صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی گفت: مجلس باید از خودش شروع کند، به عبارتی در حال حاضر فردی به عنوان نماینده در مجلس حضور دارد و فرزندش نیز در همین قوه مشغول است! لذا این شیوه نشان می‌دهد نظام نظارتی ما یک نظام فشلی است!

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ابعاد طرح ممنوعیت انتصاب اقوام درجه 1 و 2 مسئولان در سمت‌های دولتی) با حضور مهندس علی کیهانیان، دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی کیهانیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: خروجی مجلس باید طوری باشد که منفعت مردم در آن دیده شود، به زعم خود نمایندگان مجلس از طیف‌های مختلف که در جلسات عمومی سخنانی ابراز کردند، متاسفانه کارآیی مجلس به شکلی که باید منویات نظام جمهوری اسلامی را تامین می‌کرد، به نظر می‌رسد که تامین نشده است. اما بحث مهمی که امروز مطرح است، بحث اشتغال و ایجاد فرصتهای شغلی است.

وی افزود: ما در نظام جمهوری اسلامی 18 وزارتخانه داریم و اگر در میان ملت و حاکمیت بررسی کنید، قریب 5 تا 10 هزار نفر مدیران ارشد و میانی وجود دارند، در این میان مدیران عملیاتی نیز تابع مسائل سیاسی نیستند و عموما مدیران میانی و ارشد هستند که دچار سیاست‌زدگی شدند و با افت و خیزهای جریان‌های مختلف سیاسی و افراد مختلف دستخوش تغییرات می‌شوند. اما آنچه که مسلم است مجموعه حکومت؛ قوه قضائیه و قوه مجریه و قوه مقننه که در راس امور هستند، باید نسبت به ملت ایران احساس تعهد کنند و خودشان را به عنوان کارگزار و خادم ملت بدانند که این انقلاب حاصل خون شهدا و زحمات تک تک مردم است.

دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی ادامه داد: سه قوه قضائیه، مجریه و مقننه باید بستری را فراهم کنند که ملت ایران با رضایت خاطر و به شکلی زندگی کنند که سمت و سوی زندگی آنها به سمت اسلام‌گرایی و همسو با نظام انقلاب اسلامی باشد که این یک اصل اساسی است به زعم سیاستمداران، رسانه‌ها و آمار و ارقام، متاسفانه خروجی که در حال حاضر وجود دارد که در حال حاضر 3 تا 4 میلیون نفر قشر تحصیل‌کرده نیازمند به شغل در جامعه وجود دارد.

علی کیهانیان گفت: بنابراین مجلس شورای اسلامی دو مصوبه یا طرح اساسی را مطرح کرد که یکی از آنها به تصویب رسید که البته در شهریورماه نسبت به قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مفادش برخی نظرات را داشتیم، اگرچه کلیت طرح بسیار جالب است و باید این قانون به اجرا نیز برسد. اما در برخی از استثناها مانند ایثارگران، جانبازان باید تخفیفاتی داده شود، اما در این طرح درصد جانبازی تقریبا 50 درصد لحاظ شد که سه سال آزاده باشید و آن هم منوط به اجازه رهبری.

وی افزود: اما نکته قابل تامل در این است، وقتی یک نفر بازنشسته می‌شود، مستمری برایش در نظر گرفته می‌شود. حال تصور کنید که کسی جان، مال و روحش را در دفاع از انقلاب اسلامی داده، باید تا لحظه آخر یاریش کرد. اما اینکه همین تعداد کم ایثارگران را مجبور کرد که در منزل بنشیند، در حالی که حضورش در عرصه خدمت، تاثیری در اشتغال 5/3 میلیون نفر جوان بیکار نخواهد داشت.

دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی ادامه داد: در حال حاضر طرحی را با عجله تصویب کردند درباره منع به کارگیری بستگان درجه یک و دو مسئولان، نمایندگان و مدیران ارشد کشور. این طرح فی نفسه قشنگ است، اما در کار کارشناسی که در جمعیت حامیان انقلاب اسلامی صورت گرفته، سه شکل را برای این طرح تدوین کرده است. نخست؛ آیا سازمان‌های اداری (غیر از بخش خصوصی و تعاونی) که یکی از بخش‌های این حکومت است، نیاز به استخدام دارد؟ نحوه استخدام چگونه است؟

علی کیهانیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: روند استخدام مشخص است که براساس یک آزمونی است که علاوه بر آن شخص باید دارای یکسری ویژگی‌ها و مهارت‌های فردی داشته باشد. حال اگر فردی با مشخصاتی که مدنظر است، بدون اعمال قدرت و تبعیض در یک اداره استخدام شود، در حالی که پدرش وزیر وزارتخانه است، چه اشکالی بر این استخدام وارد است؟ اما از نظر اخلاقی عرف جامعه به این نتیجه خواهد رسید که جذب او به واسطه نفوذ پدرش بوده است.
وی افزود: لذا از نظر اخلاقی وزیر، نماینده مجلس و مسئولی که در مسند قرار دارد، باید مانعی باشد که فرزندانش را در مسند قدرت جذب نکند. اما اگر جذب شد، قدم نخست این است که به صورت تکنسین وارد شود و بعد کارشناس شود و به عبارتی سلسله مراتب را رعایت کند. به صرف اینکه فرد وابسته به یک مسئول وارد یک اداره می‌شود و مسئولیت بالایی می‌گیرد و یک اداره یا مسئولیت خاص به فرد واگذار می‌شود، جای سوال و درنگ دارد. اما خلاصه کلام اینکه مجلس باید از خودش شروع کند، به عبارتی در حال حاضر فردی به عنوان نماینده در مجلس حضور دارد و فرزندش نیز در همین قوه مشغول است! لذا این شیوه نشان می‌دهد نظام نظارتی ما یک نظام فشلی است!

مرتبط با این خبر

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!

  • مرگ رویای امریکایی...

  • هیچ استراتژیستی مذاکره جمهوری‌اسلامی با آمریکا را تایید نمی‌کند

  • دولتمردان هنوز دنبال سیب و گلابی برجام هستند

  • درس تاریخی برای ملت ایران؛ مذاکره بی فایده است

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است

  • امریکا وارد جنگ شود؛ هزینه و تلفات زیادی می دهد/ انتخابات 2020 مانع اصلی جنگ