صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور گفت: تا زمانی که به FATF نپیوندیم صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و بانک‌های سایر کشور با ما کار نخواهند کرد. زیرا تمام معاملات بانکی و مالی که وجود دارد، در حوزه FATF قرار دارند.


برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بازخوانی لایحه پیوستن به FATF در آیینه منافع و امنیت ملی و معمای چگونگی زیست در شبکه جهانی بانکی) در ادامه با حضور ارتباط تلفنی با غلامرضا حیدری‌کرد زنگنه، رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور، رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامرضا حیدری‌کرد زنگنه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اگر بخواهیم با بانکداری جهانی و بخش مالی آن تبادلاتی داشته باشیم باید مسیر FATF را طی کنیم، در این مبحث مسائلی مانند تروریسم، پولشویی، قاچاق، شفافیت مالی مطرح است در عین حال بحث بودجه داخلی و مبالغ مربوط به بودجه نظامی هر کشور مساله‌ای است که خارج از بحث FATF است.

وی افزود: لذا معتقدم مسیری که همه کشورها در نظام مالی طی کردند، ما نیز باید طی کنیم زیرا برای شفافیت امور مالی ما نیز خوب است. توجه داشته باشید که ما نمی‌توانیم خلاف مسیر آب حرکت کنیم و دور کشورها حصار بکشیم.

رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور ادامه داد: ما برای پیوستن به FATF از سالها قبل مسائلی را تصحیح کردیم و امروز باید بدانیم که پولشویی مساله‌ای است که در همه جا نمود دارد. به طور مسائل اگر در یک کشور اروپایی بخواهید پولی را انتقال دهید در فرم انتقال باید مشخص کنید که پول را از کجا آوردید، حتی اگر تبعه آن کشور باشید. برای همین مساله پولشویی بسیار مورد حساسیت است، مساله‌ای که در کشور ما نیز باید به آن حساسیت ویژه‌ای نشان داده شود.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه گفت: لذا تا زمانی که به FATF نپیوندیم صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و بانکهای سایر کشور با ما کار نخواهند کرد. زیرا تمام معاملات بانکی و مالی که وجود دارد، در حوزه FATF قرار دارند و با کشورهایی که خارج از این معاهده وجود دارند، کار نمی‌کنند. ما نیز برای ارتباط مالی با دنیا ناچار به تصویب این لایحه هستیم.


مرتبط با این خبر

  • FATF نسبت به ایران سیاسی کاری می کند +صوت

  • برای بهره برداری از امکانات بانکی دنیا باید شرایط FATF را بپذیریم

  • در تعیین مصداق ها در FATF و تطبیق اقداماتش با سازمان بین الملل مشکل داریم

  • کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد

  • FATF منابع اطلاعاتی بانک های ایرانی را در اختیار خارجی ها قرار می دهد

  • FTAF مصداق کامل براندازی اقتصادی و سیاسی است

  • شرط اروپا برای ادامه برجام پیوستن ایران به FATF است

  • نقطه افتراق ایران با گروه ویژه اقدام مالی در تعریف تروریسم است

  • ضرورت اصلاح بندهایی از FATF که موجب نقض اختیار تصمیم گیری دولت است

  • لایحه پالرمو در تغییرات نرخ ارز بی تاثیر است