صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

هادی ثروتی گفت: آمریکایی‌ها در سازمان‌های بین‌المللی نفوذ گسترده‌ای دارند، از این اهرم‌ها به عنوان چکشی بر سر کشورهای دیگر و بعضی که با آنها همسویی ندارند، استفاده می‌کنند.

هادی ثروتی در مصاحبه با برنامه گفت وگوی سیاسی رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: تغییر رفتار یا تغییر نظام از مولفه‌هایی است که در دستور کار آمریکایی‌ها به صورت اعم در هر دولتی و هر برهه‌ای بوده است. اما موفق نشدند و در چالش با جمهوری‌اسلامی نه تنها شکست خوردند بلکه بر قدرت و اقتدار حوزه استحفاظی و امنیتی جمهوری‌اسلامی عمق استراتژیک آن در منطقه و در سطح بین‌الملل افزایش پیدا کرد.

وی افزود: چون آمریکایی‌ها در تغییر نظام جمهوری‌اسلامی نتوانستند موفقیتی کسب کنند، به تغییر رفتار نظام روی آوردند تا جمهوری‌اسلامی را وادار به تغییر رفتار کنند. رفتاری که بر اساس الگوهای انقلاب به صورت مثبت، طبیعی و هنجاری ایجاد شد. به تعبیری خواسته‌ها و نیازهای کشورهایی مثل سوریه، عراق، یمن و بسیاری از کشورهای که در مواجه با تروریسم، داعش و بسیاری از گروه‌های تروریستی ساخته و پرداخته سرویس‌های اطلاعاتی غرب و همسو با کشورهای عرب منطقه به مردم در برخی کشورها فشار آوردند که آنها را ساقط کنند. اگر بغداد در معرض تهدید داعش نبود، آیا آنها از ما کمک می‌خواستند؟

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: لذا اگر جمهوری اسلامی به کشورهای منطقه مانند سوریه و عراق کمک کرده، تنها به خاطر احساس نیاز، ضرورت و خواسته آن کشورها بوده است. اگرچه این درخواست کمک کشورهای منطقه منجر به ایجاد عمق استراتژیک برای جمهوری‌اسلامی شده است، یعنی نفوذ منطقه‌ای برای ما به صورت طبیعی ایجاد شده و اقتداری ایجاد شده است که در این چارچوب عراقی‌ها به جمهوری‌اسلامی احترام می‌گذارند، چون از تهدید داعش به واسطه کمک ما رهایی پیدا کردند. همچنین مردم سوریه به ما احترام می‌گذارند، چون شاهد بودند که ایرانی‌ها در دفاع از مرزهای سوریه شهید دادند تا استقلال آنها حفظ شود.

هادی ثروتی گفت: بنابراین اگر نفوذ منطقه ای ایران درست و طبیعی است و کشورهای همسایه از این کمک و مساعدت جمهوری‌اسلامی راضی هستند، آمریکایی‌ها بر چه اساس می‌گویند این نفوذ منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی نابجاست. اگرچه نفوذ منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی براساس شرایط منطقه است که کشورها بر اساس نیاز، خواست و ضرورت‌هایشان دست نیاز به سوی ما دراز کردند و ما نیز طبق آن عمل کردیم.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: حال چرا آمریکایی‌ها سخن از تروریسم، فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی، نفوذ در خاورمیانه و بحث حقوق بشر می‌زنند و چرا روی حقوق بشر تمرکز بیشتری کردند؟ آنها مدت‌هاست پرونده‌ای برای حقوق بشر باز کردند و حال با تلاش مضاعفی روی آن کار می‌کنند، زیرا از بحث هسته‌ای کنار رفت و حال بر پرونده دیگری برای فشار به جمهوری‌اسلامی روی آوردند. اگرچه پس از برجام آمریکا و برخی از کشورهای اسلامی فشار می‌آورند که برجام یک توافق‌نامه کامل، جامع و همه جانبه نیست.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: از طرفی آمریکایی‌ها در سازمان‌های بین‌المللی نفوذ گسترده‌ای دارند، از این اهرم‌ها به عنوان چکشی بر سر کشورهای دیگر و بعضی که با آنها همسویی ندارند، استفاده می‌کنند. لذا بحث حقوق بشر فارغ از اینکه توسط آمریکایی‌ها به شکل گزینه‌ای استفاده می‌شود، در برخی کشورها مانند عربستان یا رژیم صهیونیستی که رعایت نکردن حقوق بشر مسائل بسیاری به وجود آورده است، کسی کاری ندارد یا اعتراضی نمی‌کند.

هادی ثروتی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: آما بحث حقوق بشر در ایران را برای این بزرگ می‌کنند، در برنامه‌ای که طراحی کرده‌اند که در ایران فضای دوگانه ایجاد کنند، استنباط‌شان بر آن است که این شکل تمرکز بر مساله حقوق بشر نتیجه‌بخش است. البته این موضوعی است که در حال تست آن هستند و از سال 96 تا به حال برخورد چند سطحی با جمهوری اسلامی را در دستور کار قرار دادند که یکی از موارد برخورد چند سطحی در کنار فشار اقتصادی بحث عملیات‌هایی بوده که در قالب شورش‌های داخلی ساماندهی شده است. تصور می‌کردند که این موضوعات در ایران به نتیجه برسد که تصور می‌کنم با تست طرح‌های خود به این نتیجه رسیدند که طرح‌هایشان ثمربخش نبوده است.


مرتبط با این خبر

  • مجلس دست دشمن را برای بهانه تراشی بیشتر بست

  • مشکلات امنیتی و سلامتی غذاهای زیرزمینی

  • سازمان پدافند غیرعامل در همه بخش های تهدیدزا، قرارگاه عملیاتی دارد

  • مبارزه با ملخ ها همچنان ادامه دارد/ هجوم ملخ ها ارتباطی با بیوتروریسم ندارد

  • ماندن در لیست سیاه FATF مساوی با قطع مبادلات پولی و بانکی است

  • تصمیم اخیر FATF در مورد ایران، استخوان لای زخم گذاشتن است

  • کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد

  • امریکا درپی هوشمندسازی تحریم هاست

  • لایجه «CFT » ربطی به موضوع برجام ندارد +صوت

  • نپیوستن به FATF چگونه حلقه تحریم را تنگ تر می کند؟!