گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس غرب آسیا: پاکسازی ادلب نیاز به زمینه‌سازی سیاسی دارد

یک کارشناس غرب آسیا گفت: در حالی که ارتش سوریه خود را برای پاکسازی ادلب آماده می‌کند، برخی از مسائل میان جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه جمله تعریف تروریسم وجود دارد که مانع از این پاکسازی است.

1397/06/18
|
11:46

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی نتایج نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه در خصوص مسائل سوریه و حمله ارتش سوریه به استان ادلب و بازتاب های بین المللی آن) با حضور حسین آجرلو، کارشناس غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین آجرلو در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: بحران سوریه هفت سال را پشت سر گذاشته و برای پایان دادن به آن روش‌های مختلفی در پیش گرفته شد از نشست‌های ژنو که سازمان ملل متصدی آن بود و در آن کشورهای غربی و عربی پشت میز گفت‌وگو نشستند که چندان موثر نبود اما یک روندی تقریبا از سه سال پیش آغاز شد که بعدها روند آستانه نام گرفت و تنها روندی بود که تا کنون زمینه‌ساز پیشرفت برای حل بحران سوریه بود که این روند با ابتکار سه کشور؛ جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه شکل گرفت.

وی افزود: سه کشور مزبور با همراهی نظام سوریه، توانستند با طرح و ابتکاراتی همچون کاهش تنش به پیشبرد حل بحران سوریه کمک کنند. در حقیقت اجلاس تهران، ادامه روند آستانه است که در حقیقت روند آستانه به دنبال ایجاد یک سوریه در آینده است که در آن بحران حل شده و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی آن به رسمیت شناخته شود و مردن سوریه به عنوان کسانی که نظام سیاسی آینده کشور را تعیین می‌کنند، تقربیا شکل گرفت.

کارشناس غرب آسیا ادامه داد: در چند سال اخیر ارتش سوریه توانسته اکثر مناطق را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کند و مناطق مزبور را به صورت مکان امن دربیاورد، یکی از این مکان‌ها که به نظر می‌آید آخرین مقر تروریست‌ها باشد، منطقه ادلب بود که به تصریح نماینده ویژه سازمان ملل، هر تروریستی را که می‌خواستند از منطقه دور کنند به ادلب می‌فرستادند و حال معلوم نیست که بعد از ادلب می‌خواهند به کجا بفرستند. به عبارتی آخرین مقر تروریست‌ها، ادلب بوده و ارتش سوریه پس از پاکسازی جنوب قصد حرکت به سمت ادلب را دارد تا بتواند این منطقه را نیز از وجود تروریست‌ها پاکسازی کند.

حسین آجرلو گفت: در حالی که ارتش سوریه خود را برای پاکسازی ادلب آماده می‌کند، برخی از مسائل میان سه کشور(جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه) وجود دارد که مانع از این پاکسازی است زیرا سایش منافع در این منطقه وجود دارد و برای این مساله نیاز به یک هماهنگی سیاسی بود که به نظر می‌رسد یکی از اهداف اجلاس سه جانبه تهران ایجاد زمینه برای حل مساله سیاسی کلانی که در این منطقه وجود داشت و برای همین یکی از محورهای اجلاس تهران، سایشی بود که در منافع قدرت‌ها به وجود آمده بود. یکی از این مساله که موجب سایش میان سه کشور شد، تعریف تروریسم است؛ جمهوری اسلامی همچون نظام سیاسی حاکم بر سوریه عموما هر گروهی که بر علیه نظام سوریه سلاح به دست گرفته و علیه مردم سوریه اقدام کرده است، آن گروه را تروریستی می‌داند.

وی افزود: دولت روسیه یک تعریف دیگری از تروریست در سوریه دارد و سعی دارد به جداسازی گروه‌ها بپردازد؛ برای مثال گروه‌های تکفیری را تروریستی می‌داند و گروه‌هایی که وارد روند آستانه یا ژنو نشدند، نیز گروه تروریستی برمی‌شمرد اما بعضی از گروه‌ها را که وارد روند آستانه شدند و در مذکرات شرکت کردند، این گروه‌ها را تروریستی نمی‌داند و درباره آنها به عنوان معارض بحث می‌کند.

کارشناس غرب آسیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: اما دولت ترکیه، گروه‌هایی را که حتی از نظر روسیه تروریست هستند، به رسمیت می‌شناسد و با آنها همکاری می‌کند. تعریف تروریسم و تفاوت دیدگاه به آن یکی از نقاطی بود که در اجلاس تهران بسیار مورد بحث قرار گرفت. به طوری که در بند چهار بیانیه اجلاس تهران تاکید به گروه‌هایی دارد که وارد مذاکره با دولت شدند و گروه‌هایی که قرار است به مذاکره بپیوندند، از عملیات ارتش سوریه مستثنی کرده است، یعنی به نوعی راه فراری برای برخی از گروه‌هایی که به عنوان معارض و میانه رو مشخص شدند. در این میان جمهوری اسلامی بر بحث گروه‌های تروریستی تکفیری تاکید دارد که در واقعیت سوریه را به صحنه‌های وحشتناک تروریستی تبدیل کردند و سه کشور و حتی نظام سیاسی سوریه بر خطرناک بودن آن اتفاق نظر دارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی