صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک عضو هیات علمی دانشگاه گفت: آمریکا، در گذشته به عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی مطرح بود، اما در حال حاضر 20 تریلیون دلار کسری بودجه آمریکاست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع( افول هژمونی امریکا و ناتوانی گسترده در اجتماع‌سازی بین‌المللی و تعیین دستور کارهای بین‌المللی و منطقه‌ای) با حضور دکترمحمد شعبانی‌فر، عضو هیات علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمد شعبانی‌فر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: روند هژمونی که برای آمریکا قابل تصور است، یک روند رو به افول است. اگرچه افول به معنای یک امر یک‌باره و قطعی نیست، بلکه یک امر بدوی و تدریجی است که به تدریج این افول حاصل می‌شود و اگر قدرت آمریکا را نسبت به 50 سال گذشته در نظر بگیریم، روند کاملا، روند نزولی است. اگر آمریکا را در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در نظر بگیرید، به گونه‌ای بود که ادبیات‌سازی و ایجاد بحران می‌کرد و خودش مدیریت آنرا به عهده می‌گرفت.

وی افزود: آمریکا، در آنزمان بحران‌های خود ساخته‌ای را در منطقه خاورمیانه و گاه در دنیا ترتیب می‌داد و متناسب با نیازی که داشت آن را مدیریت می‌کرد تا به منافع خودش برسد. زیرا آمریکا براساس دکترینی که دارد، استراتژی خودش را در یکسری تهمیداتی تعریف کرده است که مناطق خاصی را در منافع حیاتی خودش از جمله خلیج‌فارس را وارد کرده است، خلیج‌فارس به عنوان یکی از مناطق حیاتی آمریکاست که برای آن سرمایه‌گذاری بسیار زیادی کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: همچنین 6 تریلیون دلاری که آمریکا در حمله به افغانستان و عراق متحمل شد، جنگی که به فرمایش مقام معظم رهبری، جنگ نفت بود. اگرچه برخی کارشناسان معتقد هستند که 10 تا 20 سال آینده کل نفت دنیا تمام خواهد شد! غیر از دو کشور که ایران و عراق هستند و تا 2100 نفت دارند. در حقیقت جنگ نفتی که رهبری اشاره کردند، مدیریت انرژی فسیلی بود که آمریکا برای حضورش در منطقه به جنگی برای دستیبایی به این منبع سوخت نیاز داشت.

محمد شعبانی‌فر گفت: به قول کسینجر، آمریکا به قدری ضعیف شده که به سختی می‌تواند خودش را مدیریت کند چه برسد به اینکه بخواهد کشورهای دیگر را اداره کند یا منطقه خاورمیانه که تقریبا 70 درصد انرژی فسیلی دنیا در آن نهفته است. آمریکا با افول تدریجی هژمونی این فرصت را از دست می‌دهد که بتواند به این سوخت مهم و حیاتی برای آینده دست یابد.

وی افزود: آمریکا، در گذشته به عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی مطرح بود، اما با ناپایداری وضعیت اقتصادی دنیا در چند سال گذشته، این مساله در آمریکا بیشتر نمود پیدا کرده است. به طوری که در حال حاضر 20 تریلیون دلار کسری بودجه آمریکاست.

مرتبط با این خبر

  • تکلیف بازیگران شبکه ملی اطلاعات هنوز مشخص نشده

  • اینترنت از رحم پنتاگون متولد شد

  • هکرهای ایرانی آرامکو را نزدند!

  • اروپا از تغییر جهت ایران در مسیر برجام واهمه دارد

  • برای ارتقای پدافند سایبری چاره ای جز بومی سازی نداریم

  • هدف امریکا از خارج کردن ایران از برجام چیست...؟

  • جنگ افروزی در منطقه؛ تهدیدی برای امنیت اروپا

  • ادعای ترامپ درباره توقف جنگ یک دروغ بزرگ است

  • ادعای مذاکره بدون پیش‌شرط ترامپ، یک فریب است

  • استراتژی ایران مقابل امریکا دفاع پیشگیرانه و بازدارندگی است