صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: ویژگی‌های شخصیتی ترامپ باعث شده که اوبامازدایی را در صحنه سیاسی آمریکا انجام دهد، لذا هر چیزی که ردی از نقش اوباما در آن باشد، آن را کنار می‌زند و باشیوه و سیاست خودش با آن برخورد می‌کند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(افول هژمونی اقتصادی آمریکا، تشدید جنگ اقتصادی با چین و اروپا و چشم انداز آینده) در ادامه با حضور دکتر رحمت حاجی‌مینه، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رحمت حاجی‌مینه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: جنگ تجاری که ترامپ آغاز کرده و پیش می‌برد، در واقع باید با جنگ سنتی متمایز کنیم. نخست اینکه جنگ تجاری را باید از دو بعد بررسی کرد، از نگاه آمریکایی‌ها تشدید مهار چین علاوه بر بحث ژئوپولتیکی بحث اقتصادی نیز مطرح است از طرفی از نگاه چینی‌ها که به نظر می‌رسد خیلی آرام حرکت می‌کنند و با یک اعتماد به نفس واکنش نیز نشان می‌دهند، چشم‌اندازی در نظرشان مطرح است با ابزاری که در دست دارند.

وی افزود: ابزار چینی‌ها بحث اقتصاد و رشد سریع آن و راه‌اندازی استراتژی تحت عنوان یک کمربند، یک جاده است که در واقع جزء پروژه‌های تریلیون دلاری است و خود چینی‌ها اذعان می‌کنند که پروژه متقابل یا ضد آن که آمریکایی‌ها در دوره اوباما آغاز کرده بود و در واقع چرخش به شرق آمریکا برای مهار چین بود و حالا ترامپ با ویژگی‌های شخصیتی خودش دوست دارد بحث مهار چین را به شیوه خودش دنبال کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: ویژگی‌های شخصیتی ترامپ باعث شده که اوبامازدایی خاصی را در صحنه سیاسی آمریکا انجام دهد، هر چیزی که ردی از سیاست و نقش اوباما در آن باشد، ترامپ آن را کنار می‌زند و باشیوه و سیاست خودش با آن برخورد می‌کند. چنانکه در برخورد با برجام، آن را کنار می‌زند و اعلام می‌کند باید یک برجام دیگر با مهر تائید ترامپ بسته شود.

رحمت حاجی‌مینه گفت: استراتژی ترامپ در شرق آسیا به این صورت است که ترامپ با کمک پمپئو سعی دارد در برابر استراتژی یک کمربند یک جاده چین بایستاد، استراتژی که یک ابزار در دست چینی‌هاست تلاش می‌کند که چین را از بحث مهار آمریکا به گونه‌ای نرم خلاص و نهادینه کند. در واقع چین می‌خواهد حضور خودش را در خاورمیانه، اروپا و در نزدیکی آفریقا تثبیت کند و در این زمینه سرمایه‌گذاری فعالی را پیش برده است.

وی افزود: پیشرفت چین به ویژه در حوزه سایبری، هوش مصنوعی و فضایی آمریکایی‌ها را نگران کرده است. به طوری که چین در سال 2007 ماهواره‌اش را در فضا ساقط کرد و تاکنون این ساقط کردن ماهوراه در فضا نشان داده که چینی‌ها توان نظامی را نیز در حوزه فضا خواهند داشت، لذا ترامپ علاوه بر استراتژی و فهرست‌هایی که در پیش گرفته بود، اخیرا دستور تشکیل نیروی فضایی تا سال 2020 را داد که مهم‌ترین نکته دستور جدید این بود که آمریکا می‌خواهد از حضور در فضا به سمت سلطه در فضا برود که این خود یک بعد تهاجمی دارد.

مرتبط با این خبر