گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك مدرس حوزه: موجودیت اسلام در گرو وحدت است

یک مدرس حوزه با اشاره به اهمیت وحدت در میان مسلمانان گفت: وحدت، مساله تاکتیک و استراتژی نیست، بلکه اصل موجودیت اسلام در گرو وحدت است؛ برای همین مساله وحدت اصل موجودیت اسلام را حفظ می‌کند.

1396/09/14
|
11:02
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نگاهی چند بعدی به پدیده وحدت اسلامی و الزامات غیرفرهنگی آن با تمرکز بر مفهوم‌شناسی استراتژی دیپلماسی وحدت و شبکه‌سازی ظرفیت‌های همسوی آن) با حضور حجت‌الاسلام محمد گنجی، مدرس حوزه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حجت‌الاسلام محمد گنجی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگوعنوان کرد: اگر به مساله وحدت خوب نگاه کنیم، کیان اسلام بسته به این مساله است در واقع کیان کشورهای اسلامی وابسته به مساله وحدت است. بنابراین مساله وحدت در ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی و تقریبا تمام مسائل کشورهای اسلامی را دربرمی‌گیرد. با این حال اگر وحدت در میان امت اسلامی نباشد، تاریخ حکایت از اتفاقاتی دارد که در نبود وحدت در میان مسلمانان به وجود آمده است.

وی افزود: ازاینرو نخستین مساله نبود وحدت در میان مسلمانان سلطه استکبار جهانی بر امت اسلامی است. در صورت وجود نداشتن وحدت، تمام امت اسلامی و کشورهای اسلامی زیر یوغ و سلطه استکبار قرار می‌گیرند. استکباری که در صدد دستیابی به اهداف و منافعش خودش در میان کشورهای اسلامی است و در این دشمنی تلاش می‌کند برای نیل به اهدافش میان مسلمانان تفرقه ایجاد کند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: لذا مساله وحدت، مساله تاکتیک و استراتژی نیست، بلکه اصل موجودیت اسلام در گرو مساله وحدت است؛ وحدتی که آنچنان ارزشمند است که حضرت علی(ع) تقریبا 25 سال برای حفظ وحدت اسلامی تلاش کردند. برای همین مساله وحدت اصل موجودیت اسلام را حفظ می‌کند. وحدتی که دشمنان در صدد هستند با تفرقه انداختن میان مسلمانان آنرا کمرنگ کنند، زیرا دو پیامد در پی تفرقه افکندن وجود دارد، نخست سستی میان جامعه مسلمانان به وجود می‌آید.

حجت‌الاسلام محمد گنجی گفت: زیرا وقتی دشمن مسلمانان را به سمتی سوق می‌دهند، که میان شیعه و سنی نزاع و کشتار روی دهد، سستی در میان امت اسلامی رخنه می‌کند و ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و نیروهای آنها به هدر می‌رود. از سوی دیگر قدرت، عظمت و هیمنه اسلام در مقابل دشمن از بین خواهد رفت و وقتی دشمن می‌بیند که مسلمانان با اختلافات داخلی ضعیف شده است، تلاش می‌کند تا از این اختلافات بهره بگیرد و به اهدافش دست پیدا کند.

وی افزود: مساله وحدت بسیار مهم است و در میان شیعیان به رفتار ائمه و اهل‌بیت برمی‌گردد و چون شیعه خودش را تابع اهل‌بیت می‌داند، از مساله وحدت پیروی می‌کند. اگرچه اهل‌سنت نیز در مصادیق عملی وحدت را نشان دادند. یکی از مصادیق این وحدت در جامعه امروز مسلمانان به مساله دفع داعش در عراق و سوریه برمی‌گردد، در این مساله شیعه و سنی در کنار هم قرار گرفتند تا یک فتنه در جهان اسلام را دفع کنند.
دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی