گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی: چالش امنیت در گفتمان انقلاب‌اسلامی آسیب به اعتماد عمومی است

رئیس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی گفت: یکی از چالش‌های عمده امنیت در گفتمان انقلاب‌اسلامی آسیب به اعتماد و روحیه عمومی است که بر دو رکن امنیت و احساس امنیت مبتنی است، گاهی اوقات امنیت وجود دارد، اما مردم احساس ناامنی می‌کنند.

1397/04/03
|
15:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مفهوم‌شناسی امنیت در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و مهم‌ترین ابعاد تولید امنیت (نهادی و هنجاری) در چهاردهه گذشته) با حضور دکتر ناصر فخاری، رئیس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

ناصر فخاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: یکی از چالش‌های عمده امنیت در گفتمان انقلاب‌اسلامی آسیب به اعتماد و روحیه عمومی است که بر دو رکن امنیت و احساس امنیت مبتنی است، گاهی اوقات امنیت وجود دارد، اما مردم احساس ناامنی می‌کنند. وقتی این احساس امنیت در چارچوب امنیت فردی یا اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی و غیره باشد، داشتن این نوع امنیت نیازمند داشتن روحیه مردم است، روحیه مردم نیز مبتنی بر احساس آرامش است.

وی افزود: اگر احساس آرامش و امنیت در مردم نباشد، پایه امنیت سست خواهد شد. به عبارتی امنیت بر سه رکن روحیه مردم، دستگاه‌های تولید‌کننده امنیت و دیگری اسباب و وسایل امنیت استوار است که رکن دو و سوم متکی بر داشتن روحیه مردم است. در حالی که امروز در کشور گله‌مندی از نبود عدالت وجود دارد . گاهی این گلایه شنیده می‌شود که دستگاه قضا به وظایفش عمل نمی‌کند یا فساد اقتصادی در کشور وجود دارد یا در دستگاه اجرایی کشور تبعیض و مفاسدی رخنه کرده است.

رئیس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی ادامه داد: در عین حال باید دید که در طول 40 سال مسیری که انقلاب طی کرده، دچار پیشرفت شده یا پسرفت؟ ضمنا اینکه انقلاب اسلامی مسائلی را که در جامعه وجود دارد، تائید یا رد می‌کند؟ زمانی در نظام گذشته، وجود چنین مسائلی توجیه می‌شد، حال اگر امروز مسئولی در انقلاب‌اسلامی برای برخی مفاسد توجیهی بیاورد، حرکت در مسیر نظام گذشته است. زیرا فرد مسئول کار اشتباه را توجیه می‌کند.

ناصر فخاری گفت: در حالی که شاخصه انقلاب‌اسلامی، مذموم دانستن فساد است، اما اگر روحیه مردم به دلیل تکرار مفاسد از دست رفت، جامعه انقلابی دچار چالش می‌شود، از دست دادن اعتماد و روحیه عمومی برای نظام و انقلاب در زمینه عدالت است. لذا اگر اعتماد مردم از ارکان نظام سلب شد و باورشان را به نظام از دست دادند، مهم‌ترین رکن، رکین امنیت را از دست دادند.

وی افزود: بنابراین دشمن می‌داند تا زمانی که مردم پای کار نظام و انقلاب هستند، خطری انقلاب را تهدید نمی‌کند، لذا تلاش می‌کنند که مردم را ناامید کنند. امروز بیش از آنچه که فساد، معضل و عقب‌ماندگی در برخی زمینه‌ها وجود دارد، دشمن آنرا برجسته می‌کند. با توجه به ابزارهای رسانه‌ای که در اختیار دشمن است به برجسته کردن بیش از اندازه مسائل جامعه اقدام می‌کنند.

رئیس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی ادامه داد: بنابراین چالشی که امروز جامعه با آن مواجه است، بزرگ‌نمایی مسائل و مشکلات کشور از سوی دشمنان است تا روحیه مردم را بگیرند و اعتماد آنها را به نظام سلب کنند، این مهم‌ترین و نخستین چالش امنیتی در نظام ماست. دومین چالش تخریب دستگاه‌های حافظ امنیت کشور است، اگرچه رویکرد این دستگاه‌ها جای نقد دارد، اما نباید جای نقد و تخریب را عوض کنیم.

ناصر فخاری بیان کرد: اما اینکه دستگاه‌های حافظ امنیت کشور را مورد تخریب قرار دهیم، کار را مشکل می‌کند، لذا دشمن با تخریب این دستگاه‌ها تلاش می‌کند که اعتماد مردم را به کارکرد آنها بدبین کند. از طرفی اسباب و وسایل تامین‌کننده امنیت را به چالش بکشاند، برای مثال دشمن بر آن است تا از طریق نفوذ FATF را در مجلس شورای اسلامی به تصویب برساند، یعنی با نفوذ در ارکان اقتصادی کشور، سعی می‌کند ایران را ناچار به پذیرش برجام موشکی کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی