گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل غرب آسیا: آل‌سعود با استعفای اجباری حریری، قصد بر هم زدن ثبات سیاسی لبنان را دارد

یک کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: آل‌سعود تلاش دارد ثبات سیاسی لبنان را برهم زند. ثبات سیاسی که با وجود موانع و مشکلاتی در لبنان حاکم شده بود .

1396/08/21
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(استراتژی‌های عربستان در بی‌ثبات‌سازی منطقه در چارچوب بحران‌سازی همزمان برای ایران و حزب‌الله لبنان) در ادامه با حضور عماد نجار، کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

عماد نجار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: ما در لبنان شاهد تعدد گروه‌های فعال سیاسی هستیم که در یک سال اخیر این گروه‌ها با همدیگر به یک اجماع رسیده بودند و حرکتی را در جهت ثبات سیاسی داخلی در پیش گرفته بودند. این ثبات باعث تقویت توان سیاسی داخلی و بین‌المللی و حتی در برابر رژیم صهیونیستی شده بود. از طرفی این ثبات سیاسی به نفع محور مقاومت است در حالی که استعفای اجباری سعد حریری در این شرایط یک مفهوم دیگری دارد.

وی افزود: این سناریو حاکی از این است که رژیم صهیونیستی با تغییر در مهره‌ها به دنبال آن است که بازی را به نفع سیاست‌های همسو با خود تغییر دهد. ضمن اینکه آل‌سعود با تفکراتی که در سر دارد، شخصی را جایگزین سعد حریری کند که ثبات سیاسی لبنان را برهم زند. ثبات سیاسی که با وجود موانع و مشکلاتی در لبنان حاکم شده بود و به نظر می‌رسد بازی عربستان در پی بر هم زدن این ثبات در لبنان است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: از طرفی با توجه به جوی که پس از خواندن بیانیه استعفای اجباری سعد حریری ایجاد شد، رژیم صهیونیستی شایعاتی را مبنی بر حمله به جنوب لبنان منتشر کرده است. اما آنچه که مسلم است شرایط منطقه پیرامون محور مقاومت بر تروریست‌ها، ناامنی و بی‌ثباتی در داخل عربستان و حتی برهم ریختگی سیاسی در داخل رژیم اشغالگر قدس و بحران اقتصادی که گریبانگیر این رژیم است، مانع از تفوق عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه می‌شود و این تهدیدات و بازیها هم مانند یک برگ ترسان است که تنها باعث ایجاد هراس می‌شود.

عماد نجار گفت: آل‌سعود چند سالی است که ارتباطش را با رژیم صهیونیستی کاملا آشکار و رسانه‌ای اعلام می‌کند که این یکی از اهداف قدیمی رژیم صهیونیستی در ایجاد ارتباط با اعراب منطقه بود که با عربستان موفق به این ارتباط شد. در حالی که کشورهای عرب منطقه همواره از نزدیکی آشکارا با رژیم صهیونیستی بیم داشتند و حتی اگر ارتباطی هم بود، آن را در خفا نگه می‌داشتند. زیرا ملتهای منطقه همواره مخالف سازش اعراب با رژیم صهیونیستی بودند.

وی افزود: از سویی مداخله عربستان در امور بحرین و به دست گرفتن کامل سیستم یمن و کشتار بی‌محابای زنان و کودکان در یمن، ایجاد فرافکنی‌هایی در رابطه با جمهوری اسلامی ایران که یمن، لبنان و کشورهای دیگر مداخله دارد، همه یک بازی رسانه‌ای برای بر هم زدن میز بازی در منطقه است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی