گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل غرب آسیا : ترکیه در بحران سوریه مثل یک مثنوی ناخوانده است

یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ترکیه دوست ندارد سوریه یک ارتش منسجم و یکپارچه داشته باشد که بتواند خاکش را از وجود تروریستها پاک کند.

1397/06/20
|
09:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(تحلیل و بررسی سیاست اخیر آمریکا در تهدید به حمله نظامی به سوریه و تلاش برای جلوگیری از عملیات ارتش سوریه در ادلب) با حضور دکتر محمدجواد خسروی، کارشناس مسائل غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدجواد خسروی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اساسا تعلل ترکیه در موافقت و همراهی با حمله به ادلب را باید در دو نقطه دید، نخست بحث استراتژیک و راهبردی کلان ترکیه در این موضوع دخیل است. دیگری مسائل روز منطقه است، ترکیه به دنبال یک تز و آن احیای امپراطوری عثمانی است. امپراطوری که در گذشته با حضور کشورهای غربی در منطقه و جنگی که در گرفت از میان رفت. از طرفی ترکیه به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپاست.

وی افزود: در سال 2011 بحث عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا مطرح شد و تقریبا در سالهای نخست بحران سوریه که ترکیه در مقابل سوریه و محور مقاومت قرار گرفته بود، یکی از دلایل آن پیوستن به اتحادیه اروپا بود. از طرفی مساله سوریه به نوعی با مسائل داخلی ترکیه مرتبط است و ترکیه به نوعی باید یک خط و نشانی برای کردها بکشد، به شدت از تشکیل اتحادیه میهنی کردها هراسان است.

کارشناس مسائل غرب اسیا ادامه داد: لذا ترکیه نمی‌خواهد خودش را پس از پایان بحران سوریه بازنده نهایی جنگ بداند، برای همین تمایل دارد که در بازسازی سوریه شرکت کند. اما از طرف دیگر تحت فشار آمریکا و کشورهای غربی قرار دارد و از آنجا که ترکیه نزدیک‌ترین کشور به خط مقاومت و ادلب است، لذا مساله جا‌به‌جایی تروریستها و آزادسازی ادلب برای ترکیه هزینه‌هایی به همراه دارد.

محمدجواد خسروی گفت: اساسا ترکیه دوست ندارد سوریه یک ارتش منسجم و یکپارچه داشته باشد که بتواند خاکش را از وجود تروریستها پاک کند. از طرفی اگر دولت سوریه بتواند مشکلاتش را با کردها حل کند، ترکیه بازنده واقعی میدان خواهد بود. برای همین ترکیه یک چندوجهی در بحث مذاکرات سوریه دارد و یک مثنوی ناخوانده است، به طوری که اردوغان در نشست تهران نکاتی را بیان کرد و پس از بازگشت نکاتی دیگری را مطرح کرد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: سخنگوی دولت ترکیه در سخنانی حل مساله سوریه را از راه سیاسی خواستار شد و بیان کرده بود که ترکیه با حضور در نشست تهران خواهان پایان دادن به نبرد ادلب است. در حالی که در اجلاس تهران پوتین و روحانی به جد بر سر مواضع خود ایستادند، اما اردوغان در مسائلی با آنها اختلاف داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی