گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس مركز رسانه و جنگ نرم دانشگاه امام حسین(ع): هم‌افزایی نهادهای انقلابی، راهی برای دستیابی به افق تمدن اسلامی است

رئیس مرکز رسانه و جنگ نرم دانشگاه امام حسین(ع) گفت: اگر همه نهادهای انقلابی به سهم خودشان تصویر مطلوب از تمدن احصاءکنند و باسایر نهادهای درحرکت، هم افزایی کنند، این افق تمدنی برای ما کاملا روشن، شفاف وامیدبخش خواهد شد.

1397/02/04
|
16:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با مضوع (بررسی معماری نوین سپاه مبتنی برتهدیدات چند وجهی پیچیده و چشم‌انداز نوین تمدن اسلامی) در ادامه با حضور دکترحسین ظفری، رئیس مرکز رسانه و جنگ نرم دانشگاه امام حسین(ع) روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین ظفری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: بزرگ‌ترین تهدید در مسیر تمدن‌سازی، حرکت بر اساس شیوه‌ها و روش‌هایی است که طبق آن تمدن غرب شکل گرفته است، اگر شما عملا بخواهید بر اساس حرکتی که تمدن غرب را به شکل یک تمدن غالب در سطح بین‌المللی کرده، حرکت کنید، بعید می‌دانم که بتوانید آن تمدن نوین اسلامی را شکل دهید.

وی افزود: حرکت به سوی شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی نیازمند ایجاد یک تغییر ریل در روش، شیوه، ساختار و تغییر در سیستم‌های اداره یک جامعه دهید که مبتنی بر یک نگاه عمیق اسلامی باشد. در این میان بزرگ‌ترین تهدید آن است که از روش‌های غربی بخواهید خروجی تمدن اسلامی بگیرید. لذا تاکیداتی که سال گذشته رهبر انقلاب مبتنی بر نگاه جهاد کبیر داشتند، می‌تواند در همین فضا تحلیل شود. به نظرم اگر بخواهیم بگوییم یکی از ولاترین درجات جهاد کبیر چه چیزی است؟ می‌توانیم بگوییم تمدن نوین اسلامی شاید یکی از ولاترین درجاتی است که پیامد آن تمدن‌سازی را حاصل می‌کند.

رئیس مرکز رسانه و جنگ نرم دانشگاه امام حسین(ع) ادامه داد: ما مبتنی بر حرکت‌هایی که در 40 سال گذشته داشتیم، مشاهده می‌کنید هر جا مبتنی بر نگاه و تفکر عمیق اسلامی و نگاه انقلابیگری ورود کردیم، توانستیم به یک حرکت خیلی خوب و شکوفا دست پیدا کنیم اما آنجا که در فضای اقتباسی به تعبیری بومی نشده غربی را در ساز و کارهای خودمان دخیل کردیم، شکست خوردیم. لذا به نظرم اگر مراقبت کنیم که نگاه و حرکت ما مبتنی بر شیوه اسلامی باشد، می‌توانیم امیدوار باشیم که تمدن نوین اسلامی شکل بگیرد.

حسین ظفری گفت: بر همین اساس شاید بتوان با توجه به تجربه چهل سال گذشته انقلاب دورنمایی ترسیم کرد که طبق آن حرکت آینده را مبتنی بر یک نگاه هوشمندانه اصلاح کنیم و حتی تهدیداتی که می‌تواند پیش روی ما قرار بگیرد یا یک نگاه پیشگیرانه احصاء کنیم و برای آن برنامه‌ای هوشمندانه داشته باشیم. در این رابطه باید سوال کرد ایا با فرایندها و ساختارهایی که نهادهای انقلابی دارند می‌توان به سمت تمدن‌سازی حرکت کرد؟ آیا با همین ساختار می‌توانیم دولت اسلامی و تمدن بین‌المللی اسلامی را شکل دهیم یا نیاز به یک بازنگری و اصلاح و بروز رسانی دارد؟

وی افزود: به نظرم اگر همه نهادهای انقلابی هر کدام سهم خودشان را از تصویر مطلوب تمدن احصاء کنند و متناسب با آن سهم، اصلاح روش‌ها، سیستم‌ها و ساختارها داشته باشند و با سایر نهادهایی که در این مسیر در حال حرکت هستند، همافزایی خوبی ایجاد کنند، این افق تمدنی برای ما کاملا روشن، شفاف و به تعبیری امیدبخش است و بر همین اساس می‌توانیم تهدیداتی را که پیش روی ماست را دفع کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی