گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو كمیسیون بودجه مجلس: برای تنها نماندن در دنیا نیاز به پیوستن به FATF است

عضو کمیسیون بودجه مجلس گفت: اگر بخواهیم اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ما تبادلات مالی داشته باشند، در این تبادلات با جمهوری‌اسلامی خواستار شفافیت در تجارت هستند که FATF یکی از اصول شفافیت در تجارت ما با دنیاست.

1397/08/03
|
11:31

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بحث و بررسی ابعاد سیاسی امنیتی FATF) با حضور محمد حسینی، عضو کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمد حسینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در شرایط حاضر با سناریوهایی از آمریکا روبه‌رو هستیم که با حضور ترامپ در کاخ سفید تحریم را با شدت بیشتری مدنظر قرار داده است اگرچه کشور ما 40 سال است که با تحریم دست و پنجه نرم می‌کند و تحریم برای جمهوری اسلامی تازگی ندارد اما در این دوره تحریم با شرایط ویژه علیه کشور ما اعمال می‌شود که برای آمادگی مقابله با آن باید برنامه‌ای در دست داشت؛ برنامه‌ای که بتواند در برابر تحریم‌های اقتصادی چاره‌ای بیندیشد، زیرا اقتصاد یکی از ارکان مراودات و مبادلات بین‌بانکی ما با دنیاست و باید برای آن راهی پیش‌بینی کرد.

وی افزود: اگرچه آمریکا درباره تحریم‌هایش حرف‌های زیادی زده، اما به نظرم همه زورش در وضعیتی است که ما در حال طی کردن آن هستیم و دشوارتر از این نخواهد شد. برای همین تصور نکنید که آمریکا در 13 آبان بتواند فشار بیشتری نسبت به امروز وارد کند. لذا می‌خواهیم بگوییم که آمریکا با همه قدرت و قوا تا امروز هر چه توان داشتن علیه جمهوری اسلامی انجام دادند و ایالات‌متحده همه آنچه در چنته داشته برای فشار به ما وارد عرصه کرده و در حال حاضر صحبت از این است که کشورهای دنیا نباید بدون اجازه آمریکا هیچ تبادلاتی با جمهوری‌اسلامی داشته باشند.

عضو کمیسیون بودجه ادامه داد: تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری‌اسلامی در حالی است که اقتصاد دنیا، یک اقتصاد بسته و صرفا وابسته به اقتصاد آمریکا نیست. اگرچه قدرت بزرگی است اما این بزرگی باعث نمی‌شود که بتواند دنیا را هر طور خواست مدیریت کند. به طور مثال در حوزه نفت، با اعمال فشار به ایران برای کاهش تولید و ممانعت از فروش آن باعث شده که قیمت نفت در بازارهای جهانی بالا برود که پیش‌بینی ما به 150 دلار است. این افزایش قیمت باعث نارضایتی برخی از کشورهای بزرگ شده و نسبت به آن اعتراض کردند که با افزایش قیمت نفت قدرت خرید آنها کاهش می‌یابد.

محمد حسینی گفت: برای همین باید اشاره کرد که در حال حاضر برخی از کشورها از اعمال فشار آمریکا به جمهوری‌اسلامی راضی نیستند، زیرا فشار به ما باعث مسائلی شده که به منافع آنها آسیب وارد کرده است. لذا ما در این فشار تنها نیستیم. زیرا ما بالغ بر صدها میلیارد دلار تراکنش مالی در بازارهای جهانی داریم که این ارقام برای برخی کشورها مهم است و نفت و گاز ما مشتریانی دارد و مورد تقاضای بازارهای جهانی است. حال در شرایطی که آمریکا همه نوع فشاری به ما وارد کرده است ما سراغ FATF رفتیم و آنرا در مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم. بحثی که به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تسریع مبادلات اقتصادی مطرح شده و با تصویب آن می‌توانیم با کشوهای عضو اتحادیه اروپا تبادلات مالی و بانکی داشته باشیم.

وی افزود: در شرایطی که در معرض تحریم‌های آمریکا قرار گرفتیم، اگر بخواهیم چین و روسیه به ما کمک کنند و با ما تبادلات مالی داشته باشند و در این تبادلات به ما اعتماد کنند که اصول مالی در تبادلات اقتصادی با جمهوری‌اسلامی از شفافیت برخوردار و قدری برای کشورهای طرف تجارت روشن است؛ نیاز به رعایت و تصویب برخی اصول بین‌المللی است که FATF از آن موارد است. ضمن اینکه باید توجه داشت که طی سال‌های گذشته به دلیل برخی موارد، اقتصاد به صورت شکننده‌ای درآمده و اگر بعضی از اصول رعایت می‌شد و ما از اقتصاد سالم‌تری برخودار بودیم نه تنها با پیوستن به کنوانسیونی مثل FATF هیچ اتفاقی نمی‌افتاد، بلکه دولت و تجار ما می‌توانستند مبادلات با اعتماد و اعتباری بیشتری با دنیا انجام دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی