گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر فضای مجازی: اعتراف اسنودن به جاسوسی بی‌سابقه پیام‌های ایرانیان

یک تحلیلگر فضای مجازی گفت: اسنودن در مصاحبه با گاردین از سرقت 14 میلیارد و 101 میلیون قطعه داده در فضای مجازی از ایرانیان توسط آژانس امنیت ملی آمریکا، در بازده زمانی یک‌ماه صحبت کرده است! حجم اطلاعات جاسوسی شده، در طول تاریح بی‌سابقه است.

1397/08/17
|
12:17

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی الگوی اسلام‌ستیزی در رسانه‌های غربی و اهداف پشت‌پرده آن) در ادامه با حضور دکتر روح‌الله مومن‌نسب، تحلیلگر مسائل رسانه و فضای مجازی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

روح‌الله مومن‌نسب در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اریک اشمیت، مدیر گوگل مدعی است با کلیک کردن روی گوشی افراد می‌توانند شخصیت، علاقه‌مندی‌ها و جزئیاتی از زندگی خصوصی آنها را به دست بیاورند. همچنین افراد به چه می‌اندیشند، قرار است به کجا بروند و با مکث می‌گوید حتی می‌توانیم کاری بکنیم که به چیزی بیندیشید که ما می‌خواهیم و راهی را انتخاب کنید که مدنظرماست.

وی افزود: از طرفی یکی از اسنادی که اسنودن منتشر کرد، سندی در رابطه با آژانس امنیت ملی آمریکاست که مدعی شده این آژانس 14 میلیارد و 101 میلیون قطعه داده از ایرانیان سرقت کرده است! عدد، عدد بزرگی است که مربوط به یک ماه است و در تاریخ این حجم جاسوسی بی‌سابقه است و شامل عکس، متن، فیلم و هر چه که در فضای مجازی تبادل می‌کنیم تا مکالمات تلفنی همه را با جزئیات ثبت کرده است. همه این موارد را سرقت کرده، اگرچه آنها مدعی‌اند این اطلاعات را ایرانیان برای آنها فرستادند، قاعدتا منظورشان از ایرانیان، مردم عادی نیستند، بلکه ایرانیانی که اینترنت تشکیلات را کنترل می‌کنند، اطلاعات را برای آنها فرستادند.

تحلیلگر فضای مجازی ادامه داد: جالب اینکه خبرنگار گاردین می‌پرسد در نقشه‌ای که دارید، رنگی که برای اطلاعات ایرانیان گذاشته شده، قرمز است و برای اطلاعات آمریکایی زرد. در حالی که رنگ قرمز بیشتر است، به عبارتی کمتر از آمریکایی‌ها جاسوسی شده و آژانس امنیت ملی آمریکا از کشور خودش نسبت به ایران کمتر جاسوسی کرده است. اسنودن در پاسخ می‌گوید وقتی ما در آمریکا می‌خواستیم یک خط اطلاعات به دست بیاوریم باید دستور قضایی داشتیم که این فرایند در برگیرنده هزینه زیادی بود. اما از ایرانیان نه تنها هزینه‌ای نداشت بلکه خودشان برای ما می‌فرستادند.

روح‌الله مومن‌نسب گفت: لذا ما حجم عظیمی از اطلاعات را به کسانی دادیم که به صراحت با ما دشمنی می‌کنند و از ابراز علنی این دشمنی ابایی ندارند و از همین اطلاعات محصول اطلاعاتی درمی‌آید، یعنی اکنون می‌دانند با هر کس براساس چه الگویی برخورد کنند. لذا آنها می‌توانند بر اساس اطلاعاتی که در دست دارند، الگوی رفتاری را شناسایی کنند و بعد الگوی گفتمانی متفاوت باشد. اما اشکال رسانه‌های صوتی، تصویری این بود که صحبت درباره بسیاری از مسائل گفته می‌شود اما نمی‌دانیم چه کسانی به آن گوش می‌دهند، حتی ممکن است در خارج از کشور نیز ایرانیانی به این برنامه‌ها نگاه کنند، اما این شنونده‌ها و بیننده‌ها هستند که باید مسائل مهم را رصد کنند و مواظب اطلاعات خود در فضای مجازی باشند.

وی افزود: اما در نوع جدید رسانه این اتفاق نمی‌افتد که یک برنامه برای همه پخش شود، بلکه هر پیام متناسب با سلیقه مصرف‌کننده تولید و توزیع می‌شود، حتی ممکن است در این میان کسی بر تولید آن کاری نکنند اما مشخصا بر توزیع آن تلاش کنند. برای مثال میلیون‌ها نفر به کربلا رفتند و تصاویر و فیلم‌های زیادی به شبکه‌های اجتماعی رفت. اما در این میان یک نفر یک محتوای نامناسب تولید کرد، میلیون‌ها نفر آنرا دیدند. در اینجا مهم نیست که یک مطلب را چه کسانی تولید کردند، مهم آن است که چند این محتوا را دیدند. لذا ضریب دادن به محتوا مساله‌ای مهم‌تر است.

تحلیلگر فضای مجازی ادامه داد: لذا معتقدم در رابطه با مساله اسلام‌ستیزی باید قدم‌های رو به جلوتری برداریم. در حالی که ما هنوز رسانه‌های تصویری و ماهواره‌ای و مکتوب را بررسی می‌کنیم. از طرفی ما می‌خواهیم بدانیم که ایالات‌متحده اسلام را چه‌طور به آمریکایی‌ها نشان دهد؟ همچنین اینکه چگونه اسلام را به مردم دنیا نشان دهد، مساله دیگری است. ضمن اینکه اسلام را در ذهن مسلمانان به چه شکل درآوردند. اما به نظرم آنها جلوتر از این آمدند و در حال شکل‌دهی به اسلام در ذهن مسلمانان هستند به گونه‌ای که تصور می‌کنیم اسلام خوب فراتر از آنی است که حتی در قرآن آمده است. به عبارتی آنها ما اسلامی که ارائه می‌کنند که ما را به سمت عبور از قرآن سوق می‌دهد و خطرات جدی‌تر دیگری که اگر تبلیغات آنها درباره اسلام به باور ما تبدیل شود، می‌تواند آسیب‌های بیشتری به ما برساند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی