گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

صدیقی‌بناب: چاره‌ای جز انجام تعهداتمان در برابر برجام نداریم

رسول صدیقی‌بناب گفت: مراقب بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی باشیم و 100 در صد به دیده جاسوس به آنها نگاه کنیم. لذا باید محکم‌کاری کنیم و هر اطلاعاتی را به آنها ندهیم.

1397/05/02
|
12:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی صحت و سقم بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دانشگاه‌های علم و صنعت و دانشگاه شریف و واکنش وزارت علوم) با ارتباط تلفنی پروفسور رسول صدیقی‌بناب، استاد تمام دانشگاه صنعتی شریف روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رسول صدیقی‌بُناب در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: طبق اطلاعاتی که دارم بازدیدی از دانشگاه صنعتی شریف به عمل نیامده است، اگر هم چنین بازدیدی از سوی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رخ داده، بسیار محرمانه بوده است، زیرا ما که در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار هستیم، از آن خبردار نشدیم. اما در این میان نکته‌ای که مطرح است، کل نظام برجام را پذیرفته، اگرچه آمریکا بدعهدی کرد و از برجام خارج شد.

وی افزود: در این میان با اینکه برجام را پذیرفتیم، باید مراقب بازرسانی که از آژانس به ایران می‌آیند، باشیم و 100 در صد به دیده جاسوس به آنها نگاه کنیم. لذا باید محکم‌کاری کنیم و هر اطلاعاتی را به آنها ندهیم. به عبارتی صداقت بیش از اندازه به خرج ندهیم و با بازرسان به عنوان مهمان نگاه نکنیم و هر نقطه‌ای را به آنها نشان ندهیم و در همراهی بازرسان از مناطق تعیین شده، تدبیر لازم را داشته باشیم.

استاد تمام دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: این روزها که ترامپ، برخی ایرانیان معارض با نظام جمهوری اسلامی را جمع کرده و با کمک آنها در صدد فشار به ایران است، باید اشاره کرد که ترامپ چگونه می‌تواند به فکر ایرانیان باشد، وقتی که به عنوان رئیس‌جمهور پا به کاخ سفید گذاشت برای ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا قوانین سختی را وضع کرد! از طرفی با سخنان فرافکنانه خود قصد دارد که بگوید با ملت ایران مشکل ندارد و تنها مشکلش نظام جمهوری اسلامی است.

رسول صدیقی‌بناب گفت: اگر ترامپ با ملت ایران مشکل ندارد، چرا ورود ایرانیان به آمریکا را ممنوع کرده است و در حال حاضر خانواده ایرانیان ساکن امریکا نمی‌توانند فرزندان و اقوام خود را ببینند. از طرفی با توافق برجام، تعهداتی پذیرفتیم که ناچار به اجرای آن تعهدات هستیم، اگرچه جواد ظریف اذعان کرد که اگر می‌توانست برجام را بنویسد خیلی بهتر از برجام کنونی آنرا می‌نوشت! اما بیش از این زور دیپلمات‌های ایرانی نرسید و به برجام کنونی رسیدند.

وی افزود: اگرچه پس از توافق برجام در ایران نسبت به آن دو واکنش مثبت و منفی به وجود آمد، اما در حال حاضر شرایط ایجاب می‌کند که نسبت به برجام رویکرد یکپارچه‌ای اتخاذ کنیم و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند باید اختلاف را کنار بگذاریم و یکپارچه باشیم. زیرا ایجاد اختلاف در کشور جزء اهداف آمریکاست و در شرایط کنونی کشور ، دشمنان هر کاری را انجام می‌دهند که کشور را با آشفتگی و چند دستگی مواجه کنند.

استاد تمام دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: هدف آمریکا بهم‌ریختگی در ایران است و این بهم ریختگی با تشتت‌آراء و اختلافات شکل می‌گیرد. برای همین تصور می‌کنم که در شرایط سیاسی فعلی باید با هم باشیم و جز این چاره‌ای نداریم. لذا باید اختلاف‌ها را کنار بگذاریم و با وحدت کنار هم باشیم زیرا اگر خدای ناکرده ذره‌ای ناامنی در کشور اتفاق بیفتد، بنابراین در مقابل برجام باید مدنظر داشته باشیم که این توافقی است که نظام آنرا پذیرفته است.

رسول صدیقی‌بناب گفت: همان‌طور که اشاره کردم، برجام خالی از اشکال نیست، اما نظام آنرا قبول کرده و این توافق در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. همین طور مقام معظم رهبری نیز در حرکت به سوی توافق برجام نظراتی داشتند که دیپلمات‌های ما نتوانستد صد در صد به فرمایشات ایشان جامعه عمل بپوشانند، اما با این حال تاکید به ماندن در برجام کردند. لذا در حال حاضر نمی‌توانیم از برجام بیرون بیاییم و اروپا نیز در حال فعالیتی است که اگرچه تا کنون عملی نکرده اما ما چاره‌ای جز انجام تعهداتمان در برجام نداریم. به امید اینکه از شرایط فعلی رهایی پیدا کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی