گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: برای مقابله با جنگ نرم در جریان‌سازی فرهنگی ضعیف عمل کردیم

استاد دانشگاه گفت: در مقابله با جنگ نرم، باید عزت‌نفس و خودباوری در جامعه شکوفا و در کنار آن گفتمان انقلاب اسلامی تقویت شود. مهم‌تر از همه اینکه باید جریان‌سازی فرهنگی انجام دهیم که در این حوزه ضعیف عمل کردیم.

1397/09/12
|
14:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(جنگ نرم؛ الزامات پیش روی جامعه فرهنگی کشور در مواجهه جدی با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان) با حضور دکترعلی کیقبادی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی کیقبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در بعد جنگ فرهنگی به مرور از خودبیگانگی فرهنگی اتفاق می‌افتد و به مرور ارزش‌های بیگانه را جایگزین می‌کنند که در ذهن‌ها تردید ایجاد و خودباوری را تضعیف می‌کند و در عین حال ابهام و شبه‌انگیزی می‌کند. اینها مسائلی است که در بعد جنگ نرم فرهنگی اتفاق می‌افتد. البته در بعد سیاسی نیز جنگ نرم، کنش‌های بحران‌زا ایجاد می‌کند. اگرچه در بعد فرهنگی با به چالش کشیدن ارزش‌های خودی به مراتب ضربه سنگین‌تر است و در بعد ایدئولوژیک تاثیر خودش را می‌گذارد.

وی افزود: جنگ نرم در بعد سیاسی، کنش‌های بحران‌زا شکل می‌گیرد، یعنی حوزه را از دانشگاه جدا می‌کند. عقلانیت را تضعیف می‌کند و سلفی‌گری را رواج می‌دهند و نظام را ناکارآمد جلوه می‌دهند و ارکان حکومتی و قانون اساسی را تضعیف می‌کنند. اینها همه مصادیقی است که ذیل بعد سیاسی جنگ نرم معنا پیدا می‌کند.

استاد دانشگاه ادامه داد: در حوزه اعتقادی، دین‌زدایی اتفاق می‌افتد، به این صورت که فرهنگ ناب اسلام را ابتدا کمرنگ و به مرور محو می‌کنند. بین دین و مذاهب مختلف شکاف ایجاد می‌کنند و اصول اعتقادی را زیر سوال می‌برند و در این زمینه دانشگاه محل مناسبی برای ایجاد عملیات‌های آنهاست و با این رویکرد اختلاف شدیدی را میان دانشگاهیان دامن می‌زنند. یکی از ابعادش می‌تواند در حوزه علم باشد که منجر به علم‌زدایی می‌شود. یکی از مصادیقش آن است که اجازه نخبه‌پروری به ما نمی‌دهند.

علی کیقبادی گفت: در واقع ممانعت از ایجاد ابتکار و نوآوری در میان دانشگاه‌ها می‌کنند و علم را بی ارزش جلوه می‌دهند و حتی اجازه تولید علم بومی را نیز به ما نمی دهند و اگر خودمان نخواهیم آنها این اجازه را به ما نمی‌دهند و نظریه‌پردازی را تضعیف می‌کنند. در واقع هویت علمی نخبگان ما را زیر سوال می‌برند و به سوی وابستگی علمی سوق می‌دهند.

وی افزود: دانشجویانی در این جنگ اعتقادی به وجود می‌آیند که حق تولید ندارند و باید به کپی‌برداری بپردازند. هر آنچه که در فلسفه غرب مطرح است در این جنگ بروز پیدا می‌کند و بر آن برمی‌آیند که مهارت‌های علمی را تضعیف کنند، در حالی که شخصیت سازی، اسطوره‌سازی و نخبه‌پروری لازمه تولید علم است سعی می‌کنند که همه این موارد را محو یا تضعیف کنند.

استاد دانشگاه با اشاره به جنگ نرم در حوزه اجتماعی اظهار کرد: تلاش برای ترویج دنیاطلبی است که در این شیوه هر چه بیشتر مصرف‌گرایی را ترویج می‌دهند و احساس مسئولیت را تضعیف و نگرش‌ها را استحاله می‌کنند و یک نوع فرهنگ سطحی‌نگری را در کشور رواج می‌دهند. لذا جنگ نرم با دسته بندی که ارائه شد در حوزه فرهنگی، سیاسی، اعتقادی، علمی و اجتماعی بررسی شد که ابتدا در اعتقادات رسوخ می‌کند و بعد در رفتار و کنش خود را نشان می‌دهد پس از آن که در جامعه هدف تغییر اتفاق افتاد، به مرور در ساختار سیاسی و فرهنگی و اجتماعی کشور تغییراتی رخ می‌دهد و نهایتا جامعه مطلوب دشمن شکل می‌گیرد.

علی کیقبادی گفت: اگر طبق آنچه که مرور شد، بخواهیم مواجه هوشمندانه در جنگ نرم داشته باشیم باید راهکارهایی را در پیش بگیریم که بتوانیم با جنگ نرم دشمن ابتدا در حوزه فرهنگی مقابله کنیم، لذا نخست باید عزت‌نفس و خودباوری در جامعه شکوفا شود و در کنار آن گفتمان انقلاب اسلامی تقویت و دستاوردهای نظام دینی مردم‌سالار باید تقویت شود. مهم‌تر از همه اینکه باید جریان‌سازی فرهنگی انجام دهیم که متاسفانه در این حوزه ضعیف عمل کردیم.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: در حوزه سیاسی، باید روحیه دشمن‌ستیزی مردم باید تقویت و نوع نگاه و نگرش به این روحیه باید اصلاح شود. همچنین توانمند‌سازی و کارآیی اغلب تشکل‌ها باید قدرتمند شود و برای این مهم باید هزینه‌هایی در نظر گرفته شود و تیم‌های اندیشه‌ای و فکری در کنار این تشکل‌ها قرار گیرند و راهکار ارائه دهند. ضمن اینکه در حوزه اعتقادی باید ساز و کارهای انگیزشی را تقویت کنیم و اجازه اینکه روحیه از خودبیگانگی رخ دهد، داده نشود و با دین‌زدایی مقابله شود و اندیشه‌های سکولاریسم، فمینیسم و غیره مجال ترویج پیدا نکنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی