گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ظهره‌وند در رادیو گفت وگو: تعهدات برجامی ایران مساله گوشت و نان را حل نکرد

ظهره‌وند با بیان اینکه روش تسلیم برابر امریکایی ها هیچ انتهایی ندارد، افزود: برجام نه تنها مساله گرانی گوشت و نان را حل نکرد، بلکه باعث شد آمریکا پس از برنامه هسته‌ای دنبال مساله موشکی و قدرت نظامی ایران باشد.

1397/05/30
|
09:30

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (سیاست‌های پیش روی نظام در خصوص برجام در فضای راهبرد نه جنگ، نه مذاکره) و با حضور ابوالفضل ظهره‌وند، دیپلمات با سابقه کشور روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برخی بر این تصور بودند که با برجام قرار است کل مسائلی اقتصادی کشور حل شود، با چنین تصوری سراغ مذاکره با آمریکا و کشورهای اروپایی رفتند و موافقتنامه برجام را تصویب و امضا کردند در حالی که فرجام برجام آن چیزی است که امروز با آن مواجه هستیم. به عبارتی تصوری که از برجام بود، عملا با خروج آمریکا نتوانست مشکلات و مسائلی که دیپلمات‌های ما متصور بودند، سامان دهد یا حل کند.

وی افزود: نکته دیگر اینکه، اصولا برجام ربطی به خارومیانه غیرسلاح اتمی ندارد. وقتی برجام به میان آمد که آمریکا و اروپا نسبت به فعالیت هسته‌ای ایران با دیده بی‌اعتمادی می‌نگریست و وقتی که ایران در این زمینه با پیشرفت‌هایی مواجه شد، طرف غربی و آمریکایی بر آن شدند، فعالیت ایران ممکن است برای آنها مساله‌ساز شود. در حالی که تصور می‌کردیم برجام با همه مسائلی که متحمل شدیم، می‌تواند رویه‌ای برای حفظ NPT و تقویت آن و موضوع عدم انحراف باشد. در صورتی که آنها بر این نگاه بودند که ایران می‌تواند از مسیر فعالیت‌های هسته‌ای منحرف شود، در حالی که ایران می‌توانست از تمام ظرفیت‌های پیش‌بینی شده برخوردار باشد، ضمن اینکه عضوNPT و آژانس انرژی اتمی باشد. در صورتی که ایران مسیری را در فعالیت‌های هسته‌ای طی کرد، نشان داد، می‌تواند انحراف پیدا نکند و تکنولوژی هسته‌ای صلح‌آمیز را نیز در تمام فازها طی کند.

این دیپلمات باسابقه در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: در میان نکته ظریف این است که اساسا طرف غربی و قدرت‌های هسته‌ای برنمی‌تابند که ایران بتواند انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را از ابتدا تا پایان داشته باشد. زیرا پای یک تعارض پارادایمی در میان است که پارادیم رقیب و جایگرین نباید در هیچ حوزه‌ای از جمله در انرژی هسته‌ای به یک سطحی از دانش برسد که معادلات آنها را به هم بریزد. در حال حاضر بحث خلع‌سلاح و ظرفیت‌های ایران است که با برجام یک شروع کردند و قرار بود با برجام‌های دیگری را برای رسیدن مقاصدشان طی کنند.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: آمریکا و طرف غربی به دنبال ادامه برجام در سایر مباحث دیگر با ایران بودند و برای همین ترامپ دم از مذاکره با ایران می‌زند. زیرا ترامپ مولفه‌های قدرت ایران را می‌خواهد؛ فرد گردن کلفتی که قصد گرفتن خیلی چیزها را دارد، اما قرار نیست چیزی به طرف مقابل بدهد، تنها از فشار خود می‌کاهد، یعنی قدری از تحریم‌های خود را غیرموثر می‌کند. در حالی که به نظرم این نگاه یعنی مذاکره برای رفع تحریم‌ها اشتباه است؛ زیرا تحریم برای ما فرصت است در حالی که برخی به ما می‌گویند شما کاسبکار تحریم هستید.

وی افزود: بحث اصلی بر سر این است که وقتی ایران به عنوان یک قدرت پارادیمی و قدرت منطقه ای مطرح شده و قدرت‌های حاضر را به چالش کشیده است، بنابراین لیبرالیسم تمام قد آمده تا ایران را خلع سلاح کند و منویاتش را دیکته کند. زیرا حوزه تفکر و قدرت ایران برای آنها محدودیت است، در حالی که امروز هر نوع محدودیت در حوزه بین‌الملل به عنوان یک تهدید معتبر است.

دیپلمات باسابقه در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: حضور ایران در منطقه؛ عراق، افغانستان و سوریه چالش‌زاست و به معنای خفگی استراتژیک برای آمریکاست. زیرا ایالات متحده معتقد است اگر خودش در هر حوزه و مساله‌ای دخالت می‌کند به خاطر این است که قدرت برتر جهان است. لذا در معادله‌ای که بحث از قدرت و تهدید هنجارهای طرف مقابل است، باید ببینید که با این قدرت چگونه برخورد کنید یا باید روش تسلیم را پیش بگیرم که محدودیت و انتها نیز ندارد. در مذاکرات هسته‌ای ایران زیربار تعهدات سنگینی رفت که عملا سودی برایش نداشت، به عبارتی برجام نه تنها مساله گرانی گوشت و نان را حل نکرد، بلکه باعث شد که آمریکا پس از برنامه هسته‌ای دنبال مساله موشکی و قدرت نظامی ایران باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی