گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل غرب آسیا: چراغ سبز عملیات پاکسازی ادلب در نشست تهران روشن شد

تحلیلگر مسائل غرب اسیا گفت: یکی از دلایلی که بشار اسد در نشست‌های(تهران، آنکارا، سوچی) حضور پیدا نکرد، مخالفت ترکیه است؛ مخالفتی که همچنان ادامه دارد و در نشست تهران نیز حل نشد.

1397/06/19
|
14:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(تحلیل و بررسی سیاست اخیر آمریکا در تهدید به حمله نظامی به سوریه و تلاش برای جلوگیری از عملیات ارتش سوریه در ادلب) در ادامه با حضور دکترابراهیم فراهانی، تحلیلگر مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابراهیم فراهانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: استان ادلب که در شمال‌غربی کشور سوریه قرار دارد، از نظر جغرافیایی در مسیر شیطنت‌های ایجاد دولت کردی است به واسطه آنکه ساحلی با مدیترانه دارد و از طرفی در ادلب تمام تروریست‌هایی که شرایط دشوار و ناامنی در سوریه ایجاد کردند، ساکن شدند. بنابراین در حال حاضر با تجمع تروریست‌های شکست‌خورده سراسر سوریه در ادلب مواجه هستیم.

وی افزود: اگرچه از تروریست‌هایی که در ادلب جمع شدند، سلاح‌های سنگین گرفته شده، اما سلاح سبک دارند. با این حال مشکلی که وجود دارد، شیطنت‌هایی است که از جانب ترکیه انجام می‌شود، زمانی که ترکیه به نوعی در بخش مرز مشترک با سوریه حضور پیدا کرد و به ویژه در ادلب چند پایگاه بازرسی برپا کرد و میان ترک‌ها و معارضان سوری رابطه‌ای برقرار شد، معارضانی که در حال حاضر به تندرو و میانه‌رو تقسیم می‌شوند که معارضان تندرو همان جبهه‌النصره هستند که در حال حاضر به هیئت تحریرشام تغییر نام دادند به رهبری محمد جولانی 70% خاک ادلب را اشغال کردند.

تحلیلگر مسائل غرب اسیا ادامه داد: افراد جبهه‌النصره، حرفه‌ای‌ترین تروریست‌هایی هستند که در خاک سوریه وجود دارند. برای همین عملیات ادلب سخت‌ترین عملیات نظامی هفت سال بحران سوریه است، نیروهایی که آموزش‌دیده هستند و سال‌ها در کشورهای دیگر در جنگ شرکت کردند. از طرفی همانطور که اشاره شد در حال حاضر همه تروریستها در ادلب جمع شدند که اگر بتوان آنها را پاکسازی کرد، ضربه اصلی بر جبهه تروریست در سوریه وارد خواهد شد.

ابراهیم فراهانی گفت: دیگر معارضانی که در ادلب قرار دارند، معارضان سیاسی و نظامی هستند که در گروه دوم معارضان یعنی میانه‌رو قرار می‌گیرند. معارضانی که در نشست آستانه شرکت کردند و جمهوری اسلامی در آستانه این معارضان میانه‌رو را به رسمیت شناخت. باید یادآوری کرد که نشست آستانه مرحله به مرحله پیش رفت و در مرحله آخر یعنی کاهش تنش موفق بود و در نتیجه مناطقی که دچار کاهش تنش شد، از دست تروریست‌ها آزاد شد. اما در رابطه با پاکسازی ادلب، نقش ترکیه حائز اهمیت است که گویی ترکیه برای این منطقه برنام‌ریزی کرده و سازماندهی به نام ارتش ملی را نیز راه‌اندازی کرده است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: پاکسازی ادلب از تروریست‌ها باعث می‌شود که تمامیت ارضی سوریه محقق شود. از طرفی ایران و روسیه با حضور بشار اسد در نشست سه جانبه (روسیه، ایران، ترکیه) مخالفتی نداشتند اما یکی از دلایلی که اسد در این نشست‌ها(تهران، آنکارا، سوچی) به جز سوچی حضور پیدا نکرد، مخالفت ترکیه است، مخالفتی که همچنان ادامه دارد که در نشست تهران نیز حل نشد و در این نشست چراغ سبز عملیات پاکسازی ادلب صادر شد و با پیشنهاد ترکیه برای ادامه آتش‌بس موافقت نشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی