گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد حقوق دانشگاه تهران: نسل بعدی انقلاب باید کشور را به سوی قلّه تمدن‌سازی سوق دهد

یک استاد حقوق دانشگاه تهران مطرح کرد: باید بتوانیم از ظرفیت نیروی تحصیل‌کرده کشور بهره بیشتری بگیریم و کارآمدی را بالا ببریم تا بتوانیم به خوبی وارد فاز بعدی یعنی تمدن‌سازی شویم.

1396/08/16
|
11:05

برنامه "گفت و گوی سیاسی" با موضوع(ویژگی‌های ممتاز نسل سوم و چهارم انقلاب و درک عمیق‌تر آنها از تهدیدات و مشکلات پیش‌رو در راستای دفاع از انقلاب اسلامی) ، با حضور دکترعلیرضا صدرا، استاد حقوق دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکترعلیرضا صدرا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: جوانانی که در جنگ شرکت کردند و به دفاع از مرزهای ایران پرداختند، پس از جنگ به نیروهای پخته انقلابی جنگ دیده تبدیل شدند که به سازندگی در کشور پرداختند و سد عظیم کرخه که یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاورمیانه است، ساختند.

سدی که بسیاری اعتقاد داشتند که جوانان و نیروهای متخصص ما نمی‌توانند از عهده ساختن آن بربیایند. اما آنها با اراده‌ای انقلابی توانستند از عهده چنین پروژه عظیمی بربیایند.

وی افزود: توانستن فعلی بود که جوانان متعهد انقلابی به دنبال آن رفتند که در ساختن کشور خودش را نشان داد.

در حال حاضر در پروژه‌های عظیم که ساخته می‌شود، ریشه در خودباوری دارد که جوانان نسل سوم از خود نشان دادند.

اکنون با بسیج جوانان و با هدایت پیشکسوتان توانستند خود را نشان ‌دهند. بنابراین وارد جهاد اکبر شدند، جهاد اکبری که چند مرحله دارد که رهبر انقلاب نیز آن را ترسیم کردند.

این استاد حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: مرحله نخست جهاد اکبر، مرحله سازندگی زیربنایی بود که این دوره انجام شد و نگاه به سوی آب و خاک است و سدسازی، راه‌سازی و فرودگاه‌سازی که می‌توان گفت دیگر بنای ناساخته‌ای نمانده است.

در حال حاضر در بخش زیربنایی در اقصی نقاط کشور به برق، آب و راه دسترسی است. البته این به معنای آن نیست که مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما مشکلات قابل جبران هستند.

دکترعلیرضا صدرا گفت: فاز بعدی خودسازی ملی بود که در آن جوانان تجربه دیده بسیجی در داخل مرزها به رفع کمبودها پرداختند و برخی نیازهای کشور را رفع کردند. به این ترتیب در فاز دیگری وارد الگوسازی پیشرفت شدند که این مرحله باید دانش‌بنیان باشد یعنی از آب و خاک وارد نفت و گاز شدند و باید در این مرحله به جای صدور نفت خام آنرا با استفاده از پالایشگاه‌هایی که ساخته شده، ابتدا تبدیل و بعد صادر کنیم.

وی افزود: در فاز الگوی پیشرفت باید توسعه‌محور باشد و توسعه را باید از سرمایه آب و خاک، نفت و گاز به نیروی انسانی ببرد. به همین منظور جوانان تحصیل کرده چندین شرکت دانش‌بنیان تاسیس کردند تا بتواند توسعه کشور را با اتکا به نیروی داخلی پیش ببرند.

در حال حاضر 10 میلیون نیروی تحصیل‌کرده داریم که سرمایه بسیار بزرگی است. به عبارتی با ظهور نسلی از انقلاب شاهد رشد نیروی علمی در تمام زمینه‌های کشور هستیم.

این استاد حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: در حال حاضر یک مشکل وجود دارد و اینکه باید بتوانیم از ظرفیت نیروی تحصیل‌کرده بهره بیشتری بگیرم و باید کارآمدی را بالا ببریم تا بتوانیم به خوبی وارد فاز بعدی یعنی تمدن‌سازی شویم. بنابراین انتظار داریم که نسل بعدی پرچم انقلاب را به سمت قلّه تمدن‌سازی سوق دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی