گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: هدف از حمله به سوریه، به تعویق انداختن عملیات ایران علیه رژیم صهیونیستی است

یک کارشناس مسائل رسانه گفت: در حمله‌ رژیم صهیونیستی به سوریه، جمعی از مستشاران نظامی ما به شهادت رسیدند، بنابراین یکی از اهدافی که در حاشیه حمله آمریکا به سوریه است، به تعویق انداختن عملیات ایران علیه رژیم صهیونیستی برای انتقام است.

1397/01/26
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ابعاد مختلف حمله انگلیس، فرانسه و آمریکا به سوریه) در ادامه با حضور محمد قادری، کارشناس مسائل رسانه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمد قادری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: تقریبا چند روزی است که ترامپ با سخنرانی‌ها و توئیت‌های پی در پی فضا را برای حمله به سوریه آماده کرد و حتی هر شب با شلوغ بازی ادعا می‌کرد که امشب زمان حمله است و این فضاسازی تا زمانیکه حمله انجام شد، ادامه پیدا کرد.و دیدیم اتفاقی که رقم خورد، نمایشی حقیرانه بود. بنابراین اگر حمله آمریکا و متحدانش را یک هدف کلی در نظر بگیریم، آن هدف کلی برآورده نشد.

وی افزود: در طی چند روز گذشته عملیات‌ مبارزه با ترویست‌ها به شکلی پیش رفت که تروریست‌ها با خفت و خواری مجبور به ترک غوطه‌شرقی شدند. تروریست‌هایی که ماه‌ها در این منطقه سکنی گزیده و دست به حرکت‌های کور تروریستی می‌زدند با اقتدار ارتش سوریه مجبور به ترک منطقه شدند و عملا غوطه پاک‌سازی شد. این اتفاق دقیقا خلاف آنچه بود که نظام سلطه به ویژه رژیم صهیونیستی به دنبال آن بود. زیرا احساس خطر می‌کرد از اینکه نیروهای محور مقاومت بتوانند در نزدیکی مرزهایش حضور پیدا کنند.

این کارشناس مسائل رسانه ادامه داد: بنابراین طبیعی بود که مطابق همان سناریوی از پیش تعیین‌شده بهانه جدیدی برای حمله آمریکا و متحدانش به سوریه ایجاد می‌شد که این بهانه حمله به تروریست‌ها با سلاح شیمیایی بود تا با استفاده از حمله آمریکا، تروریست‌ها بتوانند نفس راحتی بکشند و خودشان را دوباره مجهز و آماده کنند.

محمد قادری گفت: نکته دیگر، تاثیرگذاری بر فرایند سیاسی سرنوشت سوریه و انحراف آن از آنچه که در آستانه در حال روی دادن بود، در این نشست‌ها، روسیه و ایران به نمایندگی از دولت سوریه و ترکیه از طرف معارضان مسلح در سوریه حضور داشتند، به طوری که در پی این سلسله نشست‌ها، مساله سوریه در حال حل و فصل سیاسی بود که متاسفانه با این حمله نمایشی مواجه شد.

وی افزود: از طرفی در داخل آمریکا از رسوایی جدید ترامپ با یک هنرپیشه بود که اخیرا با تحقیقاتی که انجام شد، اسناد آن با صراحت نمایش داده شد، بنابراین به نوعی ترامپ گوشه‌چشمی به این داشت که بتواند افکار عمومی را از خودش منحرف کند.

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: نکته مهمی که در این میان باید به آن اشاره کرد، رژیم صهیونیستی هفته گذشته حمله‌ای به تیفو داشت، حمله‌ای که در آن جمعی از مستشاران نظامی ما در آن به شهادت رسیدند، یکی از اهدافی که در حاشیه این عملیات و سناریو می‌توان به آن اشاره کرد، به تعویق انداختن عملیات جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی برای انتقام است.

محمد قادری گفت: آمریکا با کمک انگلیس تمام تلاشش را کرد که استفاده سوریه از سلاح شیمیایی را اثابت کند و این استفاده را بهانه‌ای برای حمله به سوریه و متفاعد کردن افکار عمومی دنیا و هم‌پیمانانش به کار گیرد. البته این مساله باعث نشد که هم پیمانان زیادی در کنار آمریکا برای حمله به سوریه قرار بگیرند.

وی افزود: برای همین اگر کشورهایی مانند آلمان و دیگر اعضای ناتو بخواهند در این حمله با آمریکا همراه شوند، در نگاه نخست در یک بدنامی ویژه قرار خواهند گرفت و در پایان بحرانی که به زودی تمام خواهد شد، در صف بازنده‌ها قرار خواهند گرفت و در نهایت هزینه جنگی که از سوی عربستان به آمریکا پرداخت شده است، در جیب آنها جای نخواهد گرفت و آنها کاملا در یک بازی باخت باخت قرار خواهند گرفت.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی