گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل غرب آسیا: هدف از انتقال سفارت آمریکا، ایجاد ائتلاف علیه محور مقاومت است

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: پیروزی‌های محور مقاومت در سطح عراق و سوریه باعث شده ترامپ با وجود مخالفت‌ها در سطح منطقه و مغایرت آن با قطع‌نامه‌های سازمان ملل دست به انتقال سفارت بزند.

1397/02/25
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیلی بر اهداف آمریکا از انتقال سفارت خود به بیت المقدس همزمان با روز نکبت تاسیس رژیم صهیونیسیتی و پیامدهای سیاسی و بین‌المللی آن) در ادامه با حضور داود احمدزاده، کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

داوود احمدزاده در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: همان‌طور که اشاره شد در سال 1995 کنگره آمریکا بحث انتقال سفارت آمریکا را از تلاویو به بیت‌المقدس مطرح کردّه اما روسای قبلی آمریکا با نگاه به مصالح و منافع منطقه‌ای و در واقع منافع کشورهای عربی و راضی نگه داشتن آنها این اقدام را هر شش ماه به تعویق انداختند. حتی این کار در دوره اوباما نیز انجام نشد و یکی از موارد اختلافی اوباما با روسای تندرو رژیم صهیونیستی همین مورد انتقال سفارت بود.

وی افزود: اما در بحث اینکه چه شرایطی پیش آمد که ترامپ اقدام به این عمل کرد باید هم به مولفه‌های داخلی نگاه کرد و هم مولفه‌های خارجی. درباره مولفه‌های داخلی می‌دانیم که در دوره انتخابات، یکی از وعده‌های اصلی ترامپ بحث انتقال سفارت بود، برای عملی ساختن این وعده منتظر یک فرصت بود که البته در عوامل داخلی باید به لابی صهیونیست‌ها نیز نگاه کرد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: در حال حاضر برخی از نزدیکان ترامپ و افرادی که در ساختار جدید قدرت آمریکا به عنوان تصمیم‌گیرنده یا مشاور ترامپ ایفای نقش می‌کنند، به جریان تندور لابی صهیونیستی نزدیک هستند. از طرفی دیگر باید به مساله انتخابات آمریکا نگاه کرد که در واقع جناح دموکرات، معتقدند که روس‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دخالت داشتند و این دو مولفه عاملی در تصریح بحث انتقال سفارت شد.

داوود احمدزاده گفت: در بحث منطقه‌ای باید اشاره به پیروزی‌های محور مقاومت در سطح عراق و سوریه کرد، در هر صورت روند موجود باعث شده که ترامپ با وجود مخالفت‌ها در سطح افکار عمومی منطقه و مغایرت آن با قطع‌نامه‌های متعدد سازمان ملل به این اقدام دست بزند. اگرچه به نظر می‌رسد که بحث اصلی ایجاد ائتلاف فراگیر علیه محور مقاومت به رهبری ایران باشد.

وی افزود: پیروزی‌های درخشانی که ایران با محور مقاومت در منطقه به دست آورده است، باعث نارضایتی رژیم صهیونیستی و آمریکا شده و راضی نیستند که این پیروزی‌ها گسترش داشته باشد. در هر صورت ترامپ تلاش می‌کند از طریق ایجاد یک ائتلاف عبری، عربی از گسترش طبیعی نفوذ ایران در منطقه جلوگیری کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی