گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مدیر كل اجتماعی استانداری تهران: افزایش تراکم جمعیت نه تنها قابل ادامه نیست، بلکه امنیت ملی را هم تهدید می کند +صوت


مدیر کل اجتماعی استانداری تهران گفت: به نظر می رسد باید در زیر سطح و یا هوا کار کرد و دیگر خیابان های تهران ظرفیت افزایش جمعیت را نخواهند داشت. این وضعیت نه تنها قابل ادامه نیست، بلکه امنیت ملی ما را دارد مخدوش می کند.

1396/07/29
|
11:32
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع ورود روزانه یک و نیم میلیون نفر به تهران و تراکم جمعیتی که به حد هشدار رسیده ، با حضور سیاوش شهریور مدیر کل اجتماعی استانداری تهران و محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر به روی آنتن رفت.

سیاوش شهریور با اشاره به تراکم جمعیت در تهران گفت:چاره جویی این مشکل که یکی از مشکلات بسیار مهم در تهران است، باید در دو سطح دید، یکی سطح ملی است و باید به طرف یک توسعه متوازن ملی برویم و اشتغال را در کل کشور رونق ببخشیم و به دنبال ایجاد نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی باشیم تا باعث نشود جمعیت بیکار و جویای زندگی خوب به تهران بیایند.

وی افزود: سطح بعدی، سطح خرد موضوع است و به نظر می رسد این مشکل یکی از اولویت های اساسی شهر تهران است. هر سال در حدود 200 هزار جمعیت به استان تهران اضافه می شود و الان دچار بزرگ سری شده که جمعیت مناطق اطراف تهران دارد از بخشی از نواحی تهران پیشی می گیرد.

مدیر کل اجتماعی استانداری تهران با اظهار به اینکه داریم چرخه فرسودگی را در تهران تجربه می کنی، تصریح کرد: یعنی هم این افزایش جمعیت باعث افزایش حمل و نقل شهری می شود که هم آلودگی تولید می کند و آلودگی هم سلامت مردم را تهدید می کند.

وی در بیان راهکارها برای رفع این معضل یادآور شد: شهردار سابق، افزایش سطح را در تهران پیش بینی کرده بودند، اما به نظر می رسد باید در زیر سطح و یا هوا کار کرد و دیگر خیابان های تهران ظرفیت افزایش جمعیت را نخواهند داشت. باید به دنبال قطار هوایی و تاکسی های هوایی بروند. باید حمل و نقل عمومی را به شدت ساماندهی کرد این وضعیت نه تنها قابل ادامه نیست، بلکه امنیت ملی ما را دارد مخدوش می کند.

در ادامه محمد علیخانی با تاکید بر صحبت های دکتر شهریور گفت: اقتصاد بیمار کشور باعث مهاجرت به تهران شده و افراد جویای کار به تهران مراجعه می کنند. تهران همانند معدن کار شده و دیگر محل زندگی نیست.

وی هر یک میلیارد سرمایه ای که به تهران می آید حدود صد نفر در شهرستان ها و روستاها بیکار می شوند و آنها به حاشیه و حریم شهر می آیند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران خاطر نشان شد: برآورد می شود در سال 1425، یعنی 29 سال آینده جمعیت تهران بزرگ به 40 میلیون نفر خواهد رسید. در حال حاضر در تهران هشت میلیون 700 هزار جمعیت داریم و استان تهران 13 میلیون و 300 هزار جمعت دارد. از نظر جمعیت رتبه بیست و پنجم را داریم و با این منوال که داریم پیش می رویم این عدد به اول خواهد رسید.

وی متذکر شد: اگر از الان نیاندیشیم وضعیت آینده، بسیار بحرانی تر و مشکلات خیلی زیادتر خواهد شد.

علیخانی با بیان اینکه ما همه امکانات را در تهران متمرکز کرده ایم، اظهار داشت: در کشورهای دیگر پایتخت سیاسی از اقتصادی جداست شاید نمی توانیم پایتخت را از تهران جابه جا کنیم اما لزومی ندارد همه وزارتخانه ها در تهران قرار داشته باشد، چه لزومی دارد وزارت کشاورزی یا وزارت نفت در تهران باشد.

شاید وجود وزارت خانه های سیاسی و امنیتی در تهران ضرورت داشته باشد اما می تواند استان هایی را تعریف کنند و این وزارتخانه ها به آنجا منتقل شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی