گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: نتایج انتخابات آمریکا، توجه ترامپ را معطوف به سیاست‌های داخلی خواهد کرد

یک عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا گفت: ترامپ با پیروزی در سنا و شکست در کنگره، قدری توجهش به مسائل داخلی معطوف خواهد شد. اما شکستی که اتفاق افتاده بر سیاست خارجی او تاثیر نخواهد گذاشت.

1397/08/20
|
08:30

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (انتخابات میان دوره‌ای کنگره و سنای آمریکا و صف‌بندی سیاسی آینده) با حضور دکتر حسن قاضی‌زاده،کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

حسن قاضی‌زاده در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: با توجه به نظرسنجی که چند موسسه معتبر بین‌المللی همچون گالوپ از مردم قبل انتخابات میان دوره‌ای آمریکا اتفاق افتاد، نشان داد در واقع 10 اولویتی که برای مردم دارد و دغدغه آنها در مسائل زندگی است اکثر به سمت مسائل معیشتی است و فهرست خواسته‌های آنها مانند بیمه، سیاست‌های مهاجرتی، زنان، حقوق زنان و حمل سلاح در آمریکا، سیاست‌های مالیاتی دولت، فقرا و ثروتمندان و سیاست‌های تعرفه‌ای تجاری نشان می‌دهد جامعه آنجا کاملا بین خودش و سیاست خارجی یک شکاف را احساس می‌کند.

وی افزود: از طرفی علاقه‌مندی جدی برای پیگیری مسائل سیاست خارجی ندارند که این نکته بسیار قابل توجهی است. گویا بیش از 60 درصد آمریکایی‌ها اولویت اصلی خودشان را در نظرسنجی در مسائلی قرار داده بودند که به آنها اشاره شد و به نظرم نکته قابل توجهی است. لذا تصور می‌کنم ترامپ با پیروزی در سنا و شکست در کنگره یک توازن در حال برقرار شدن است و قدری توجهش به مسائل داخلی معطوف خواهد شد. اما شکستی که اتفاق افتاده بر سیاست خارجی او تاثیر نخواهد گذاشت. به عبارتی ترامپ مجبور است قدری بیشتر به داخل توجه کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اما اینکه مجلس سنا یا مجلس نمایندگان در حالت فعلی بخواهد راهکار یا روشی را برای تامل با مساله ایران در مقابل رئیس‌جمهور قرار بدهد که مورد علاقه‌اش نباشد، چنین مساله‌ای با سختار فعلی آمریکا دور از واقعیت است و تصور نمی‌کنم اتفاق بیفتد. از سوی دیگر بحث سیاست‌های مهاجرتی در آمریکا بسیار بحث جدی است و دخالت‌های نابجای ترامپ نیز آنرا دچار حساسیت بیشتری کرده است. اتفاقا در همین انتخابات اخیر اکثریت مطلق کسانی که به دموکراتها رای داده بودند، اسپانیایی‌تبارهای آمریکا بودند، یعنی کسانی که مسائل مهاجرت بسیار برایشان مهم است.

حسن قاضی‌زاده گفت: همچنین دو نفر از کسانی که برای مجلس نمایندگان انتخاب شدند، از اقلیت‌های مسلمان آمریکا هستند. انتخاب آنها نشان می‌دهد کسانی که کمتر در معرض توجه بودند، توانستند به نهادهای تاثیرگذار ورود پیدا کنند و احتمالا در آینده نزدیک بتوانند در سیاست‌های مهاجرتی دولت تاثیرگذار باشند. لذا تصور می‌کنم که در کوتاه مدت سیاست‌های انقباضی ترامپ در امر مهاجرت تبدیل به سیاست‌های انبساطی شود، زیرا چند نفر از اقلیت‌های آمریکا توانستند به مجلس راه پیدا کنند و از طرف دیگر عقبه‌ای که به این نمایندگان رای دادند، نیز از اقلیت‌های مطالبه‌گر هستند، یعنی اقلیت اسپانیایی‌تبارهای آمریکا، افراد قابل توجهی در جمعیت مهاجران آمریکا هستند، به ویژه اینکه در ایالت‌های مختلف جنوبی و شمالی ایالات‌متحده پراکنده هستند.

وی افزود: بنابراین مطالبه‌گری اقلیت‌های مهاجر و نقش آنها در انتخابات آمریکا، نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه را مجبور می‌کند که بر رئیس‌جمهور برای تعدیل سیاست‌های مهاجرتی اعمال فشار کنند. همچنین بسیاری از کنوانسیونهای بین‌المللی که برای آمریکایی‌ها کنوانسیون‌های لازم الاجرایی است، اگرچه آمریکا از کنوانسیون مهاجرت خارج شده اما از اسنادی مانند میثاق حقوق بین‌المللی مدنی سیاسی که خارج نشده است و نمی‌تواند خارج شود. از میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نیز خارج نشده است. این اسناد آمریکایی‌ها را در بعد بین‌المللی مجبور می‌کند با توجه به تحولات داخلی آتش تند سیاست‌های مهاجرتی را کم و ترامپ قدری واکنش خودش را واکنش منطقی‌تری بکند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: به تعبیر من اگر ترامپ بتواند وضعیت داخلی را پس از انتخابات میان دوره‌ای به یک تعادلی برساند، باز هم می‌تواند در سیاست‌های خارجی به سیاست تهاجمی رو کند. اما اگر قرار باشد که همچنان داخل ایالات‌متحده پرآشوب و تنش باشد، چه از سوی مهاجران و چه توسط دیگران، ترامپ نمی‌تواند با رفتارهایی که با جمهوری‌اسلامی و کره شمالی و سازمان‌های بین‌المللی داشت، ادامه دهد. لذا مجبور است داخل را به یک تعادلی برساند و کلید موفقیت در آمریکا امروز قطعا توجه به اقلیت‌ها و مهاجران است.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی