صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هئیت علمی دانشگاه گفت: ارتباط میان مردم و رهبر انقلاب اسلامی دو سویه است، لذا باید هم مردم ارتباطشان را حفظ کنند و هم مسئولان. در حفظ این ارتباط، عنصری به نام صداقت بسیار مهم و تعیین‌کننده است.


برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران) در ادامه با حضور آرش علاء‌الدینی، عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع) روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

آرش علاءالدینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: یکی از نکات مهمی که وجود دارد، ارتباط مردم با رهبر انقلابی است. هر جا که این ارتباط قوی بود، حرکت اجتماعی با هویت اعتقادی جلو رفت و ادامه پیدا کرد، هر جا که این ارتباط قطع شد، حرکت نیز متوقف شد. جالب است که این ارتباط دو سویه است، یعنی باید هم مردم ارتباطشان را حفظ کنند و هم مسئولان. در اینجا عنصری به نام صداقت بسیار مهم و تعیین‌کننده است.

وی افزود: اگر به انقلاب‌های دنیا نگاه کنید، جریان کمونیستی، جریان لیبرالی(انقلاب فرانسه) ادامه پیدا نکرد، زیرا رهبران این جریان‌ها به آرمان‌هایی که وعده دادند، ثابت‌قدم نبودند. در حالی که امام خمینی نسبت به وعده‌هایی که به مردم در جریان انقلاب داد، تخلف نکرد و بر سر وعده‌هایی که به مردم داد، ماند. در همین رابطه نگاه کنید به بیداری اسلامی و خیزشی که در جهان اسلام رخ داد، کشوری مانند مصر با آن تاریخ و سابقه، چه تحولاتی را پشت سر گذراند. مردم در این کشور بر نظام و سردمداران آن شوریدند و انقلابی راه انداختند و افراد بسیاری در این مسیر کشته شدند، شهدایی که هدف‌گیری مناسبی داشتند و هدف آنها اسرائیل بود.

عضو هئیت علمی دانشگاه امام حسین(ع) ادامه داد: مردم مصر سفارت اسرائیل را پلمپ کردند و پرچم آمریکا را آتش زدند، شعارهای ضدآمریکایی سر دادند و اتفاقا رهبرانشان هم همین رویکرد را داشتند و با وعده‌های انقلابی مردم را تشویق به ادامه و تغییر رژیم کردند. اما وقتی انقلابشان به ثمر رسید، مُرسی پیمان کمپ دیوید را به رسمیت شناخت و اتفاقات دیگری که بعدا روی داد. به عبارتی رهبران انقلاب مصر به وعده‌های خودشان وفادار نبودند.

آرش علاء‌الدینی گفت: لذا برخی از حاکمان تصور می‌کنند که حامی آنها مردم هستند، چون ارتباط خوبی با مردم دارند و بعضی دیگر به کشورهای خارجی وابسته هستند، چون به مردم خودشان تکیه ندارند، اگرچه وابستگی به کشورهای خارجی درس خوبی به آنها می‌دهد. به طوری که در حال حاضر وضعیت مرُسی را می‌بینیم. اما در نظام جمهوری اسلامی، رهبران بر وعده‌های خود با مردم استوار ماندند و تبدیل به الگو شدند.
وی افزود: در شرایط کنونی، مسئولان کشور نیز باید همین الگو را پیش بگیرند و ارتباط خود را با مردم حفظ کنند، در عین اینکه به وعده‌های خود وفادارند. زیرا اگر مسئولان به آرمان‌ها و وعده‌های خود با مردم پایبند نباشند، ارتباط با مردم کمرنگ می‌شود که به سود انقلاب نیست.

مرتبط با این خبر

  • این سخن امام(ره) که امریکا به اعراب بچشم گاوشیرده می نگرد، امروز محقق شده

  • عاقلانه‌ترین و مهم‌ترین وجه حیات بشر مقاومت در برابر تهاجم است

  • نتایج انتخابات آمریکا حاکی از اعتماد نداشتن به دولت حاکم است

  • نتایج انتخابات آمریکا، توجه ترامپ را معطوف به سیاست‌های داخلی خواهد کرد

  • دیپلماسی وحدت اسلامی، راهی برای کاهش اختلافات در جهان اسلام

  • تفرقه میان مسلمانان، آب گل‌آلودی برای تامین منافع نظام سلطه است

  • مدارا در درون گفتمان اسلامی منجر به وحدت جهان اسلام می‌شود

  • اعتراف اسنودن به جاسوسی بی‌سابقه پیام‌های ایرانیان

  • داعش پروژه اسلام‌سازی جدید از اسلام بود

  • بررسی نگاه نظام سلطه به جایگاه اسلام و جهان اسلام در معادلات جهانی