گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل منطقه: آمریکا با حمله خودسرانه به سوریه، سازمان ملل را زیر سوال برد

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: با توجه به اهدافی که آمریکا و متحدانش در حمله به سوریه داشتند، باید گفت به هیچ‌کدام از اهدافشان نتوانستند برسند. ضمن اینکه با حمله خودسرانه، علنا وجود شورای امنیت سازمان ملل را زیر سوال بردند.

1397/01/28
|
14:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(تحلیل حقوقی تجاوز آمریکا به سوریه و پیامدهای آن در نظم بین‌المللی و رویکردهای راهبردی قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای) در ادامه با حضور سیدرضا صدرالحسینی،کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سیدرضا صدرالحسینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: حمله آمریکا و غرب به سوریه را می‌توان در چهار دلیل برشمرد، یکی از دلایل اصلی حمله آمریکا و متحدانش به سوریه براندازی نظام سیاسی این کشور است که بارها مقام‌های سیاسی غرب به طور رسمی از این مهم سخن گفتند. اما یک دلیل دیگر به ادعای خودشان، نابودی سلاح‌های شیمیایی است، دلیل سوم نیز حمایت از تروریسم است اما در سخنان رسمی به شکلی بیان کردند که از آن تعبیر به حمایت از معارضان دولت سوریه شود.

وی افزود: اما دلیل دیگر این حمله می‌تواند پیام به جمهوری اسلامی باشد، در واقع با این حمله قصد داشتند پیامی به حامیان دولت بشار اسد بدهند که در راس این حامیان جمهوری اسلامی ایران، حزب‌الله و غیره باشد. اما با بررسی سخنان ترامپ که تقریبا یک ماه قبل از این حمله بیان شده، می‌توان علت حمله آمریکا به سوریه را در مواردی که شرح دادم، جست‌وجو کرد. اما از منظر دیگر باید پرسید که آنها با حمله به سوریه به کدام یک از اهدافشان دسترسی پیدا کردند؟ در رابطه با سلاح‌های شیمیایی باید دید که وقتی کارشناسانی برای بررسی شواهدی برای وجود این سلاح فرستاده شد، ایا مستنداتی برای استفاده از آن به دست آمده است؟

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: آیا پس از حمله به مراکز نظامی مشکوک به وجود سلاح شیمیایی، افرادی آلوده به این سلاح آلوده شدند؟ آیا با این حمله توانستند به این مهم دست پیدا کنند که نظام سیاسی سوریه تضعیف شود؟ آیا توانستند با این حمله، قوت و انسجامی به نیروهای تکفیری و تروریستی بدهند؟ آیا پس از حمله، حامیان سوریه یعنی جمهوری اسلامی ایران از حمایت این کشور دست کشید؟

سیدرضا صدرالحسینی گفت: در حالی که بلافاصله پس از حمله به سوریه، رهبر انقلاب فرمودند که ما از مظلوم حمایت می‌کنیم و در کنار مظلومان ایستاده‌ایم. بنابراین با توجه به اهدافی که آمریکا و متحدانش در حمله به سوریه داشتند، باید مطرح کرد که آنها به هیچ‌کدام از اهدافشان نتوانستند برسند.

وی افزود: حمله به سوریه در حالی صورت گرفت که ادعای کاربرد سلاح شیمیایی هنوز ثابت نشده است. بنابراین مهم‌ترین ادعای حمله در حالی طرح شد که شواهدی برای اثبات آن به شورای امنیت سازمان ملل یا سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ارائه نشده است و این حرکت خودسرانه به نقض حقوق بشر پرداختند و وجود سازمان ملل متحد را زیر سوال بردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی