صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: نیروی دریایی ارتش باید بتواند امنیت و استقلال تردد کشتیرانی را در آبهای آزاد به ویژه در رابطه با شناورهای جمهوری‌اسلامی تامین کند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی جایگاه راهبردی نیروی دریایی در بازدارندگی هوشمند ایران و دفع تهدید سخت) با حضور امیر دریادار تورج حسنی‌مقدم، جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

امیردریادار تورج حسنی‌مقدم در مصاحبه با رادیوگفت‎وگو اظهار کرد: برای رسیدن به منافع ملی نیاز به امنیت ملی پایداری است که برای به وجود آمدن این امنیت ملی پایدار باید یک قدرت ملی در میان باشد. قدرت ملی نیز مولفه‌های زیادی دارد که یکی از این مولفه‌ها، مولفه نظامی است که به طبع در بحث نیروی دریایی ارتش در دریای عمان، خلیج‌عدن و باب‌المندب به طور کل در آب‌های آزاد مسئولیتش با نیروی دریایی ارتش است.

وی افزود: نیروی دریایی ارتش بحث دیپلماسی دفاعی دریایی را به عهده دارد، یعنی به عنوان یک فن بحث سیاسی، دفاعی و اجرایی را در دریاها انجام می‌دهد تا بتواند از منافع و منابع جمهوری‌اسلامی در دریای آزاد دفاع کند. لذا استحکام بخشیدن به بحث دیپلماسی کشور و ارتقاء جایگاه آن در مجامع بین‌المللی، برقراری امنیت در تردد کشتی‌های ایرانی در آب‌های آزاد و همچنین حفاظت و حراست از منابع و منافع جمهوری‌اسلامی در دریاها از وظایفی است که نیروی راهبردی ارتش دنبال می‌کند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: نیروی دریایی ارتش با حضور خودش در دریاها و برافراشته کردن پرچم پرافتخار جمهوری‌اسلامی در اقصی نقاط دنیا از منافع کشور دفاع می‌کند. تا به امروز با اعزام تقریبا 59 ناوگان به سمت خلیج‌عدن، باب‌المندب، دریای سرخ و دریای مدیترانه و دریای چین سعی کردیم در حوزه‌های رقابتی از منافع جمهوری‌اسلامی دفاع کنیم. بنابراین در راستای حفظ منافع تلاش کردیم قدرت دفاعی خوبی را به وجود بیاوریم.

امیردریاردار تورج حسنی‌مقدم گفت: با توجه به اینکه نیروی انسانی ما، نیروی توانمندی است در بحث مهارت سعی کردیم هم‌افزایی داشته باشیم به علاوه اینکه با انضباط محور و تعهد محور همیشه تلاش کردیم به عنوان یکی از نیروهای توانمند نیروهای مسلح در بحث دریا از منافع جمهوری‌اسلامی حفاظت کنیم.

وی افزود: تقریبا 7 هزار کیلومتر مرز داریم که از این مقدار 3 هزار کیلومتر مرز دریایی است که تقریبا 2 هزار کیلومتر در جنوب و هزار کیلومتر نیز در شمال کشور قرار دارد. لذا تقریبا 30 درصد از مرزهای ما، مرز دریایی است و از طرفی تقریبا 93 درصد واردات و صادرات نیز کشور از طریق دریا انجام می‌گیرد، یعنی از 30 درصد مرز دریایی، 93 درصد صادرات و واردات انجام می‌شود و در آن 70 درصد مرز خشکی ما تقریبا 7 درصد واردات و صادرات صورت می‌گیرد. لذا دریا مهم زیادی برای کشور ما دارد.

جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: نیروی دریایی ارتش باید بتواند امنیت و استقلال تردد کشتیرانی را در آبهای آزاد به ویژه در رابطه با شناورهای جمهوری‌اسلامی تامین کند. در خلیج عدن و باب‌المندب به صورت سالیانه تقریبا 65 هزار کشتی تردد می‌کند. لذا نیروی دریایی باید با قدرت و اقتدار بتواند در دریاها حضور داشته باشد و امنیت را برقرار کند و همچنین از آبهای انحصاری و اقتصادی و فلات قاره جمهوری‌اسلامی که بیش از 200 مایل دریایی از مرزها فاصله دارد، بتواند از مرزهای دریایی خود دفاع کند.

امیر دریادار تورج حسنی‌مقدم گفت: امروز ناوگان ما با 2 هزار کیلومتر فاصله از ساحل جمهوری‌اسلامی در حوالی باب‌المندب، خلیج‌عدن و دریای سرخ مشغول عملیات گشت و شناسایی هستند یعنی هم در حال مراقبت و شناسایی هستند و ترددها را رصد و تهدیدها را ارزیابی می‌کنند تا بتوانیم از منافع خودمان دفاع کنیم. بنابراین نیروی دریایی سعی کرده با پای کار آوردن تجهیزات جدید قدرت مانور خودش را در حوزه دریا افزایش دهد.

وی افزود: با استفاده از فن‌آوری داخلی ناوگان سهند تا هفته آینده به ناوگان دریایی اضافه خواهد شد. سهند نسبت به دماوند و جماران از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. لذا در بحث پژوهش فعالیت خوبی داشتیم و تلاش کردیم با استفاده از تفکرات جدید و ایده‌پردازی و با فکرهای نو به دنبال آن باشیم، زیرا نیروی دریایی وابسته به دانش جدید است و باید همواره به دنبال کسب دانش‌های جدید و نیروهای خلاق باشیم. در عین حال خلاقیت همراه با اخلاق‌آموزی است و نیروهای ما باید صبور، محکم، با اراده و مقاوم باشند که در ماموریت‌های طولانی بتوانند در عین خلاقیت و ابتکار دوام بیاورند.مرتبط با این خبر

  • جاری کردن اقتصاد سرمایه‌داری با اهداف انقلاب تناقض دارد

  • اعتراضات فرانسه ناشی از جنگ انرژی است

  • مکرون صدای چرخ‌های زنگ زده نظام سرمایه‌داری را دیر شنید

  • نداشتن سخنگو؛ یک امتیاز منفی برای دولت +صوت

  • مهم‌ترین خواسته معترضان، استعفای مکرون است

  • مردم در زمان تحریم چه انتظاری از مسئولان دارند؟!

  • خصوصی‌سازی، خام فروشی، آزادی در قیمت‌گذاری باعث افزایش فقر در کشور شد

  • اسلام بدون تشکیل حکومت سیاسی ناتمام می‌ماند

  • حزب الله لبنان از دل اسلام اجتماعی متولد نشده است

  • برای ما ملاک و معیار اسلام؛ فقاهت است