گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه علامه طباطبایی: منافع اقتصادی اروپا، سر بزنگاه امریکا را به ایران ترجیح خواهد داد

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اروپایی‌ها معتقدند اگر به برجام متعهد نباشیم و منافع ایران در برجام تامین نشود، چه تضمینی وجود دارد که بتوانیم ایران را برای سایر مسائل به پای میز مذاکره بکشانیم.

1397/03/30
|
12:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (خروج آمریکا از برجام و ضرورت تغییر رویکردهای راهبردی به مقوله برجام و بازسازی مسیر تعامل با آمریکا و غرب) در ادامه با حضور دکتر مجید عباس‌اشلقی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مجید عباسی‌اشلقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: وقتی اعلام خروج آمریکا از برجام صورت گرفت، ترامپ نکته‌ای را عنوان کرد مبنی بر اینکه برجام منافع آمریکا را تامین نمی‌کند و قبلا از آن نیز سخنرانی‌هایی داشت با این نگاه که برجام باعث شده بخشی از مشکلات اقتصادی ایران در حوزه بین‌الملل حل شود و دلارهایی که وارد ایران شده، صرف مسائل منطقه‌ای و تقویت موشکی شده است. بنابراین ترامپ به دنبال این است که همراه با شرکای اروپایی خودش نه تنها بحث هسته‌ای بلکه بحث مربوط به حوزه موشکی و نفوذ منطقه‌ای و حقوق بشر را مطرح کند.

وی افزود: اروپایی‌ها نیز در این زمینه با آمریکا مخالف نیستند، اما معتقدند که اگر به برجام متعهد نباشیم و منافع ایران در برجام تامین نشود، چه تضمینی وجود دارد که بتوانیم ایران را برای سایر مسائل به پای میز مذاکره بکشانیم. لذا در مذاکراتی که میان ایران و اروپا در حال انجام است در هر صورت مواضع آمریکا و اروپا یکی است، اما اروپایی‌ها معتقدند باید صداقتشان را در برجام نشان دهند تا بعدا بتوانند در مسائل دیگر ایران را به پای میز مذاکره بکشانند.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: البته مسئولان جمهوری اسلامی نیز بارها اعلام کردند که مباحثی مانند مساله توان موشکی، جزء حوزه دفاعی و حاکمیتی هر کشوری است و قابل مذاکره نیست و سایر مسائل نیز حاکی از آن است. اما در این میان باید متذکر شد که مذاکرات ما با اروپایی‌ها نباید خیلی با خوشبینی ادامه پیدا کند و ما باید از حالا آماده شرایط جدید باشیم.

مجید عباسی‌اشلقی گفت: چرا باید از حالا آماده شرایط جدید باشیم؟ زیرا منافع ملی سرلوحه همه دولت‌هاست، از طرفی در میان منافع ملی، منافع اقتصادی در راس قرار دارد، بنابراین اولویت، حجم مبادلات اقتصادی اروپا با آمریکا قابل مقایسه با حجم روابط اقتصادی ایران با اروپا نیست. به عبارتی حتما در سر بزنگاه، اروپایی‌ها، آمریکا را به جمهوری اسلامی ایران ترجیح خواهند دارد، کمااینکه قبلا نیز این اتفاق افتاده است.

وی افزود: از طرفی روابط سیاسی ایالات‌متحده با اروپایی‌ها در قالب‌های مختلف مانند گروه جی هفت، سازمان ناتو و امثال آن به قدری مستحکم است که در واقع آنها کاری در زمینه تخریب روابط سیاسی خودشان با آمریکا انجام نخواهند داد و حتما آمریکا را بر ما ترجیح خواهند داد. ضمن اینکه تجربه گذشته حاکی از آن است به ما ثابت کرده که اروپایی‌ها در نهایت با آمریکا همراهی خواهند کرد.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی به رادیو گفت‌وگو گفت: لذا تصور می‌کنم نباید خیلی به مذکرات با اروپایی‌ها خوشبین باشیم، اما در عین حال مذکرات باید تا جایی که امکان‌پذیر است براساس تضمین‌های عینی و تحت یک حمایت درست و واقعی همراه با پذیرش نکاتی که رهبری تاکید کردند، انجام شود. نداشتن خوشبینی به اروپایی‌ها به معنای آن نیست که مذکرات با آنها انجام نشود.

مجید عباسی‌اشلقی اظهار کرد: درباره FATFباید دو نکته را عرض کنم، این یک سازکار بین‌المللی است که ابتدا از گروه جی هفت شروع شد و به تدریج تسری پیدا کرد و تعداد زیادی از کشورهای دنیا نیز عضو آن شدند و در واقع به دنبال یک شفافیت مالی در سیستم اقتصادی دولت‌هاست. همچنین یکی از مباحثی که در برجام نیز مطرح بود تا گشایش‌های مالی و بانکی میان جمهوری‌اسلامی ایران و طرف‌های اروپایی و آمریکا صورت بگیرد، مبنی بر این بود که طرف مقابل اعلام می‌کرد بسیاری از مواقع به تراکنش‌های مالی که در ایران صورت می‌گیرد، اعتماد نداریم.
وی افزود: گاهی مواقع نیز جمهوری‌اسلامی ایران را متهم به پولشویی و حمایت از تروریسم می‌کردند. لذا فشارهای بسیاری مبنی بر این صورت گرفت که ایران باید معاهده FATF را بپذیرد. در رابطه به پیوستن ایران به این معاهده نیز دو دیگاه مطرح شد، یک دیگاه بدبینانه مبنی بر اینکه FATF به دنبال این است که ساز و کارهای مالی ما را با نهادهای انقلابی (حزب‌الله و مقاومت) به دست بیاورد و بعدا علیه ما استفاده کند.

این استاد دانشگاه علامه ادامه داد: یک دیدگاه خوشبینانه این بود که در نهایت این شفافیت به سود اقتصاد ایران است و رابطه مالی و بانکی ما را با دنیا آسان خواهد کرد. من بر این تصورم که باید یک دیدگاه حد وسط را در این رابطه اتخاذ کنیم. برای همین معتقدم تصمیمی که مجلس شورای اسلامی گرفت که به مدت دو ماه به این معاهده را به حالت مسکوت گذاشت، تصمیم مناسبی بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی