صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک مدرس دانشگاه گفت: خیلی اعتقاد به فساد سیستمی در ایران ندارم، اما اگر با مفاسد اقتصادی مقابله درست نشود و بر زیرساخت‌ها نگاه درستی حاکم نباشد، طبیعی است که‌آرام آرام فساد سیستمی نیز شکل می‌گیرد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ضرورت نگاه امنیتی به مفاسد اقتصادی و تهدیدات استراتژیک آن برای حاکمیت ملی) با حضور دکترمجتبی باطبی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجتبی باطبی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های اقتصاد امن این است که از منظر قوانین و مقررات باید شفاف باشد، اگر قوانین و مقررات تاثیرپذیر باشند و ذائقه‌های شخصی وارد آن شود، وقتی کسی بخواهد کسب و کاری را شکل دهد، دچار مشکل می‌شود، فرقی هم نمی‌کند، آن فرد کارمند باشد یا مدیر.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های اقتصاد امن، حفظ حقوق مالکیت است، یعنی کسی که دارای سرمایه‌ای است باید حس کند، اگر جایی حقش ضایع شد، بتواند احقاق کند و به حقش برسد. در واقع فعال اقتصادی باید ضمانت اجرایی کار را داشته و در عین حال خاصیت بازدارندگی را نیز داشته باشد. باید فضای اقتصاد به شکلی مدیریت شود که نابه هنجاری در فساد اصلا مقرون به صرفه نباشد. برای مثال سوخت به راحتی قاچاق می‌شود، زیرا قاچاق آن به راحتی مقرون به صرفه است. البته به معنای آن نیست که با این موارد برخورد نمی‌شود.

مدرس دانشگاه ادامه داد: از طرفی باید در اقتصاد کلان ثبات حاکم باشد، یعنی اشتغال، نرخ ارز، نرخ تورم باید از ثبات برخودار باشد و سرمایه‌گذار وارد یک حاشیه امن شود. نکته دیگر اینکه باید شفافیت و سلامت اداری و مالی وجود داشته باشد، یکی از مشکلاتی که معمولا با آن برخورد می‌کنیم، رانت‌های اطلاعاتی است. اگرچه دنیا عوض شده و دنیا، دنیای شیشه‌ای است و جریان آزاد اطلاعات وجود دارد و نمی‌توان با این حرکت مبارزه کرد، بلکه ساماندهی و تقویت سیستم‌های نظارتی و زیرساخت‌هاست که می‌تواند به مسئولان کمک کند تا از ایجاد رانت اطلاعاتی جلوگیری شود.

مجتبی باطبی گفت: به هر حال اقتصادی که همیشه به نفت وابسته است و اقتصاد ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، برای همین در سیستم‌های دولتی هدف نفت است در حالی که زمانی نفت برای ارزشمند خواهد بود که درآمد وارد زیرساخت‌ها شود، وقتی در این حوزه ورود پیدا نکند، نمی‌توانیم در حوزه توسعه وارد شویم و بیشتر درآمد به حوزه خدمات می‌رود. اما در عین حال چه اتفاقی می‌افتد که فساد شکل می‌گیرد، وقتی قوانین و مقررات شفاف نباشد، زمینه پیدایش و رشد و نمو فساد مهیا می‌شود.

وی افزود: اگرچه به فساد سیستمی در ایران اعتقاد ندارم، اما اگر با مفاسد اقتصادی مقابله درست نشود و بر زیرساخت‌ها نگاه درستی حاکم نباشد، طبیعی است که‌آرام آرام فساد سیستمی نیز شکل می‌گیرد. در عین حال تصمیمات ناگهانی که مبتنی بر داده‌های درست نباشد، سیاست‌های اقتصادی که به درستی پیاده نشود، فساد سیستماتیک شکل می‌گیرد.

مدرس دانشگاه ادامه داد: وقتی ثبات اقتصاد کلان وجود نداشته باشد، شرایط برای مفسده ایجاد می‌شود و این خیلی مهم است، از طرفی وقتی شفافیت و سلامت اداری و مالی نباشد، بستر فساد مهیاست و جامعه با استفاده از این بستر به سمت فساد می‌رود. در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته برای راه‌اندازی کسب و کار، بسترهای اقتصادی سالم مهیاست و راه را تسهیل می‌کند تا فردی که می‌خواهد سرمایه‌اش را چرخه کسب و کار کند، به راحتی بتواند این مهم را انجام دهد.

مجتبی باطبی گفت: اما در ایران موارد متعددی وجود دارد که فرد خواسته سرمایه‌ای را وارد بازار کار و ایجاد اشتغال کند، اما چون با موانع زیادی برخورد کرده، از این کار پشیمان شده است. در واقع فرد در بروکراسی اداری گیر می‌کند یا گرفتار مالیات‌های آنچنانی و نظارت‌های دست‌و‌پاگیر دستگاه‌های نظارتی می‌شود. وقتی کشوری بخواهد فضای اشتغال و تولید را بسازد، باید فضا را مهیا کند تا سرمایه‌گذار به راحتی بتواند سرمایه‌گذاری کند و نسبت به برگشت سرمایه نگرانی نداشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • علیلو: هیچ کشوری به کاشف فساد جایزه نمی دهد/ پورمختار: مراد مجلس حمایت فیزیکی است

  • امضاهای طلایی یکی از مصادیق فساد در حکومت است

  • حذف دلار فسادزا چگونه موجب رونق تولید می شود

  • اعدام سران مفسدان اقتصادی در میدان آزادی

  • ریشه اصلی فساد به بینش و عقاید افراد برمی‌گردد

  • پرونده های فساد رژیم صهیونیستی جایگاه فعلی نتانیاهو را نشانه رفته است +صوت

  • فساد مالی و اخلاقی ،دولت نتانیاهو و خانواده او را فراگرفته +صوت

  • وجود بستر اقتصادی نامناسب سوداگری را افزایش می دهد

  • بررسی خارج از نوبت طرح مبارزه با جرائم اقتصادی در صحن

  • نهادهای شبه دولتی اقتصاد را دچار آشفتگی کرده اند