صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیته فرهنگ وتمدن شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: بنام تغییر نگرش‌ها به علوم انسانی وارد شدیم اما هیچ حرکتی در این زمینه انجام ندادیم. درحالیکه می‌توانیم بحث علوم انسانی و تغییر نگرش‌ها را به سوی انقلاب و اسلام تغییر دهیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(جنگ نرم؛ الزامات پیش روی جامعه فرهنگی کشور در مواجهه جدی با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان) با حضور دکتر علی زارعی نجف‌دری، استاد دانشگاه و عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورایعالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی زارعی نجف‌دری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: انقلاب اسلامی، یک انقلاب نرم بود، بیش از آنکه انقلاب سخت باشد. وجه افتراق میان انقلاب ما و سایر انقلاب‌ها شاید در این باشد که انقلاب‌های دیگر به بعد سرد و سخت‌افزاری آن پرداختند اما انقلاب ما، از نظر ماهیتی نرم بود. لذا جنگ نرم در رو به‌رو با انقلاب‌هایی که نرم نیستند، راحت‌تر است ما در تقابل با انقلاب‌هایی مانند انقلاب اسلامی که نرم هستند، بسیار سخت‌تر است.

وی افزود: لذا دشمن برای ضربه زدن یا نفوذ به آن با یک زمینه نرم‌افزاری بسیار قوی می‌آید و یکی از مهم‌ترین ابزارهای جنگ نرم، تردید‌آفرینی است، یعنی تردید‌آفرینی نقطه ثقل برخورد می‌کند، رویکردی که برای دشمن به مثابه استراتژی است و برای پیشبرد اهدافش از آن مانند ابزار بهره می‌گیرد و در جامعه ایجاد شکاف می‌کند که در عین حال به تغییر ناملموس نمادها و جایگزینی نمادهای گمراه‌کننده و اغواکننده به جای نمادهای اصلی می‌پردازد.

عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از نکات مهم، تردیدآفرینی، القاء این‌همانی است که نمادهای اصلی و بیرونی را به تدریج تغییر می‌دهد و وقتی تغییر کرد، نمی‌گوید که من تغییر دادم، بلکه می‌گوید این‌همانی است که شما به دنبالش بودید. از طرف دیگر بحثی که در تردیدآفرینی مطرح است، تقدس‌زدایی از دین است، اگرچه وقتی سخن از تقدس‌زدایی از دین در میان است برخی از این سخن خوششان نمی‌آید و می‌گویند چرا این‌قدر بحث تقدس‌زدایی از دین را مطرح می‌کنید. در حالی که واقعیت قضیه در این است که ریشه بسیاری از مشکلات در اینجاست. وقتی ریشه دین را زدیم و تقدس را از آن گرفتیم، زمینه برای انحراف آماده می‌شود.

زارعی نجف‌دری گفت: مساله دیگر، حرمت‌ستیزی و حرمت‌گریزی است، وقتی تردید ایجاد شد، حرمت‌ها از بین می‌رود و کمرنگ می‌شود، حرمتی که کمرنگ شد؛ در راستای حرمت‌ستیزی نیز اقدام می‌کنند. لذا در بحث کارکرد جنگ نرم، بر بحث تردیدآفرینی یا شبه‌پراکنی متمرکز شویم و این مساله را در جامعه جا بیندازیم، تصور می‌کنم بسیاری از مسائل تبیینی را انجام دادیم. اما متاسفانه فعلا چنین مقابله‌ای صورت نگرفته است.

وی افزود: برای مقابله با رویکرد دشمن در جنگ نرم باید پویایی دین و نظام برخاسته از آن را برجسته کنیم و به ویژه به قشر جوان جامعه بباورانیم که دین اسلام، دین پویایی است و انقلاب اسلامی برگرفته از دین اسلام، انقلاب پویایی است. لذا پویایی دین، نظام و انقلاب باید برجسته شود. در حالی که دشمن در جنگ نرم بر آن است، دین و نظام را به بن‌بست رسیده، نشان دهد، لذا ما باید نه تنها با این نگاه مقابله کنیم، بلکه باید ابعاد پویایی آن را نشان دهیم.

عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بحث دیگر، کارآیی نظام ولایی برخاسته از انقلاب اسلامی است، کارآمدی نظام که از جمله چالش‌هایی بود که از ابتدای انقلاب وجود داشت و به یاد می‌آورم وقتی در اوایل انقلاب با افراد در دانشگاه‌ها یا سایر جاهای دیگر صحبت می‌کردیم، در رابطه با دین اسلام می‌گفتند اسلامی خیلی خوب است اما کارآمدی آن ثابت نشده است! در حالی که جزء چهار سال حکومت امام علی(ع) نمونه‌ای نیز نداشتیم. برای همین باید در صحنه عملی، کارآیی نظام اسلامی را به رخ بکشیم.

علی زارعی نجف‌دری گفت: باید ابتدا خود باور کنیم و بعد به دیگران بباورانیم که تهاجم، شبیخون فرهنگی، ناتو و نفوذ فرهنگی وجود دارد و سند 2030 مصداق عینی نفوذ فرهنگی است. دیگر اینکه باید بدانیم که در حوزه علوم انسانی آن چنان که باید کار نکردیم و خوب است با نگاه به اسلام و انقلاب به مباحث علوم انسانی بپردازیم. اگرچه برخی از وجوه برجسته علوم انسانی از غرب گرفته شده، اما می‌توان آنرا بومی‌سازی کرد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: با تکیه بر مکتب حیات‌بخش و غنی اسلام با توجه به غنای محتوایی که به ویژه در علوم انسانی دارد، می‌توانیم سرآمد باشیم در حالی که به اسم تغییر نگرش‌ها به علوم انسانی وارد شدیم اما هیچ حرکتی در این زمینه انجام ندادیم. در حالی که می‌توانیم بحث علوم انسانی و تغییر نگرش‌ها را به سوی انقلاب، اسلام و ولایت تغییر بدهیم. اگرچه نیازی ندارد که به صورت زیرپوستی این مساله را مطرح کنیم بلکه باید به صورت آشکار باشد.

مرتبط با این خبر

  • جاری کردن اقتصاد سرمایه‌داری با اهداف انقلاب تناقض دارد

  • اعتراضات فرانسه ناشی از جنگ انرژی است

  • مکرون صدای چرخ‌های زنگ زده نظام سرمایه‌داری را دیر شنید

  • نداشتن سخنگو؛ یک امتیاز منفی برای دولت +صوت

  • مهم‌ترین خواسته معترضان، استعفای مکرون است

  • مردم در زمان تحریم چه انتظاری از مسئولان دارند؟!

  • خصوصی‌سازی، خام فروشی، آزادی در قیمت‌گذاری باعث افزایش فقر در کشور شد

  • اسلام بدون تشکیل حکومت سیاسی ناتمام می‌ماند

  • حزب الله لبنان از دل اسلام اجتماعی متولد نشده است

  • برای ما ملاک و معیار اسلام؛ فقاهت است