صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس غرب آسیا گفت: در اجلاس تهران سایش منافع وجود داشت، اگرچه در زمان قدرتمند شدن داعش، روسیه، ترکیه و ایران اختلافات کنار گذاشتند تا بتوانند داعش را مهار کنند اما پس از آن اختلافات بروز کرده است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نشست سه جانبه روز جمعه روسیه، ترکیه و ایران در تهران، اهمیت و اهداف آن) در ادامه با حضور دکتر ابراهیم فراهانی نظام‌آبادی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابراهیم فراهانی نظام‌آبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: آمریکا دنبال این است که فعلا مساله سوریه حل نشود و استان ادلب، مرکز تروریست‌هاست و سخت‌ترین عملیات در این محل اتفاق خواهد افتاد، چون از سپر انسانی استفاده خواهند کرد. اما صدای آمریکا و اروپا بیش تر از این حد درنمی‌آید، زیرا نمی‌تواند دخالت بیشتری کنند. آمریکا در مانوری که با اروپا داشتند،اعلام شد که غرب می‌خواهد از ادلب دفاع کند، در مقابل آن روسیه برای نخستین بار مانور دریای مدیترانه را برگزار کرد.

وی افزود: روسیه نشان داد که با آمریکا وارد جنگ نخواهد شد، زیرا قدرت‌های بزرگ هر جا که برود، دارای خط قرمز است و آن خط قرمز درگیری با یکدیگر است، لذا با یکدیگر درگیر نمی‌شوند. در این میان اروپا با آنکه در رسانه‌هایش سخن از حقوق بشر می‌زند اما به دنبال این است که ترکیه محلی برای تراتزیت تروریست نشود و پس از آن به اروپا منتقل شوند. برای همین دغدغه اروپا پناهندگان و سیل تروریست‌هاست و حقوق بشر برای آنها بازیچه ای بیش نیست، زیرا اگر واقعا اروپایی‌ها به حقوق بشر اهمیت می‌دادند باید بیشتر نگران مساله یمن می‌شدند.

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: اما پس از ناکارآمدی اجلاس‌های ژنو، سه کشور ایران، روسیه و ترکیه توانستند کنار هم قرار بگیرند، تا مساله سوریه را حل کنند، اگرچه ترکیه به دنیال اهداف خاصی در مساله سوریه است و در ادلب اقداماتی انجام داده و به دنبال آن است که نفوذ خودش را در ادلب حفظ کند. حتی با ارتشی که در ادلب سامان داده به نوعی دنبال خودمختاری ادلب است، لذا هیچ وقت ادلب را از دست نمی‌دهد.

ابراهیم فراهانی نظام‌آبادی مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: لذا در اجلاس تهران به نوعی سایش منافع وجود دارد، اگرچه در زمان قدرتمند شدن داعش، کشورهای روسیه، ترکیه و ایران اختلافات خود را کنار گذاشتند تا بتوانند داعش را مهار کنند اما پس از آن اختلافات بروز کرده است و ترکیه ادلب و کانتون را اشغال کرده است اما در عملیات عفرین که در دوران پساداعش بود، با چراغ سبز روسیه انجام شد. به عبارتی روسیه به ترکیه اجازه می‌دهد که در بعضی از مناطق بازی خودش را پیش ببرد. علت همراهی روسیه در بحران سوریه، به دلیل منافع مشترکی است که میان دو کشور در برخی از مناطق سوریه دارد.

مرتبط با این خبر

  • ترکیه به دنبال تثبیت موقعیت خود در آینده سوریه است

  • نگاه رسانه‌های غربی، عبری و عربی به اجلاس تهران