صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز گفت: دلیل اساسی چالش پیدا کردن دانشجویان با برخی ارزش‌ها این است که متون، مبانی و استادان با یک نگرش کاملا غربی شکل گرفته است و در این میان نگاه بومی نداریم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی و تبیین ابعاد جدید نفوذ از طریق جنگ نرم) در ادامه با حضور و دکتر رضا واعظی، استاد دانشگاه و مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

رضا واعظی در مصاحبه با رادیو گفتگو اظهار کرد: باید اعتراف کنم در تغییر سبک زندگی در کشور نباید خیلی به دنبال عامل خارجی باشیم، من معتقدم که متهم ردیف نخست ما هستیم، زیرا برای نفوذ و رخنه دشمن شکافی از طرف داخل ایجاد شده که دشمن توانسته است در آن شکاف نفوذ و اهدافش را پیاده کند. به عبارتی ما در بحث اسلامی‌سازی جامعه و سبک زندگی چندان موفق نبودیم و شاید در این رابطه به درستی سرمایه‌گذاری نکردیم.

وی افزود: برای مثال پس از انقلاب نگران آن بودیم که چون علمی که در دانشگاه‌هاست؛ علمی غربی است و به ویژه در حوزه علوم انسانی با باورها و ماهیت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد، عده‌ای که در حال حاضر به خارج از کشور رفتند و علیه جمهوری اسلامی حرف می‌زنند، بحث انقلاب فرهنگی را مطرح کردند و به دلیل انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها تعطیل شد، برای اینکه دروس دانشگاه را اسلامی‌سازی کنند.
مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز ادامه داد: این افراد حتی به اسلامی‌سازی دروس قانع نشدند و مکانی را درست کردند به نام دانشگاه تربیت‌مدرس. وظیفه این دانشگاه تربیت نیرو و مدرس طراز انقلاب اسلامی تربیت کند! اما در عمل چه اتفاقی افتاد؟ بیشتر افرادی که در حال حاضر چالش فکری دارند و آن‌طرف میز و در برابر جمهوری اسلامی ایستادند، خروجی‌های دانشگاه تربیت‌مدرس هستند. چرا چنین اتفاقی روی داد؟ در حالی که بسیاری از دانشجویان ارزشی و خوب در این دانشگاه درس خواندند.

رضا واعظی گفت: دلیل اساسی چالش پیدا کردن دانشجویان با برخی ارزش‌ها این است که متون، مبانی و استادان با یک نگرش کاملا غربی شکل گرفته است و در این میان نگاه بومی نداریم. بنابراین باید بگویم که در گام نخست برای اسلامی‌سازی تولید علم نیاز است. برای همین مقام معظم رهبری در سخنانشان به جنبش نرم‌افزاری تولید علم اشاره می‌کنند. چون وقتی بهترین دانشجو را در میان درس‌ها و متون کاملا سکولار، غیربومی و با مبانی اومانیستی‌سالاری غرب نمی‌تواند در داخل برای کشور تئوری‌سازی کند که چگونه اقتصاد اسلامی داشته باشید.

وی افزود: دانشجویی که اقتصاد نئولیبرال یاد گرفته و پورپوزال(رساله) نوشته و تمام افتخارش این است که مقاله‌اش در مجله‌های خارجی منتشر می‌شود، قادر نیست که برای جامعه تئوری‌سازی اقتصاد اسلامی یا فلسفه اسلامی ارائه کند. بنابراین ریشه این مساله به دانشگاه برمی‌گردد. اگرچه در این میان اگر فردی بتواند نظریه سازی در رابطه با مثلا بومی‌سازی رسانه انجام دهد، اجرایی و عملی کردن آن بسیار دشوار است زیرا به سختی می‌توان به سایر افراد مطرح در حوزه رسانه قبولاند که می‌توان براساس مبانی بومی نظریه‌سازی رسانه انجام داد.

مدیرعامل خبرگزاری ایسکانیوز ادامه داد: ضمن اینکه باید بسیار توانمند بود تا بتوان یک مدل بومی در حوزه رسانه ارائه داد تا رسانه‌ها در آن چارچوب حرکت کنند. در سایر مسائل نیز با همین معضل روبه‌رو هستیم. به این ترتیب وقتی که به مهم‌ترین سازندگان یک جامعه(استاد و دانشجو) تفهیم شده که چیزی از خودش ندارد، عملا در مسیری قرار می‌گیرد که با ارزش‌های علم و تئوری‌های غربی سازگاری دارد. به طوری که عملا بیشترین سرمایه‌گذاری را در حوزه نفوذ می‌کنند.

رضا واعظی گفت: برای همین پس از پروژه نفوذ بهترین دانشجویان فارغ التحصیل ایرانی کجا می‌روند؟ به آنها بورسیه داده می‌شود تا در کشورهای غربی ادامه تحصیل دهند و به سبک غربی تربیت شوند. در اطراف ایران و در کشورهای همسایه نگاه کنید، چه تعداد دانشگاه‌های آمریکا راه‌اندازی شده است؟ در عراق، امارات، لبنان و غیره دانشگاه‌های آمریکایی زیاد فعالیت می‌کنند و دانشگاه‌هایی تاسیس کردند که هزینه‌های تحصیل در آنها از خود آمریکا بسیار ارزان‌تر است. برای اینکه بتواند نیرو تربیت کند.

مرتبط با این خبر

  • در ایران روی نیازمندی ها مطالعه نمی شود

  • فضای مجازی سلاح جنگ نرم است

  • جنگ نرم غرب، جنگ تصاحب اندیشه و تغییر باورهاست

  • ضعف اجرای قانون حجاب در عدم تفاهم فرهنگی دولت هاست

  • بسیج؛ سد نخست مقابله با جنگ نرم است

  • تبلور قدرت نرم امریکا ، نفوذ در تصمیم گیران است

  • اغتشاشگران شناسنامه و تابعیت خارجی ندارند !

  • انزوای ائتلاف های امریکایی با طرح "امنیت دسته جمعی"

  • تلاش آمریکایی‌ها با استفاده از جنگ نرم تقویت تغییرنظام در ذهن ایرانیان است

  • نظام جمهوری اسلامی انعکاس اراده ملت ایران است