گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل غرب آسیا: انقلاب اسلامی مساله قدس را به اولویت جهان اسلام تبدیل کرد

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: جایگاه قدس به عنوان یک معادله اسلامی و نه یک معادله عربی بسیار بااهمیت است، به ویژه نگاهی که به قدس پس از پیروزی انقلاب اسلامی شد.

1397/02/25
|
10:14

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیلی بر اهداف آمریکا از انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس همزمان با روز نکبت تاسیس رژیم صهیونیستی و پیامدهای سیاسی و بین‌المللی آن) با حضور مهدی عزیزی، کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی عزیزی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: براساس قطع‌نامه شورای امنیت و سازمان ملل که فلسطین را تقسیم کرد و ما از آن به قرارداد ظالمانه به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی یاد می‌کنیم، اساسا تکلیف قدس حتی در مفاد و قراردادها به این صورت باقی ماند که هیچ تصمیمی درباره آن گرفته نشود. اما اینکه بخواهد از سوی هر کشوری سفارتی در آن تعیین شود تا به عنوان پایتخت کشور دیگری شناخته شود، آن مشروعیت پایتختی را به دنبال نخواهد آورد.

وی افزود: قرار بر این بود که موضوع قدس براساس قراردادهای بین‌المللی مشخص شود و یک فرصت 10 ساله نیز برای آن تعیین شد. در این میان سرزمین فلسطین از نظر ما و مردمش از سوی رژیم صهیونیستی اشغال شد. اما بر اساس قراردادهای بین‌المللی موضوع قدس به عنوان یک سرزمین اشغالی این قابلیت و موضوعیت را ندارد که به عنوان پایتخت یک کشور اشغالگر به رسمیت شناخته شود.

این کارشناس مسائل غرب اسیا ادامه داد: اگر ما موضوع را این‌گونه تعریف کنیم در آنچه اتفاق می‌افتد، رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم اشغالگر هست و حتی برخی قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل هم این را عنوان می‌کند که مسئولیت آنچه در سرزمین‌های اشغالی اتفاق می‌افتد، رژیم صهیونیستی را به عنوان یک اشغالگر توصیف می‌کند.

مهدی عزیزی گفت: رهبران پیشین فلسطین، بارها درباره قدس متذکر شدند که موضوع قدس مساله‌ای نیست که بخواهند به تنهایی درباره آن تصمیم بگیرند. یاسر عرفات در یک مقطع، وقتی فشارها برای موضوع قدس زیاد می‌شود، اعلام می‌کند که موضوع قدس متعلق به جهان اسلام است و تنها فلسطینی‌ها نمی‌توانند درباره آن تصمیمی بگیرند.

وی افزود: بنابراین جایگاه قدس به عنوان یک معادله اسلامی و نه یک معادله عربی بسیار بااهمیت است، به ویژه نگاهی که به قدس پس از پیروزی انقلاب اسلامی شد، آنرا از یک معادله عربی خارج و به یک الویت اسلامی تبدیل شد. بنابراین اولویت اسلامی بیت‌المقدس در کنار اینکه به هر حال یک سرزمین اشغالی است این توازن و ظرفیت را نمی‌دهد که سفیر یک کشوری بخواهد آنرا به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر به شمار آورد. البته قانونی سنا یا کنگره آمریکا سال1995 تصویب کرد که اگر شرایط فراهم شد، هر کدام از روسای جمهوری بتوانند این موضوع را عملی کنند.دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی