گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل غرب آسیا: استقلال و وحدت سوریه به هیچ وجه قابل مذاکره نیست

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: مقام معظم رهبری درباره اجلاس تهران فرمودند این نشست و حرکت‌هایی که از آن طرف حمایت می‌شود و حمایتی که ما از ملت سوریه می‌کنیم، تقابلی است میان ایران، روسیه و آمریکا.

1397/06/18
|
13:45

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی نتایج نشست سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه در خصوص مسائل سوریه و حمله ارتش سوریه به استان ادلب و بازتاب های بین المللی آن) با حضور عماد نجار، کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

عماد نجار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: یکی از دلایلی که باعث شده، نشست‌های اخیر در موضوع سوریه به نتیجه برسد، غلبه نیروهای مردمی و مقاومت بر تروریست‌هاست و شرایط تغییر کرده است و در حال حاضر تروریست‌ها در نقطه ضعف قرار دارند حتی با تمام حمایت‌هایی که از آنها می‌شود. به همین دلیل می‌توانیم در موضوع سوریه نشست برگزار شد که در آن امید به نتیجه رسیدن بسیار است و در آن نشست توافق می‌شود که به هر قیمتی باید تروریست‌ها از بین بروند یا سلاح خود را زمین بگذارند. بعد از توافق سه جانبه برای از بین بردن تروریست در سوریه، موضوع ساختار عمرانی و زیرساخت‌های حاکمیتی در آن مطرح می‌شود.

وی افزود: طبق برآوردهایی که شده در بخش غالب ادلب، جمعیت سه میلیون نفری مردم سوریه در اسارت تعداد تقریبا 100هزار نفر تروریست اسیر هستند و تروریست‌هایی که در این منطقه هستند تمام برنامه‌ریزی‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات تروریستی خودشان را در این منطقه برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری می‌کنند به عنوان مثال یک از آن موارد اقدامات نظامی است که علیه تاسیسات راهبردی و نظامی روسیه انجام شد همه از این منطقه صورت گرفته است.

کارشناس مسائل غرب اسیا ادامه داد: در حال حاضر حمایت‌هایی که قرار است در ادلب از تروریست‌ها صورت بگیرد، با مشکل روبه‌رو شده است به همین دلیل نشست‌هایی که از این‌سو صورت می‌گیرد و هم نشست‌هایی که در شورای امنیت سازمان ملل انجام می‌شود، برای حمایت از این شرایط صورت می‌گیرد و باید یک نتیجه‌ای را بر داشته باشد که در اجلاس تهران بر این موضوع توافق شد که یا سلاح‌ها بر زمین گذارده شود و تروریست‌ها تسلیم شوند در غیر این صورت حکم نابودی آنها امضا شده است.

عماد نجار گفت: توافقی که در اجلاس تهران بین سه کشور صورت گرفته، نابودی کامل تروریست‌هاست. در این رابطه به فرمایشات مقام معظم رهبری می‌توان رجوع کرد که فرمودند این نشست و اقداماتی که در سوریه شکل می‌گیرد و حرکت‌هایی که از آن طرف حمایت می‌شود و حمایتی که ما نیز از ملت سوریه می‌کنیم، تقابلی است میان ایران، روسیه و آمریکا. لذا باید این موضوع را به عنوان یک نگاه کلی مدنظر داشته باشیم در اصل جنگی که در سوریه از این طرف و آن طرف حمایت می‌شود، یک تقابل است و روند آن نیز به سمت وخیم‌تر شدن حرکت می‌کند.

وی افزود: به طوری که شاهد هستیم از سمت غرب زمزمه‌هایی درباره اقدام شیمیایی سوریه شنیده می‌شود، در صورتی که طبق اطلاعات حاصل شده، دقیقا قضیه برعکس است و تروریست‌ها برای یک حمله شیمیایی برنامه‌ریزی کردند و بعد رسانه‌های غربی در تلاشند که تمام افکار عمومی را به این سمت هدایت کنند که سوریه علیه مردم و تروریست‌ها اقدام شیمیایی کرده است. لذا مساله‌ای که در نشست تهران در حال پیگیری بود و حتی مقرر شد در نشست بعدی که در روسیه باشد، استقلال و وحدت سوریه موضوعی است که به هیچ وجه قابل مذاکره نیست و بر نابودی کامل تروریست‌ها یا تسلیم شده آنها توافق جزء نکات اصلی است که در بیانیه پایانی نیز به آن اشاره شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی