی کرده است. آنها در خیال خام خودشان تصور می‌کردند که با برجام و برجامهای آتی، تغییر رفتار و تغییر ساختار در جمهوری اسلامی را رقم خواهند زد. امروز وقتی می‌بینند که برجام به نتیجه رسید و اهدافی که در برجام دنبال می‌کردند، دست یافتند اما می‌بینند که نه تنها جمهوری‌اسلامی ساقط نشد و تغییر رفتار و ساختار پیدا نکرد، بلکه مواضعش خیلی مستحکم‌تر شده است.

وی افزود: به همین دلیل است که ترامپ می‌گوید امروز در برجام به نتایج و دستاوردهای خودمان نرسیدیم زیرا آنها تصوری که از مذکرات هسته‌ای داشتند، یک تصور دیگری بود و امروز یافته‌های میدانی آنها نتایج دیگری را نشان می‌دهد. بنابراین ترامپ چنین سخنانی را بیان می‌کند. از طرفی سپاه توانسته تجربیات دفاعی خودش را به مردم منطقه منتقل کند. این در حالی است که مردم منطقه متوجه سیاست‌های غلط و نیات پلید آمریکا شدند. آنها دریافتند که حضور آمریکا در منطقه برای آسایش و آرامش آنها نیست، بلکه برای استعمار و بلعیدن منافع ملی آنهاست.

معاون امور راهبردی سپاه پاسداران ادامه داد: بنابراین نسبت به آمریکا بی‌اعتمادی در میان مردم منطقه ایجاد شده است. از طرفی وقتی جمهوری اسلامی و مشخصا سپاه قدس به منطقه ورود پیدا کرد با حکمت، منطق و صداقت تجربیات خودش را به مردم منتقل کرد و به دلیل آن پیوندهای تمدنی، فرهنگی و تاریخی که میان ملت‌های منطقه و جمهوری اسلامی ایران است، جهشی در تاثیرگذاری قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی به وجود آمد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی