صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به تلاش اردوغان برای پیوستن به صف برندگان بازی سوریه گفت: تعلل ترکیه در موافقت با حمله به ادلب را باید در شکست سیاست خارجی این کشور جُست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(تحلیل و بررسی سیاست اخیر آمریکا در تهدید به حمله نظامی به سوریه و تلاش برای جلوگیری از عملیات ارتش سوریه در ادلب) با حضور محمدرضا مرادی، کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدرضا مرادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در نگاه نخست باید دید که چرا ارتش سوریه باید به ادلب حمله کند؟ در درجه نخست ارتش سوریه در چند سال گذشته در توافقی که با ترکیه در نشست آستانه داشته، پایبند بوده است و اعلام کرده در هر نقطه‌ای که تروریست‌ها شکست خوردند، یا وارد توافق آتش‌بس شدند به ادلب کوچانده شوند. تا کنون ارتش ترکیه این توافق را لغو نکرده و به ادلب نیز حمله نکرده است.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: در این میان نکته مهم پاکسازی مناطق جنوب سوریه از سوی ارتش است و در حال حاضر ادلب به عنوان آخرین نقطه مهمی که در دست ترویست‌هاست، باقی مانده است. لذا سوال اصلی این است وقتی کشوری می‌خواهد حاکمیتش را بر سرزمنش بگستراند، آیا باید از این نقطه چشم‌پوشی کند؟ یا باید ارتش و دولت سوریه قید ادلب را بزنند و مانند یک استخوان لای زخم باقی بماند که قطعا هیچ دولت مستقلی چنین چیزی را قبول نخواهد کرد. بنابراین باید روزی این حمله صورت می‌گرفت.

کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: در این میان نکته مهم این است که ترکیه در ششمین دور مذکرات آستانه در سال 2017 صراحتا در رابطه با حمله به ادلب با ایران و روسیه توافق کرد و در این نشست چهار منطقه کاهش تنش اعلام کردند که یکی از آنها ادلب بود در رابطه با سه منطقه دیگر عملیات صورت گرفت و تروریست‌ها پاکسازی شدند و در حال حاضر ادلب مانده است.

محمدرضا مرادی گفت: در توافق آستانه اعلام شد که دو گروه تروریستی داعش و جبهه‌النصره شامل این توافق نخواهند شد و باید با این گروه‌ها مبارزه شود. ترکیه نیز با این بند موافقت و آنرا امضا کرد. حال سوال اساسی درباره مخالفت ترکیه این است در شرایط کنونی که 70% خاک ادلب در اشغال جبهه‌النصره قرار دارد، لذا ترکیه باید در کنار ایران و روسیه برای مبارزه با جبهه‌النصره قرار بگیرد. زیرا ترکیه در نشست آستانه به تروریستی بودن گروه جبهه النصره اذعان کرده است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: به نظر می‌رسد تعلل ترکیه در موافقت به حمله به ادلب را باید در شکست سیاست خارجی این کشور جُست. ترکیه در سال 2011 وقتی بحران سوریه آغاز شد، این بحران را به عنوان نقطه عطفی برای گستراندن موج احیای امپراطوری عثمانی دید. به طوری که ترکیه در واکنش به بحران سوریه، به عنوان مهم‌ترین گذرگاه تروریست‌ها عمل کرد. اما به مرور ارتش سوریه خودش را بازیابی کرد و با کمک ایران، حزب‌الله و روسیه توانست تروریستها را عقب براند و آنها را عقب براند.

کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: در اینجا اردوغان یک زرنگی و ابتکار عملی که داشت به سرعت صف خودش را از حامیان تروریست‌ها جدا کرد، زیرا می‌دانست که اگر در صف حامیان بحران سوریه قرار بگیرد در پایان جنگ در صف بازندگان قرار خواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • باطن اجلاس ترکیه، نه درباره سوریه که درباره بهبود روابط اروپا با روسیه و ترکیه است

  • دستگیری کشیش امریکایی در ترکیه/ اختلاف میان آنکارا و واشنگتن شدت گرفت

  • معضلات اقتصادی در داخل ترکیه جدی است +صوت

  • قدرت نمایی اردوغان در آستانه انتخابات آتی در ترکیه...

  • اردوغان نخستین رئیس جمهور با قدرت بلامنازع است

  • تقابل اردوغان و رقبای داخلی شدت خواهد گرفت

  • افزایش قدرت ریاست جمهوری، آینده تاریکی برای ترکیه به ارمغان خواهد آورد

  • با تعرفه ترجیحی کارخانه های تولید پارچه ضرر خواهند کرد

  • تجارت ترجیحی نازل ترین قرارداد تجاری است

  • ترکیه با فاصله گرفتن از آمریکا به خاورمیانه نزدیک شده است