صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

دیپلمات پیشین کشورمان در اسپانیا ضمن بیان خاطراتی از زمان سفارت گفت: زمانی که به عنوان سفیر انجام وظیفه می کردم به نماینده هیچ کشوری به عنوان دشمن نگاه نمی‌کردم؛ حتی به سفیر کشور عربستان.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی تقویت دیپلماسی هوشمند و ارتقاء سطح روابط با همه کشورها به ویژه همسایگان) با حضور دکتر سید داوود صالحی، سفیر سابق ایران در اسپانیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدداوود سیدصالحی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: داشتن روابط دوستانه با کشورهای همسایه بسیار بااهمیت است و در این میان یک دیپلمات وظیفه دارد که در برقراری این روابط دوستانه تلاش خود را به کار گیرد. ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با همسایگان خود روابط خوبی برقرار کرده است و در این میان گاهی برخی از همسایه‌ها برخوردهای متناقضی از خود بروز دادند و با سیاست‌های آمریکا همراه شدند اما تیره شدن روابط کشورهای همسایه باعث نمی‌شود که یک دیپلمات از توان و دانش خود برای رفع این کدورت و برقراری ارتباط بهره نگیرد.

وی افزود: روابط جمهوری اسلامی با عربستان سعودی از مشکلاتی برخوردار است و مشکل به دلیل همراهی عربستان با سیاست‌های آمریکا در منزوی کردن جمهوری اسلامی است اما در این میان یک دیپلمات باید بداند که از چه طریقی می‌تواند این روابط را ترمیم کند. برای همین علی رغم همه مشکلاتی که میان جمهوری اسلامی و عربستان وجود دارد، من در زمانی که سفیر بودم و در اسپانیا حضور داشتم تلاش کردم تا روابط خوبی با سفیر عربستان در اسپانیا و همچنین سفیر این کشور در ایران برقرار کنم تا شاید بتوانیم از طریق دیپلماسی روابط آسیب دیده میان دو کشور را ترمیم کنیم.

سفیر سابق ایران در اسپانیا ادامه داد: در حال حاضر دشمنان سعی دارند در منطقه با تکیه بر استراتژی ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی ما را به سمت منزوی کردن سوق دهند، که خوشبختانه چندان موفق نبوده اند، اما گاهی برخی رفتارها حتی در داخل به سمتی رفته است که دشمن را به اهدافش نزدیک کرده است، لذا در ارتباط با کشورهای همسایه و برای نگه داشتن رابطه خوب با آنها باید از دامن زدن به برخی نقاط حساسیت‌زا دوری کرد و این حساسیت در رابطه ایران و عربستان گاهی از مسائل مذهبی نشات می‌گیرد، ما نباید با رفتارهای احساسی و کارشناسی نشده به سمت افزایش دشمنی با کشورهای همسایه و حتی عربستان پیش برویم، باید در این میان از روابط دیپلماتیک بهره گرفت و از دیپلماسی آنچنان که باید استفاده کنیم تا در منطقه روابط خوبی با همسایگان در راستای افزایش منافع ملی برقرار کنیم.

سیدداوود صالحی گفت: گام بعدی ماموریت یک سفیر در کشور هدف برقراری ارتباط اقتصادی است و افزایش مبادلات تجاری. چنانکه وقتی سفارت را در اسپانیا تحویل گرفتم، میزان مبادلات ایران و اسپانیا یک و نیم میلیون یورو بود و بعد از آنکه سفارت را در این کشور تحویل دادم، حجم مبادلات اقتصادی میان دو کشور به 5/3 میلیارد یورو رسیده بود. البته این افزایش به آسانی امکانپذیر نبود و گاهی بر سر این روابط تجاری موانعی وجود داشت و حتی وقتی امکان سرمایه‌گذاری اسپانیا در داخل ایران فراهم می‌شد با مسائلی برخورد می‌کردیم که بسیار دست و پاگیر بود و امکان سرمایه‌گذاری را با موانع جدی روبه رو می‌کرد.

وی افزود: در زمانی که به عنوان سفیر در کشورهای مختلف انجام وظیفه می کردم به نماینده هیچ کشوری به عنوان دشمن نگاه نمی‌کردم حتی به سفیر کشور عربستان. حتی اگر ناراحتی و اختلافاتی میان دو کشور بود، آن را در رفتارم بروز نمی‌دادم. نوع برخورد با سفرا باعث شد که بتوانیم با وجود همه مشکلات روابط اقتصادی ایران با اسپانیا را ارتقا دهیم.

سفیر سابق ایران در اسپانیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در حال حاضر که کشور در شرایط خاصی قرار دارد، باید به امکانات داخلی نگاه کنیم ایران از لحاظ مبادلات تجاری در بهترین سطح قرار دارد، زیرا ایران به مانند یک چهارراه جهانی است که از هر طریق می‌تواند صادرات و واردات خود را به خوبی داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • عربستان با همکاری آمریکا، اقدام به قتل احتمالی «خاشقچی» کرده است