صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه دولت خود را متناسب با بحران‌ها تجهیز نکرده استف گفت: دولت روحانی به انفعال افتاده است.

سیدحسن رسولی در مصاحبه با برنامه بدون خط خوردگی رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: امروز نقدینگی در ایران سرگردان است و با اندک تجربه‌ای که در این زمینه دارم این حجم از نقدینگی را به سیلی بنیان کن تشبیه می‌کنم که راه افتاده و متناسب با مسیری که در زمین پیدا می‌کند در حفره‌های موجود انباشته می‌شود و مشکلاتی را به وجود می‌آورد، مانند صندوق‌های قرض‌الحسنه، اجازه دهید قدری در این رابطه دقیق‌تر صحبت کنم، زیرا باورم بر این بوده و هست که مرکز تشکیل مشکلی به نام صندوق‌های قرض‌الحسنه و موسسات مالی اعتباری با کمال تاسف در خراسان رضوی است که فقط ظرف دو سال گذشته قریب به 30 هزار میلیارد تومان دولت پول پرشتاب را به نظرم به غلط در این بازار ترزیق کرد تا بتواند پاسخ سپرده‌گذارانی که با قبول ریسک در این موسسات کم‌اعتبار سرمایه‌گذاری کردند، بدهد.

وی افزود: سال 81 نخستین مشکل که در خراسان رخ داد، من نماینده دولت اصلاحات بودم و در بحث‌های مفصلی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که این مشکل ابتدای کار است و اگر دولت در اینجا نخستین وعده را بدهد، به این معنا که یک عده به دنبال کسب سود بیشتر در موسسات کم یا بی‌اعتبار سرمایه‌گذاری می‌کنند و وقتی صاحبان موسسات متواری می‌شوند، دولت ضرر بخشی از مردم را جبران کند و این گامی است که اگر از سوی دولت برداشته شود، دیگر نمی‌توان جلوی آنرا گرفت.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: متاسفانه دولت روحانی با توجه به مسائلی که وجود دارد، به جای مبارزه فعال با این موضوع به انفعال می‌افتد. برای روشن شدن بیشتر مطالب باید بگویم در سال 96 مجموعه اعتبارات عمرانی کشور زیر 15 هزارمیلیارد تومان بوده است و در مقابل 30 هزار میلیارد تومان صرف جبران خسارت موسسات اعتباری و مالی شده است. به عبارتی به جای سرمایه‌گذاری در بخش فعالیت‌های عمرانی، پول پرفشار چاپ شد و برای جبران ضرر کسانی که در موسسات مالی اعتباری زیان دیدند، وارد بازار شد!

سیدحسن رسولی گفت: امروز بحران صندوق، اعم از صندوق سازمان تامین اجتماعی مانند یا صندوق بازنشستگی کشور و حتی صندوق‌های کوچک‌تر دیگری مثل نفت و غیره به اوج خودش رسیده است، بحرانی که ریشه در گذشته داشته است و امروز این صندوق‌ها چندین برابر دریافتی‌هایشان پرداخت می‌کنند، در سال 97 دولت حداقل باید 60 هزارمیلیارد تومان ترزیق کسری نقدینگی کند، برای آنکه صندوق‌های مزبور که در طول سنوات قبل به صورت ماهیانه درصدی از حقوق و مزایای افراد تحت پوشش خودشان را پرداخت کردند و در حال حاضر باید در قالب مستمری باید به آنها برگرداند، به علت عدم مدیریت مناسب اقتصادی این صندوق‌ها از ماهیت گذشته خود درآمدند و شبه‌ورشکسته شدند.

وی افزود: تعداد صدهاهزار نفر ماهیانه مستمری‌شان را ماهانه می‌خواهند که چون صندوق‌ها نمی‌توانند پرداخت کنند، دولت بالاجبار باید جبران کند که فقط 60هزار میلیارد تومان در سال 96 پرداخت کرده است. از طرفی مسائل و بحران‌هایی که در حوزه آب و سایر مسائل محیط زیستی، اشتغال و تولید داریم، ریشه آنها در گذشته است و امروز بروز و ظهور فعال‌تری پیدا کرده است و چون در طول سال‌های گذشته به موقع و کاملا مبتکرانه و از موضع ابتکار عمل با این مسائل برخورد نکردیم، اکنون این مسائل مبتلا به کلیت نظام است.

استاندار سابق خراسان ادامه داد: بنابراین اگر بخواهیم امروز تنها این دولت را مقصر جلوه دهیم و تمام حوزه سنجش و تحلیل این دولت به معنای قوه مجریه باشد، قدری کم‌انصافی است، البته این به معنای آن نیست که دولت روحانی و تیمشان در حوزه نظری و حوزه عملی متناسب با حجم این بحران‌ها خودشان را تجهیز کردند.

مرتبط با این خبر

  • زمان بازنگری در آموزش عالی خصوصی و دولتی فرارسیده است

  • خرید خدمت آموزشی با اصل 30 قانون اساسی فاصله دارد

  • نیاز به آموزش در حوزه حمایت از اراضی دولتی احساس می شود

  • قربانی: تعزیرات بربازار تجهیزات پزشکی نظارت کند/ زرین کلاهی: ارز دولتی، مبنای قیمتگذاری ماست

  • نمی توانید کالای ارزان را به دست مردم برسانید!

  • تخصیص ارزدولتی برای واردات کاغذ اشتباه است

  • افزایش قیمت، بازار سیاه و دلال بازی؛ سه نتیجه احیای کوپن

  • اختصاص ارز دولتی به ورزش قهرمانی؛ تنها راهکار کوتاه مدت در شرایط فعلی

  • 12 میلیارد ارز دولتی صرف چه کالاهایی شد؟!

  • ارز یارانه ای برای کالاهای اساسی اختصاص داده شود