گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل بین‌الملل: ترامپ شخصیت غیرقابل پیش‌بینی نیست

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: برخی از رفتارهای ترامپ تعبیر به حماقت، عجول بودن و انجام کارهای بدون برنامه و اصول می‌کنند، لذا با بعضی از تحلیلگران که معتقدند ترامپ کاراکتر غیرقابل پیش‌بینی دارد، چندان موافق نیستم.

1397/09/14
|
10:13

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی افول هژمونی آمریکا از زاویه ظهور قدرتهای نوظهور چین و هند) با حضور دکترمهدی کردی، عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی کردی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: شیب هژمونی آمریکا طی بیست سال اخیر به دلایل مختلف بسیار پایین آمده‌است، یکی از دلایل آن جنگ‌طلبی و توسعه‌طلبی امپریالیستی خودش در افغانستان و عراق برای خودش به وجود آورد. بنا به اذعان ترامپ که سال 2016 در کمپین انتخاباتی خودش، اشاره به 7 تریلیون دلار هزینه در جنگ افغانستان و عراق کرد. در صورتی که با این پول می‌توانستند سه بار کل شهرهای آمریکا را بازسازی کنند، در حالی که هیچ عواید یا ما به ازایی در افغانستان و عراق نصیب آمریکا نشد.

وی افزود: اگرچه به نظرم بخشی از سخنان ترامپ دروغ است، زیرا حداقل در بحث حمله به عراق، آمریکا توانست بر منابع نفتی این کشور تسلط پیدا کند و از آن طریق بر شاهراه‌های تبادلات انرژی خلیج‌فارس مسلط شود. با این حال اشغال عراق هزینه بسیار زیادی برای آمریکا در پی داشت که طی بیست سال اخیر بالاترین هزینه‌ای بود که به اقتصاد آمریکا تحمیل شد. نکته دیگر، ما به ازاء بیرونی بدهی آمریکا در جنگ با عراق و افغانستان است که رقم سرسام‌آوری برای بدهی بیرونی آمریکا به شمار می‌آید.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: بنابراین تخمین زده می‌شود تا سال 2020 میزان بدهی ایالات‌متحده، به رقمی بالغ بر 20 تریلیون دلار برسد و این فاکتور بسیار مهمی در کاهش قدرت اقتصادی آمریکا به شمار می‌آید به ویژه اینکه اقتصادهای نوظهور جدیدی ظرف 10 سال گذشته در دنیا در حال شکل گرفتن هستند که تبدیل به رقبای بالقوه بسیار مهمی برای آمریکا خواهند شد و سرآمد این کشورها نخست چین و بعد هند است.

مهدی کردی گفت: اگرچه توجه داریم که هژمونی آمریکا حداقل نسبت به 20 سال گذشته کاهش پیدا کرده، اما باید بگویم شیب افت این هژمونی چندان زیاد نیست، اگرچه در ادبیات داخلی ایالات متحده این نگاه مطرح می‌شود که هژمونی آمریکا در حال افت، سقوط و تنزل جایگاه است، اما از آن طرف باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که شیب افت این هژمونی چندان زیاد نیست. یک دلیل آن می‌تواند حجم بزرگ اقتصاد آمریکا باشد که یک ششم کل اقتصاد دنیا متعلق به ایالات‌متحده با 15 هزار تریلیون دلار است.

وی افزود: در بحث قدرت‌های نوظهور، چین، روسیه و گروه بریکس که تخمین زده می‌شود تا سال 2023 میلادی اقتصادی بزرگتر از گروه جی 7 یعنی هفت کشور بزرگ صنعتی داشته باشند ه عمدتا این کشورها، کشورهای غربی هستند. اما باید دید تا چه اندازه کشورهایی مانند چین و هند می توانند در عرصه سیاست بین الملل ابراز وجود کنند و نقشی را به خود اختصاص دهند.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: آمریکا از سال 2011 سیاست چرخش به شرق را دنبال کرد و در راستای همین سیاست، از خاورمیانه تمرکززدایی می‌کند البته به دلایل مختلف. اگرچه یکی از دلایل تمرکززدایی از خاورمیانه بحث هزینه‌های سرسام‌آوری است که آمریکا متحمل شد و به دلایل مختلف هزینه‌ای که صرف کرد برایش مقرون به صرفه نبود و افکار عمومی داخل آمریکا و دنیا نیز علیه‌اش تحریک شدند اما یکی از دلایل مهم تمرکززدایی ایالات‌متحده از خاورمیانه و انتقال مسئولیت‌هایش به متحدانش در غرب آسیا، احساس خطری است که قدرت‌یابی چین در منطقه شرق آسیا می‌کند.

مهدی کردی گفت: برخی از رفتارهای ترامپ تعبیر به حماقت، عجول بودن و انجام کارهای بدون برنامه و اصول می‌کنند، در حالی من معتقدم که ترامپ فرد بسیار باهوشی است و ما به ازای بیرونی کارهایی که تا کنون انجام داده است، توانسته بیکاری را به خوبی در داخل جامعه آمریکا مهار کند، تورم را تحت کنترل درآورده و سرانه تولید ناخالص داخلی آمریکا را بالا برده است و بر این اساس افکار عمومی آمریکا از وی رضایت نسبی دارند و وضعیت داخلی آمریکا، آرامشی نسبت به دوره دوم اوباما پیدا کرده است. در حالی که در دوره دوم اوباما، مرتب در شهرهای آمریکا به ویژه نقاطی که رنگین‌پوست‌ها و اقلیت‌ها حضور داشتند، درگیری‌های زیادی به وجود آمد. لذا با بعضی از تحلیلگران که معتقدند ترامپ کاراکتر غیرقابل پیش‌بینی دارد، چندان موافق نیستم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی