صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: مجلس در بُعد نظارتی بسیار فعال است در حدی که گاهی مجموعه دولت می‌گویند دیگر دست از سر ما بردارید! به طوری که وقتی مجلس تعطیل است، دولت می‌تواند یک نفس راحت بکشد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (روز مجلس، عملکرد مجلس در پیشبرد توسعه ملی و چالش‌های پیش روی این نهاد در حوزه نظارت و قانون‌گذاری) با حضور مهندس سید ابوالفضل موسوی بیدکی، عضو کمیسیون عمران مجلس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدابوالفضل موسوی‌بیدکی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: مجلس در بعد قانونگذاری و نظارت ایفای نقش می‌کند، در بعد نظارت از ابزاری مانند تحقیق و تفحص، سوال و استیضاح بهره گرفته است. در همین راستا دو ابزاری دیگر ماننده ماده 234 و 49 است که در ماده 49 تعدادی از نمایندگان(برای مثال بیش از 10 نفر) گزارش‌هایی را به صورت موضوعی درخواست می‌دهند تا درباره موضوعی بیشتر بدانند، گزارشی تهیه می‌کنند که در صحن قرائت می‌شود و اگر به گزارش توجه و تیم تهیه‌کننده آن درخواستی داشته باشند در صحن مطرح می‌شود و اگر نیاز به تفسیری یا تبصره‌ای باشد که در مجلس تصویب شود، بر اساس آن گزارش تصویب می‌شود.

وی افزود: ابزار دیگری با نام 236 داریم که تصور می‌کنم در آئین‌نامه به 234 تبدیل شده و وقتی موضوعی را بررسی کنیم، مثلا در رابطه با وظیفه‌ای که یک دستگاه اجرایی دارد که اینکه وظیفه را یا خوب انجام نمی‌دهد یا اصلا انجام نمی‌دهد. لذا ما پی می‌بریم که قصوری صورت گرفته است. لذا آنرا به قوه قضائیه ارجاع می‌دهیم که آنرا به عنوان تخلف رسیدگی کند. با تمامی ابزاری که وجود دارد، نمایندگان تمام تلاش خود را در بعد نظارتی انجام می‌دهند، یعنی هم به وفور تذکر داشتیم که تصور می‌کنم بیش از 3000 تذکر در موضوعات محتلف اعم از محلی، استانی و ملی به وزراء، معاونان آنها و رئیس‌جمهور داده شده است. لذا در بعد نظارتی نمایندگان به خوبی وظیفه خود را دنبال کرده و تذکرات لازم را دادند.

عضو کمیسیون عمران ادامه داد: در بحث طرح سوال، نیز تعداد زیادی سوال مطرح شده و برخی از وزراء کارت زرد گرفتند و بعضی نیز با پاسخ به پرسش‌ها رای اعتماد نمایندگان مجلس را دوباره به دست آوردند. در رابط با تحقیق و تفحص تنها در هفته گذشته سه پرونده تحقیق و تفحص از جمله درباره گمرک تصویب شد. لذا در زمینه ابزارهای نظارتی نمایندگان به خوبی شناختند و رعایت می‌کنند. در رابطه ماده 236 نیز تنها چند مورد به کمیسیون عمران فرستاده شده و در برخی موارد وقتی درباره موضوعی گزارشی تهیه می‌شود و مواردی در رابطه آن گردآوری می‌شود خود به خود موضوع حل و مسئولان دستگاه موردنظر وقتی برای پاسخگویی به کمیسیون می‌آیند، موضوع حل می‌شود و به مراحل بعدی نمی‌رود.

سیدابوالفضل موسوی‌بیدکی گفت: با توجه به آنچه در حوزه نظارت رویکرد مجلس شرح دادم، به عملکرد آن نمره مثبت می‌دهم، زیرا معتقدم با توجه به آنچه در حوزه ابزارهایی که در حوزه قانونگذاری در اختیار مجلس گذاشته شده، نمایندگان از این ابزار به خوبی بهره گرفتند. حال پرسش این است که این قانونگذاری در حوزه عمل چه اثراتی داشته است؟ به نظرم مجلس وظیفه خودش را انجام داده و سعی کرده، با توجه به آنچه قانون تصویب کرده و آنچه وظیفه دستگاه اجرایی است، با هم منطبق شود. لذا به لحاظ کمی، عملکرد مجلس را مثبت ارزیابی می‌کنم.

وی افزود: نکته دیگر، وجود کمیسیون‌های تخصصی در مجلس است که به صورت موضوعی مباحث را با نگاه تخصصی بررسی می‌کنند، در کنار تعدادی فراکسیون وجود دارد که این فراکسیون‌ها (فراکسیون مدیریت شهری، محیط زیست و گردشگری ...) نیز به موضوعات می‌پردازند. لذا در مجموع بعد نظارتی مجلس بسیار فعال است در حدی که گاهی مجموعه دولت می‌گویند دیگر دست از سر ما بردارید! به طوری که وقتی مجلس تعطیل است و نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه می‌روند، دولت می‌تواند یک نفس راحت بکشد.

عضو کمیسیون عمران ادامه داد: در بحث محلی یا استان‌های انتخابیه نمایندگان نیز رسیدگی به ریزترین مسائل وجود دارد، به طوری که گاهی برخی برای آسفالت کوچه یا ریزش دیوار منزل مسکونی به ما مراجعه می‌کنند. لذا اگر در این رابطه نمایندگان بتواند با شورای شهر خود هماهنگ باشند شاید بتوان از برخی مراجعات غیرمرتبط یا دوباره کاری‌ها پرهیز کرد. در هر حال بیشترین مراجعه که به دفتر شهری در استان انتخابیه می‌شود، تقریبا 60 تا 70 درصد مراجعاتی است که می‌توان به شورای شهر ارجاع داد. به دلیل این نوع مراجعات، وقتی به استان می‌روم در شورای شهر می‌نشینم و در این رابطه با شورای شهر نوعی تقسیم وظیفه انجام دادیم.

مرتبط با این خبر

  • جاری کردن اقتصاد سرمایه‌داری با اهداف انقلاب تناقض دارد

  • اعتراضات فرانسه ناشی از جنگ انرژی است

  • مکرون صدای چرخ‌های زنگ زده نظام سرمایه‌داری را دیر شنید

  • نداشتن سخنگو؛ یک امتیاز منفی برای دولت +صوت

  • مهم‌ترین خواسته معترضان، استعفای مکرون است

  • مردم در زمان تحریم چه انتظاری از مسئولان دارند؟!

  • خصوصی‌سازی، خام فروشی، آزادی در قیمت‌گذاری باعث افزایش فقر در کشور شد

  • اسلام بدون تشکیل حکومت سیاسی ناتمام می‌ماند

  • حزب الله لبنان از دل اسلام اجتماعی متولد نشده است

  • برای ما ملاک و معیار اسلام؛ فقاهت است