گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین‌الملل: تروریست، ابزاری برای تداوم حضور آمریکا در قلمرو حساس خاورمیانه است

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: رویکرد آمریکایی‌ها در انتقال داعش به افغانستان می‌تواند ناشی از این باشد که آمریکایی‌ها می‌خواهند همچنان تروریست به عنوان ابزاری برای تداوم حضورشان در قلمرو حساس جغرافیای خاورمیانه باشد.

1396/12/10
|
10:12

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی طرح ماهیت آمریکا برای انتقال داعش به افغانستان و باز تولید ناامنی در غرب آسیا) با حضور دکتر کیومرث یزدان‌پناه، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

کیومرث یزدان‌پناه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: آمریکایی‌ها پس از شکست داعش در عراق و سوریه، قلمروی جغرافیایی که نزدیک 5 سال در اختیار خودشان داشتند و یک خلافت خودخوانده را نیز مستقر کرده بودند، در حال حاضر این فضا را در اختیار ندارند. آنچه که مسلم بود، درس عبرت از داعش گرفته باشند و در واقع نسبت به سیاست‌های آسیایی خودشان تجدیدنظر بکنند به ویژه در حوزه غرب آسیا که به لحاظ امنیتی بدترین شرایط ممکن را بر نقشه سیاسی دنیا دارد.

وی افزود: اما وقتی تمام پدیده‌ها را بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم که آمریکایی‌ها نه تنها سهمی در مبارزه با تروریست ندارند، بلکه تروریست را از ناحیه و زاویه خودشان می‌بینند که آن نگاهشان معطوف به منافع ملی یا خواسته‌های آمریکاست. اگر جایی خواست آمریکا ایجاب کند به هر دلیل علیه حکومتی ورود نظامی کند یا جایی منافع‌شان ایجاب نکند، از هر اهرمی برای بر هم زدن نظم و امنیت قلمرو جغرافیایی استفاده کنند. امروز این مساله را در قلمرو وسیعی از غرب آسیا تا بخشی از شرق آسیا و مدیترانه شرقی مشاهده می‌کنیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بنابراین برای آمریکایی‌ها، منافع، سیاست‌ها و استراتژی‌هایی مهم است که مدنظرشان هست که چگونه و با چه ابزار و و سایلی آنرا پیش ببرند. برای همین به این نتیجه می‌رسیم که داعش نیز ابزاری مشابه سایر ابزاری بود که آمریکایی‌ها تقریبا طی 43 سال اخیر با تولید، تقویت، پشتیبانی و تربیت گروه‌های افراطی که امروزه تحت عنوان تروریسم بین‌الملل شناخته می‌شوند، بخشی از اهداف خودشان را دنبال کردند.

کیومرث یزدان‌پناه گفت: آمریکایی‌ها برای رسیدن به اهداف و منافع خودشان چه بلاها که بر سر کشورهای منطقه نیاوردند! در حال حاضر رویکرد آمریکا را به صورت واضح و گسترده در افغانستان می‌بینیم. همین که آمریکایی‌ها، به صورت دزدانه و با اعمال فشار و دور از چشم دولت و ارتش سوریه، زندانیان داعش را به سمت افغانستان منتقل می‌کنند، این‌کار در واقع تائید کننده همین سازوکارهای ثابت آمریکا در منقه غرب آسیاست.

وی افزود: در میان باید پرسید که چرا آمریکایی‌ها افغانستان را برای انتقال داعش انتخاب می‌کنند؟ به هر حال آمریکایی‌ها می‌دانند با ورود رقیب سنتی آنها به نام روسیه در میدان نبرد با تروریست در عراق و به ویژه سوریه، فضا را برای مانور سیاست‌های خودشان در خاورمیانه به شدت بسته می‌بینند. آمریکایی‌ها می‌دانند که روس‌ها همان اندازه که در سوریه اقدام راهبردی انجام دادند، ممکن است روزی در افغانستان نیز برگردند و همین اقدامات راهبردی را داشته باشند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: آنچه مسلم است رویکرد آمریکایی‌ها در انتقال داعش به افغانستان می‌تواند ناشی از سه مساله باشد. مساله نخست اینکه آمریکایی‌ها می‌خواهند همچنان تروریست به عنوان ابزاری برای تداوم حضورشان در قلمرو حساس جغرافیای باشد که از نظر ژئوپلتیکی در حال حاضر بالاترین سطح ساختار ژئوپلتیکی دنیا را این منطقه به خودش اختصاص می‌دهد.

کیومرث یزدان‌پناه بیان کرد: مساله دوم، اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم آمریکایی‌ها به دنبال کنترل و مهار چین قدرتمند در آینده هستند. اما مساله سوم، در وضع موجود کشورهای منطقه از جمله پاکستان به هیچ وجه نمی پذیرد که پایگاهی برای تروریست‌ها و در خدمت منافع آمریکا باشد. ضمن اینکه پاکستان حال حاضر، پاکستان گذشته نیست.

وی افزود: ضمن اینکه شبه‌قاره هند این فضا را در خدمت آمریکا قرار نمی‌دهد، از طرفی آسیای میانه و قفقاز نیز منطقه مطمئنی برای تداوم و استمرار سیاست‌ها و رفتار آمریکا به شمار نمی‌آیند و غرب اسیا نیز که عملا از دست داده است. بنابراین بهترین جایی که می‌تواند به عنوان عامل سوم در این سیاست آمریکا نقش‌آفرینی کند، کشور افغانستان است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی