صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک نماینده مجلس: مشکلاتی که نماینده‌های شهرستان‌ها در حوزه انتخابیه دارند، مانع از رسیدگی به آن وظیفه اصلی شده است. برای همین باید راهکاری برای این مشکل پیدا کرد که یک راه آن تمرکززدایی از پایتخت است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (روز مجلس، عملکرد مجلس در پیشبرد توسعه ملی و چالش‌های پیش روی این نهاد در حوزه نظارت و قانون‌گذاری) با حضور دکترحسن بهرام‌نیا، عضو کمیسیون انرژی مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.


حسن بهرام‌نیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: متاسفانه به علت رسیدگی به کارهایی که مرتبط با کار قانون‌گذاری نیست و به ناچار مجبوریم خودمان را مشغول به آن کارها بکنیم از وظیفه اصلی خودمان باز می‌مانیم. از مصادیق آن کارهای حاشیه‌ای در شهرستان‌ها، حوزه‌های انتخابیه است که اگر در آنجا مشغول امورات و رتق و فتق مشکلات توصیه‌ای و خدماتی نباشیم در مقایسه با سایر حوزه‌ها عقب می‌مانیم.

وی افزود: یکی دیگر از این مصادیق نحوه تخصیص بودجه کشور است که متاسفانه به در پایتخت متمرکز شده است. به طوری که اعتبارات کشور در بودجه در آستانه تصویب، 85 درصد آن متمرکز در وزارتخانه‌ها و تنها 15 درصد آن در اختیار استان‌هاست. آن 15 درصد کجا و 85 درصد کجا! لذا ما با وجود اینکه می‌دانیم خلاف است، ناچاریم بخش قابل توجهی از اوقات‌مان را در مرکز صرف رفتن از این وزارتخانه به آن وزارتخانه برای احقاق حق مردم انتخابیه بکنیم. در حالی که در کلانشهر عمدتا مشکلات در مقایسه با حوزه‌های انتخابیه در شهرستان‌ها کمتر ست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: اگرچه دفاتر نمایندگان در تهران فعال است و نمایندگان اوقاتی را برای دیدار و بررسی مشکلات مردم تهران اختصاص می‌دهند، اما باز هم در مقایسه با زمانی که نمایندگان حوزه های شهرستان، برای رسیدگی به مشکلات مردم می‌گذارند، بسیار کمتر است. لذا نماینده‌های تهران می‌توانند وقت بیشتری را در ارتباط با نظارت داشته باشند، اما نماینده‌های شهرستان‌ها به دلیل مشکلاتی که در حوزه انتخابیه دارند، مانع از رسیدگی به آن وظیفه اصلی شده است. برای همین باید راهکاری برای این مشکل پیدا کرد که یک راه آن تمرکززدایی از پایتخت است و پخش کردن وظایف وزارتخانه‌ها در سطح کشور است.

حسن بهرام‌نیا گفت: نکته دیگر در رابطه با تصویب قوانین و فرایند اجرایی آن از سوی دولت است، به طوری که گاهی یک قانون در مجلس تصویب می‌شود و در حالی که باید از سوی دولت اجرا شود، اما مدت‌ها در بایگانی می‌ماند و از اجرای آن خبری نیست. لازمه این مساله آن است که همدلی و همراهی را نه به صورت زبانی بلمه به شکل عملی پیاده کنیم. نمایندگان منتخب مردم انتظار دارند که وقتی قانونی با توجه به شرایط کشور تصویب شد، در کشور پیاده شود، نه اینکه قانونی که مطابق میلشان بود، اجرا شود و قانونی که مورد دلخواهشان نبود به بایگانی سپرده شود.

وی افزود: وابسته بودن کشور به درآمد نفت به دلیل آن است که هنوز در مسیر برنامه توسعه ششم حرکت نکردیم، اگرچه فعلا به دلیل شرایط خاصی که وجود دارد، صادرات غیرنفتی بسیار کم است اما باز هم از برنامه ششم عقب هستیم. در حالی که حسب برنامه ششم توسعه باید به شکلی حرکت کنیم که پایه اقتصادمان از وابستگی به درآمدهای نفتی خارج شود، لذا یکی از وظایف ذاتی کمیسیون انرژی، کار کردن بر مساله صادرات، مصرف داخلی، سیاستگذاری و در واقع کمک به دولت است و کمک به وزارت نفت برای جلوگیری از خام‌فروشی منابع است.

عضو کمیسیون انرژی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که بسیار برای کمیسیون انرژی مهم است جلوگیری از خام‌فروشی. کمیسیون انرژی در تلاش است تا با کمک بخش‌های پژوهشی به رویکردی برسد تا در کشور پالایشگاه‌هایی ایجاد تا مانع از فروش نفت به صورت خام به سایر کشورها شود و در داخل به مصرف داخلی برسد و آن زنجیره ارزش افزوده حفظ شود. لذا در همین رابطه با کمک بخش‌های دیگر طرح‌هایی آماده شده که احتمال دارد تا یکی دو ماه آینده به صحن مجلس بیاید.

حسن بهرام‌نیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: موضوع دیگر مساله حامل‌های انرژی است که با توجه به شرایط کشور و برقراری تحریم‌ها و از آن طرف وضعیت مالی مردم، به دولت پیشنهاد دادیم که به گونه‌ای قیمت‌گذاری شود که امروز مانع از قاچاق سوخت شویم. به طوری که امروز وضعیت کشور در مصرف سوخت به 100 میلیون لیتر در روز رسیده است! که از این مقدار حداقل 15 میلیون لیتر در روز بنزین قاچاق می‌شود. در پایشی که برای بررسی این مساله صورت گرفته، قاچاق بنزین از سمت استان‌های مرزی و عمدتا بندرعباس صورت می‌گیرد.

مرتبط با این خبر

  • جاری کردن اقتصاد سرمایه‌داری با اهداف انقلاب تناقض دارد

  • اعتراضات فرانسه ناشی از جنگ انرژی است

  • مکرون صدای چرخ‌های زنگ زده نظام سرمایه‌داری را دیر شنید

  • نداشتن سخنگو؛ یک امتیاز منفی برای دولت +صوت

  • مهم‌ترین خواسته معترضان، استعفای مکرون است

  • مردم در زمان تحریم چه انتظاری از مسئولان دارند؟!

  • خصوصی‌سازی، خام فروشی، آزادی در قیمت‌گذاری باعث افزایش فقر در کشور شد

  • اسلام بدون تشکیل حکومت سیاسی ناتمام می‌ماند

  • حزب الله لبنان از دل اسلام اجتماعی متولد نشده است

  • برای ما ملاک و معیار اسلام؛ فقاهت است