گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مشاور و كارشناس كنكور: مسئولان به جای سوابق تحصیلی، شانس شرکت در کنکور را افزایش دهند

دکتر حسام پور گفت: برای آسیب ندیدن داوطلبان کنکور در این سال ها بهتر است به جای سوابق تحصیلی، شانس شرکت کردن داوطلبان را در کنکور بیشتر کنند و کنکور را آسان تر بگیرند.

1397/09/13
|
13:30
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع نقش سوابق تحصیلی در کنکور و با حضور دکتر آرش حسام پور مشاور و کارشناس کنکور به روی آنتن رفت.

دکتر حسام پور در این برنامه اظهار داشت: سوابق تحصیلی دانش آموزان با توجه به شرایط تحصیلی و نوع آموزش و محیط تحصیل و استان آنها کاملا ًمتفاوت است و برای همه دانش آموزان یکسان نیست.

وی در ادامه افزود: متاسفانه آزمونی که برگزار می شود برای همه به طور یکسان نیست. ضمن اینکه امنیت آزمون به اندازه کنکور آنطور که باید و شاید رعایت نمی شود.

مشاور و کارشناس کنکور خاطرنشان کرد: بسیاری از دانش آموزان در طول سال تحصیلی درس خوان نیستند و معدل خوبی ندارند اما در کنکور جواب می گیرند. بنابراین بخش کوچکی از موفقیت در کنکوری که در ایران برگزار می شود بسته به سواد و بخش عمده ای از آن به استعداد است. به عنوان مثال تست زدن دفترچه عمومی در 45 دقیقه به اندازه ای که به تسلّط نیاز دارد به میزان سواد داوطلب نیاز ندارد.

حسام پور در ادامه این برنامه، سوابق تحصیلی را امری موثر و مطلوب خواند و تاکید کرد: البته سوابق تحصیلی در صورتی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور موثر و مفید است که تمام شرایط و مسائل آن رعایت شود.

وی همچنین در ادامه این مناظره یادآور شد: یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که دانش آموزان سال آخر یعنی پایه دوازدهم با آن دست به گریبان هستند، استرس بالا و شدید در این یک سال است که در آینده آنها نیز تاثیر بدی خواهد گذاشت.

این مشاور کنکور تأکید کرد: باید کاری کرد تا میزان استرس دانش آموزان به حداقل برسد. بسیاری از داوطلبانی که به سمت رشته های پزشکی و پیراپزشکی می روند در دو مانده به کنکور دچار سرخوردگی زیادی می شوند و باید فکر اساسی در این مورد شود.

حسام پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: برای آسیب ندیدن این قشر فعال جامعه در این سال ها بهتر است به جای سوابق تحصیلی، شانس شرکت کردن داوطلبان را در کنکور بیشتر کنند و کنکور را آسان تر بگیرند.

وی با اشاره به تفاوت خوانده های دانش آموز با سوالات کنکور گفت: در حال حاضر آنچه که دانش آموزان در کلاس درس می خوانند با سوالات تستی کنکور متفاوت است. سوالات کنکور باید مانند دهه 80 به سمت کتاب های درسی نزدیک تر شود یا اینکه کنکور چندین بار در سال برگزار گردد. در این صورت میزان استرس داوطلبان به شدت کاهش خواهد یافت.

این مشاور کنکور در خاتمه با تاکید بر لزوم طبقه بندی و رتبه بندی دانشگاه های کشور گفت: دانشگاه های رتبه پایین باید بیشتر به سطح علمی دانشجویان برسند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی