صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به روند همراهی و همگرایی سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در اجلاس تهران گفت: ترکیه به دنبال تثبیت موقعیت خود در آینده سوریه است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نشست سه جانبه روز گذشته روسیه، ترکیه و ایران در تهران، اهمیت و اهداف آن) با حضور دکترمحسن محمدی، استاد دانشگاه، عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محسن محمدی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: تقریبا دو سال است که شاهد هماهنگی جدی میان ایران، روسیه و ترکیه برای حل مساله سوریه هستیم که حدود 11 جلسه در سطوح خُرد برگزار شده با جلسه ای که در تهران برگزار شود، در واقع سومین جلسه در سطح سران برگزار خواهد شد. در عین حال، شاید این سوال پیش بیاید که این ائتلاف سه‌گانه چگونه شکل گرفته است؟ شاید دلیل اصلی آن باشد که هر سه کشور در حوزه میدانی سوریه دست برتر را داشتند و از ابتدای بحران سوریه در سطوح مختلف سیاسی، نظامی و میدانی ایفای نقش کردند.

وی افزود: طبیعتا ائتلافی که بتواند سه کشور را همگرا کند و به عنوان سه کشور همراه که نسبت به سایر کشورها در بحران سوریه چه در سطح منطقه‌ای و چه بین‌المللی درگیر هستند، قطعا ائتلاف آنها، ائتلاف موفقی خواهد بود. بررسی روند مذکرات در سطح کارشناسی و سران نشان می‌دهد که این ائتلاف شیب مثبتی را برای حل یک بحران منطقه‌ای طی می‌کند. نخستین اجلاس سران آذر 96 تشکیل شد، جلسه دوم 15 فروردین97 در آنکارا و اجلاس اخیر که درتهران برگزار خواهد شد، هر چند فاصله زمانی قابل توجهی دارد که به ماهیت بحران سوریه برمی‌گردد، بحث‌های کارشناسی نیز باید به یک جمع‌بندی برسد که نیاز به حضور سران باشد.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: به طور کلی روندی که برای حل بحران سوریه پشت سر گذاشته شد، در واقع به شکلی بود که بحث کاهش تنش در مناطق سوریه با حضور عقلای این کشور برای پایان بخشیدن به بحران به شکلی بوده که معارضان توانسته‌اند با نمایندگان دولت سوریه سر یک میز بنشینند و بعد از چهار، پنج سال که از بحران می‌گذرد، با یکدیگر رو در رو مذاکره کنند، بدون اینکه واسطه خارجی میان آنها حضور داشته باشد.

محسن محمدی گفت: از طرفی بحث تهمیدات برای تدوین قانون اساسی جدید سوریه است که می‌توان این دو موضوع را به شکل یک کلیات جدید در نظر گرفت که در واقع خروجی مذاکرات روسیه بوده است. به طور کلی آغاز فرایند سیاسی حل بحران سوریه از سطح سران آغاز شد و در اجلاس آنکارا نیز در بیانیه پایانی اشاره می‌شود که اجلاس آستانه شاید تنها راه حل منطقه‌ای موثر در حل بحران سوریه به شمار بیاید که دستاوردهای ملموس در عرصه میدانی و سیاسی به همراه داشت؛ کاهش خشونت در سوریه و کمک به صلح و ثبات از نتایج آن بود و روسیه، ایران و ترکیه در نشست آستانه عزم جدی خود را برای حل مساله داعش اعلام کردند تا هر سه کشور به یک اراده جدی در حذف تروریسم برسند به این دلیل که هر سه کشور در حجم بالا از بحرانهای تروریستی اثرپذیر هستند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در واقع روند همراهی و همگرایی سه کشور(ایران، ترکیه و روسیه) در اجلاس تهران تکمیل خواهد شد، به طوری که در نشست‌های قبلی در سطوح کارشناسی بحث‌هایی صورت گرفته است که در نشست تهران باید این بحث‌ها با حضور سران به جمع‌بندی برسد. لذا به نظرم موثرترین ائتلافی که در بحث سوریه عملکرد مثبتی داشت، این ائتلاف سه‌گانه است و آن هم به دلیل نقش‌آفرینی سه کشور در عرصه میدانی سوریه است.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: به نظرم ترکیه مانند ایران و روسیه دوست دارد که آورده میدانی را تبدیل به آورده سیاسی کند، یعنی در مذاکرات آینده‌ای که در بحث قدرت و ساختار سیاسی سوریه و تحولاتی که اتفاق می‌افتد، به نوعی جایگاه خودش را تثبیت کند. از سوی دیگر شاید ترکیه نیازمند تضمین‌هایی برای بحث امنیت ملی خودش است به ویژه حالا که بحث کردها در حوزه میدانی قرار گرفته و همواره نگرانی ترکیه بوده و اتفاقا یکی از عواملی که موجب زاویه گرفتن ترکیه یا آمریکاست، بحث کردها و نگرانی‌هایی است که از جانب کردها دارد.

مرتبط با این خبر

  • اجلاس تهران با سایش منافع برگزار شد

  • نگاه رسانه‌های غربی، عبری و عربی به اجلاس تهران