گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه افسری امام علی (ع): ارتش با وجود تفکر سیاسی، وارد عرصه سیاست نمی‌شود

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه امام علی(ع) گفت: برای مهار و غلبه بر دشمن صاحب سلاح‌هایی هستیم که برگرفته از تکنولوژی روز است، این نشان می‌دهد ارتش بر لبه فناوری حرکت می‌کند و دنباله‌ رو فناوری دیگران نیست.

1397/02/01
|
15:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ظرفیت‌های راهبردی ارتش جمهوری اسلامی نوین و رویکردهای نوین به تهدیدات مقارن و غیرمتقارن) در ادامه با حضور سرهنگ حمیدرضا سهیلی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه افسری امام علی (ع) روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حمیدرضا سهیلی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: ارتش ایران یک ارتش مردم نهاد است و قدرت آن برگرفته از قدرت مردم است و از آنجا که مردم ما روحیه پایداری دارند، ارتش ما نیز به واسطه قدرت پایداری سرآمد است. از طرفی منابع سخت‌افزاری ارتش رو به رشد است و نیروی انسانی که حرف نخست را در ارتش می‌زنند، دارای یک ابعد ایمانی عمیق و معنویت‌محور با نظم محکم و منسجم است.

وی افزود: آموزش‌هایی که در ارتش به نیروها داده می‌شود، از آنجا که به طور مدام سازمانش را برحسب تهدیدات می‌چیند، به روز می‌شود و در دانشگاه افسری نیز برنامه بر این اساس است که افسران را برای یک یا دو دهه آینده تربیت می‌شوند. اما کشور ما این قدرت را داشته که با برتری فکری، منابع محدودتر را به شکلی به کار گیرد که امروز جزء ارتش‌های مطرح منطقه حضور پیدا کند و ظرفیت توسعه فناوری و طراحی را داریم، به طوری که وقتی در اتاق طرح‌ریزی صدام گفته می‌شود چرا بر ایران پیروز نمی‌شویم، معاون اطلاعات صدام می‌گوید که قدرت طرح‌ریزی افسران ایران را دستکم نگیرد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه افسری امام علی (ع) ادامه داد: چون امروز ابعاد تهدید با پیشرفت فناوری به شکل دیگری بروز پیدا کرده است، دشمن ما را رصد می‌کند، همانطور که ما نیز دشمن را رصد می‌کنیم و صاحب سلاح‌هایی هستیم که تک‌تیرانداز و تاثیرگذار است، از جمله سلاح حیدر، بالاترین شلیک گلوله را در سطح منطقه دارد. این پیشرفت‌ها نشان از آن دارد که ارتش بر لبه فناوری حرکت می‌کند و از طرف دیگر دنباله‌رو مسیر فناوری دیگران نیستم.

حمیدرضا سهیلی گفت: بنابراین ارتش می‌تواند با افزایش قابلیت‌محوری که در نگاه راهبردی سازمان است و فرماندهانی که تربیت شده جنگ تحمیلی هستند و باور نسل جدید به اقتدار آنها باعث شده که اراده این فرماندهان در ارتش به راحتی جاری ‌شود و یک اقتدار و یکپارچگی را در ارتش به نمایش بگذارد.

وی افزود: ذهن راهبردی فرماندهان ارتش آینده را خوب ترسیم می‌کند، به طوری که گاهی گفته می‌شود قدرت تفکر سیاسی ارتش را نشان می‌دهد، اما وارد اعمال سیاسی نمی‌شود و مهم‌تر اینکه در حال حاضر توانایی اعمال قدرت در منطقه را داریم. به عبارتی انقدر مقتدر هستیم که قدرت اراده خودمان را به زمین اطراف دیکته کنیم و این توانایی و اعمال قدرت به برکت انسجام ملی، پشتوانه مردمی و محیط ارتش است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه افسری امام علی (ع) ادامه داد: محیطی که در جنگ تحمیلی 48 هزار شهید را تقدیم دفاع از خاک کشور کرده است که 46 هزار نفر آن سربازان نیروی زمینی بودند که براساس همین شهدا و حضور ارتش در جنگ، می‌توان دریافت که نیروی زمینی ارتش با یک نگاه وظیفه محور در جنگ پیش‌بینی شده که تعداد شهدای کادر و وظیفه 23 هزار نفر است که نشان از این دارد که فرماندهان در خط مقدم کنار سربازان حضور داشتند و جنگ را اداره و دشمن را مهار کردند.

حمیدرضا سهیلی بیان کرد: حال ارتشی که از ظرفیت‌های بالایی برخودار است و به طور مداوم تهدیدات را رصد می‌کند و در عین حال تیم‌های پژوهشی و تحقیقاتی را گسترده کرده است، به سادگی می‌تواند بر تهدیدات نوظهوری که هر روز نیز به شکلی بروز پیدا می‌کنند، فائق شود.دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی