گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی: مجلس پیش از تحریم‌ها به پیشواز FATF رفت

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: وزیرامور خارجه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد، روسیه و چین تاکید کرده‌اند در صورت نپیوستن جمهوری‌اسلامی به FATF در زمان تحریم‌ها با ما کار نخواهند کرد، چنین سخنی درست نیست.

1397/08/05
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بحث و بررسی ابعاد سیاسی امنیتی FATF) در ادامه با حضور دکترهادی آجیلی، استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

هادی آجیلی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برخی مطرح کردند چین، روسیه و اتحادیه اروپا برای ماندن در کنار جمهوری اسلامی در زمان اجرای تحریم‌های آمریکا بر پیوستن ما به FATF تاکید کردند، اما به نظرم حداقل روسیه و چین تا کنون چین سخنی را بیان نکردند. اگرچه وزیرامور خارجه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد، روسیه و چین نیز تاکید کرده‌اند در صورت نپیوستن جمهوری‌اسلامی به FATF در زمان تحریم‌ها با ما کار نخواهند کرد. اساسا چنین سخنی درست نیست.

وی افزود: زیرا بخشی از جغرافیای بانکی چین و روسیه خارج از کنوانسیون FATF است. از طرفی آنچه آنها از ما خواستند اجرا کردن بخشی از FATF است که جمهوری‌اسلامی تقریبا از سال 95 به بعد تعدای از بندهای آن را اجرا کرده است. بنابراین سخن روسیه و چین به معنای الزام جمهوری‌اسلامی در پیوستن به FATF نیست. اما بحث اتحادیه اروپا جداست و اتحادیه به طور صریح می‌خواهد که جمهوری اسلامی به FATF بپیوندد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در حالی اصرار بر تصویب FATF است که اتحادیه اروپا در صدد است با راه انداختن یک سامانه در زمان اجرا شدن تحریم‌های آمریکا به صورت پایاپای(تهاتری) از جمهوری‌اسلامی نفت بخرد و تحریم‌ها را دور بزند. حال با این شرایط آیا نیاز است جمهوری‌اسلامی CFC را تصویب کند؟ به نظرم این درخواستی که اروپایی‌ها از جمهوری اسلامی کردن به صورت فنی مانع کار کردن سامانه آنها (SPN) در زمان اجرایی شدن تحریم‌ها نیست. لذا اروپایی‌ها می‌توانند از طریق سامانه‌ای که راه‌اندازی خواهند کرد، نفت ما را بخرند و به ما کالا تحویل بدهند. در عین حال ما هیچ کدام از استاندارهای FATF را اجرا نکرده باشیم.

هادی آجیلی گفت: نکته دیگر، اگر فرض کنید اروپایی‌ها نگران باشند منشا پولی که وارد می‌شود، چیست؟ برای همین تصور کنند که از پولشویی یا منبع مالی تروریسم باشد! در اینجا باید اشاره کنم این سخن، خیلی حرف سطحی است که اروپایی‌ها نگران منشا پول باشند! در حالی خیلی واضح است که منشا پول جمهوری اسلامی از نفت است و پولی که در سامانه اروپا جابه جا می‌شود، دیگر وارد چرخه بانکی کشور ما نمی‌شود و میان کشورهای خریدار نفت جمهوری اسلامی تقسیم می‌شود. برای همین می‌خواهم بگویم اتحادیه اروپا نیز که این شرط را برای جمهوری‌اسلامی گذاشته، به لحاظ فنی درگیر FATFدر مبادلات با ما نیست.

وی افزود: در حالی مجلس شورای‌اسلامی پیش از عملی شدن تحریم‌ها به پیشواز پیوستن به FATF رفته که یکی از نهادهای سپاه در چند روز گذشته ناچار شد سهام خودش را در مخابرات بفروشد. به این دلیل که همه تحت تاثیر این قرار می‌گیرند که اگر سپاه در مخابرات سهام داشته باشد، کل مخابرات کشور تحریم می‌شود. برای همین معتقدم ما پیش از عملی شدن تحریم‌ها به استقبال آن رفتیم.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: در حال حاضر بحث بر سر این است که گام بعدی چیست؟ در شرایطی که با آن روبه‌رو هستیم، نمایندگان ما می‌توانند برای اینکه جلوی سوء‌استفاده طرف‌ مقابل را بگیرند، قانون داخلی در مجلس شورای اسلامی بگذارند، قانونی که مشخص کند هر نهاد داخلی که تعریف تروریسم را از طرف مقابل پذیرفت، مجرم است؛ هر نهاد داخلی که به دلیل فهرست SPN خدمات مالی نداد، مجرم است. به عبارتی هر بانک و شرکت داخلی که سرویس به فهرست SPN ندهد، مجرم است. اگرچه آنها قبول نمی‌کنند. در پایان فرض بر این است در شرایط کنونی به ین نتیجه رسیدیم که به این کنوانسیون پیوستیم، باید تبعات آن را بدانیم، مراقب باشیم و با دروازه‌بانی درست وارد آن شویم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی