صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

محمدحسن زورق گفت: نباید تصور کنیم که اگر از دانش هسته‌ای و برخی مسائل دیگر دست برداریم آمریکا و اروپا از دست سر ما خواهند برداشت.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(ابعاد و ماهیت تلاش رسانه‌های غربی و ضد ایرانی در وارونه نشان دادن موقعیت جمهوری اسلامی ایران به رغم پیروزی‌های استراتژیک ایران(با توجه به صحبتهای پنجشنبه مقام معظم رهبری) با حضور دکترمحمدحسن زورق، استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمدحسن زورق در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: دشمنان در نبرد رسانه‌ای در تلاشند که دست جمهوری‌اسلامی را در پوست گردو بگذارند، این کار را با قوانین و مسائلی جلو می برند و به نوعی سعی در مهار جمهوری‌اسلامی دارند، مانند نهی جمهوری‌اسلامی از کمک به حزب الله، انصارالله و غیره یا اینکه نباید دانش هسته‌ای داشته باشید و باید و نبایدهای بسیاری که در این میان به ترفندهای مختلف به ما تحمیل میکنند و هر جا که کوتاه آمدیم، ضرر کردیم و سودی نبردیم. اما هر جا مقاومت کردیم، توانستیم اهداف خودمان را پیش ببریم.

وی افزود: در این میان نباید تصور کنیم که اگر از دانش هسته‌ای و برخی مسائل دیگر دست برداریم آمریکا و اروپا از دست سر ما خواهند برداشت، نباید این تصور در اذهان عمومی وجود داشته باشد که اگر ایران دست از یک سری مسائل بردارد، دشمنان دیگر کاری با جمهوری اسلامی نخواهند داشت. لذا برای اینکه بتوانیم برخی از ترفندهای دشمن را بشناسیم و به جامعه نیز راه تشخیص درست و غلط آنرا بیاموزیم باید به آنها دانش‌ها مجهز شویم از جمله دانش رسانه‌ای که در حال حاضر دشمن با توسل به آن بسیاری از اهداف خود را پیش می‌برد.

استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما ادامه داد: امروز دشمن از دانش رسانه‌ای برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کند و حتی می‌توانم بگویم که دشمن با تکیه بر دانش رسانه‌ای تا حدودی توانسته در تغییر برخی از مفاهیم در ذهن جامعه ما موفق باشد، لذا بر این عقیده‌ام که دشمن با استفاده از دانش رسانه‌ای تا حدی زیادی توانسته تغییرات زیادی در طرز تفکر ما ایجاد کند. اما چگونه توانسته‌اند این تغییرات را ایجاد کردند؟

محمدحسن زورق گفت: در این میان باید دید که پس از پایان جنگ تحمیلی چه تغییراتی در جامعه رخ داد و مقام معظم رهبری بر چه مسائلی تاکید کردند. نخست باید اشاره کرد که جان مایه انقلاب ما پیروی از راه خداست و تفاوت اساسی ما با مارکسیست‌ها و کمونیست‌ها در این بود که اعتقاد اصل و اقتصاد فرع است و اقتصاد باید در خدمت این اعتقاد باشد. اما پس از پایان جنگ یکدفعه دیدیم همان شعاری که مارکسیست‌ها می‌دادند و بر اقتصاد تاکید داشتند نه اعتقاد، در جامعه ما نیز جا باز کرد. کم‌کم اعتقاد به حاشیه رفت و اقتصاد پررنگ شد، لذا بحثی که درباره خصوصی‌سازی با تکیه بر واگذاری و برون‌سپاری شد بر مبنای پول در ازای کار بود و اعتقاد جایی در این مقوله نداشت.

وی افزود: هر چه از جنگ تحمیلی فاصله گرفتیم سراغ نقش بازار در سرمایه، نقش دست نامرئی پول در جامعه، فربه‌سازی بخش خصوصی رفتیم و در حال حاضر همین بخش خصوصی که فربه شده، مانند یک دست شکسته وبال گردن دولت شده است. در میان پول سرگردانی دست به دست می‌شود و در شرایط خاص کشور پورشه‌سواری می‌شود در حالی که افرادی کنار سطل زباله گرسنه ایستادند!

استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه صدا و سیما در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو ادامه داد: اما چطور جامعه ما به اینجا رسید؟ وقتی از عدالت که شعار اصلی انقلاب بود، هم امام‌خمینی و هم مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند و هنوز دارند، فاصله گرفتیم و عدالت تبدیل به فرع شد و حتی گفتند گاهی توسعه ایجاب می‌کند که عدالت را کنار بگذاریم. چرا چنین شد؟ زیرا در این میان دشمن بیکار ننشست و با جنگ نرم و ابزار رسانه‌ای ذهن ما را تسخیر کرد، این تسخیر بسیار دوستانه و تحت عنوان اینکه خیر شما را می‌خواهیم و با تکیه بر تئوری‌های علمی شکل گرفت.


مرتبط با این خبر

  • تحریم یکی از بارزترین و غیرموجه‌ترین جنبه‌های تروریسم اقتصادی است

  • واکاوی ماهیت و ابعاد تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در چارچوب تروریسم اقتصادی

  • مسئولان نظر لطف به احزاب سیاسی ندارند

  • قانون اساسی در رابطه با جایگاه احزاب نیازمند اصلاحات جدی است

  • نماینده های مجلس هنوز نمی دانند منظور دشمن از تروریسم،حزب الله است!

  • اصلی‌ترین کارکرد عملیات روانی، ایجاد تردید است

  • ایران در حوزه مقاومت و ضد مقاومت رسانه‌ای کاری انجام نمی‌دهد

  • نباید از جنگ نرم و قدرت آن غافل شویم

  • عربستان با جنگ رسانه‌ای به دنبال کاهش تاب آوری مردم ایران است

  • چرخش به شرق یک سناریوسازی انحرافی است