گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: با پیوستن به FATF تمامی نقل و انتقالات مالی توسط اروپا رصد می شود

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: کشورهایی که به کنوانسیون FATF پیوستند تمام نقل و انتقال‌های مالی آنها زیر نظر سازمان‌های امنیتی اروپا رصد می‌شود و از این طریق هر گونه ارتباط مالی با گروه‌های تروریستی ممنوع می‌شود.

1397/07/10
|
10:30
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بازخوانی لایحه پیوستن به FATF در آیینه منافع و امنیت ملی و معمای چگونگی زیست در شبکه جهانی بانکی) در ادامه با حضور دکتر میرقاسم مومنی، کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

میرقاسم مومنی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در 1989 با هدف مبارزه با پولشویی کنوانسیون FATF راه‌اندازی شد که مقر آن در پاریس است، با توجه به نقل و انتقال الکترونیکی مالی دیگر اسکناس از رده خارج شده بود و برای مبارزه با پولشویی سازمان یافته از طریق گرو جی هفت اقدام کردند که پس از 11 سپتامبر موضوع تروریسم را نیز به آن افزودند.

وی افزود: با افزودن گروه‌های تروریستی به بحث FATF قصد داشتن منابع مالی آنها را نیز مدیریت کنند، به نوعی این برنامه‌ای برای کشورهای جهان بود که با سازمان‌های بین‌المللی همکاری می‌کنند، بایستی قوانین داخلی خود را بر اساس قوانینی که مصوب کردند، تطبیق دهند، از جمله بحث حقوق داخلی، قوانین بانکداری که به نوعی با این موضوع مرتبط است. به همین دلیل شاهد هستیم که پس از حادثه 11 سپتامبر مدیریت این موضوع در دست آمریکا قرار گرفت، چون در واقعه 11 سپتامبر مورد هجوم تروریسم قرار گرفت و مدیریت مبارزه با پولشویی را به آمریکا واگذار کردند و اروپایی‌ها نیز در این بحث به آمریکایی‌ها کمک کردند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: لیست سیاهی که آمریکایی‌ها اعلام کردند، در واقع فهرست کشورهایی هستند که به نوعی در قالب سیاست‌های آمریکا قرار نگرفتند. در این فهرست ایران و کره جنوبی در سرلیست سیاه قرار دارند و ایران در سال 2009 در لیست سیاه FATF قرار گرفت. لیست سیاه به این دلیل که آنها هشدارهایی به بانکداری جهانی می‌دهند که هر گونه نقل و انتقال مالی با این کشورها (از جمله کره جنوبی و ایران) که متهم به همکاری با تروریسم هستند، ممنوع است.
میرقاسم مومنی گفت: کشورهایی که به کنوانسیون FATF پیوستند تمام نقل و انتقال‌های مالی آنها زیر نظر سازمان‌های امنیتی اروپا رصد می‌شود و از این طریق هر گونه ارتباط مالی با گروه‌های تروریستی ممنوع می‌شود. اگرچه آنها نمی‌توانند انتقال پول از یک کشور به گروه‌های خاص یا گروه‌هایی که از نظر آنها متهم به تروریست هستند، قطع کنند اما با پیوستن کشورها به FATF می‌توانند این ارتباطات مالی را ممنوع کنند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: ایران برای اینکه بتواند در نظام پولی و مالی بین‌المللی فعالیت کند، ناچار است که در FATF عضویت داشته باشد با توجه اینکه پیش شرط‌هایی که گذاشته شده تا ایران از لیست سیاه خارج شود و نیازهای اساسی خود را بر اساس قوانین FATF تعیین کرده، تطبیق دهد. در واقع یک نوع اجبار برای ایران است که FATF را مصوب کند تا تحریم‌ها شامل حالش نشود.
دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی