گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس اسبق سازمان مالیاتی كشور: امکان رصد کردن بودجه نظامی کشور از طریق FATF وجود ندارد

رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور گفت: تا زمانی که به FATF نپیوندیم صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و بانک‌های سایر کشور با ما کار نخواهند کرد. زیرا تمام معاملات بانکی و مالی که وجود دارد، در حوزه FATF قرار دارند.

1397/07/10
|
15:30


برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بازخوانی لایحه پیوستن به FATF در آیینه منافع و امنیت ملی و معمای چگونگی زیست در شبکه جهانی بانکی) در ادامه با حضور ارتباط تلفنی با غلامرضا حیدری‌کرد زنگنه، رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور، رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامرضا حیدری‌کرد زنگنه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اگر بخواهیم با بانکداری جهانی و بخش مالی آن تبادلاتی داشته باشیم باید مسیر FATF را طی کنیم، در این مبحث مسائلی مانند تروریسم، پولشویی، قاچاق، شفافیت مالی مطرح است در عین حال بحث بودجه داخلی و مبالغ مربوط به بودجه نظامی هر کشور مساله‌ای است که خارج از بحث FATF است.

وی افزود: لذا معتقدم مسیری که همه کشورها در نظام مالی طی کردند، ما نیز باید طی کنیم زیرا برای شفافیت امور مالی ما نیز خوب است. توجه داشته باشید که ما نمی‌توانیم خلاف مسیر آب حرکت کنیم و دور کشورها حصار بکشیم.

رئیس اسبق سازمان مالیاتی کشور ادامه داد: ما برای پیوستن به FATF از سالها قبل مسائلی را تصحیح کردیم و امروز باید بدانیم که پولشویی مساله‌ای است که در همه جا نمود دارد. به طور مسائل اگر در یک کشور اروپایی بخواهید پولی را انتقال دهید در فرم انتقال باید مشخص کنید که پول را از کجا آوردید، حتی اگر تبعه آن کشور باشید. برای همین مساله پولشویی بسیار مورد حساسیت است، مساله‌ای که در کشور ما نیز باید به آن حساسیت ویژه‌ای نشان داده شود.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه گفت: لذا تا زمانی که به FATF نپیوندیم صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و بانکهای سایر کشور با ما کار نخواهند کرد. زیرا تمام معاملات بانکی و مالی که وجود دارد، در حوزه FATF قرار دارند و با کشورهایی که خارج از این معاهده وجود دارند، کار نمی‌کنند. ما نیز برای ارتباط مالی با دنیا ناچار به تصویب این لایحه هستیم.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی