گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری: عربستان "بخاطر یک مشت دلار" وارد سازمان ملل شد

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری گفت: عربستان کشوری که مردم یمن را به قحطی، گرسنگی و آوارگی و مرگ سوق داده، یکدفعه عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌شود، تنها با دلارهایی که خرج می‌کند!

1397/09/20
|
09:02
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(روز جهانی حقوق بشر، نگاهی تطبیقی به جایگاه حقوق بشر در قوانین اساسی، مدنی و جمهوری اسلامی ایران با تمرکز بر قوه قضائیه) با حضوردکتر محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمود عباسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: کشوری که مردم مظلوم یمن را قتل‌عام می‌کند و میلیون‌ها انسان را گرسنه و آواره و زیر بمباران شبانه‌روزی عربستان و ائتلاف آن قرار گرفتند، کودکانی که قربانی شدند، زنان و سالمندانی که جان خودشان را از دست دادند. در حال حاضر 10 میلیون انسان بی‌گناه در آستانه مرگ قرار دارند، قحطی، مسائل و مشکلاتی که گرفتار آن هستند و مشتی دلار در سازمان ملل متحد، دهان دبیرکل پیشین سازمان ملل را می‌بندد.

وی افزود: عربستان کشوری که مردم یمن را به قحطی، گرسنگی و آوارگی و مرگ سوق داده، یکدفعه عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌شود! و با دلارهایی که عربستان خرج می‌کند، می‌توانند با همه آنچه که انجام دادند، در شورای حقوق بشر عضو شوند. از طرفی همین کشور در قضیه قتل قاشقچی و اتفاقاتی که پیرامون آن رخ داد، علیرغم اینکه ریس سازمان سیا رسما اعلام کرد ولیعهد عربستان در قتل قاشقچی دست داشت و با فرمان او این اتفاق افتاد، بعد رئیس‌جمهور آمریکا در منظر جهانیان اعلام می‌کند ما حاضر نیستیم به دلیل آن دلارهایی که عربستان برای خرید نرم‌افزارهای جنگی هزینه می‌کند، (نرم افزارهای جنگی که برای قربانی مردن مردم یمن و سایر ملت‌های مظلوم منطقه از آنها استفاده می‌کند) دست از حمایت و ارتباط با عربستان بردارند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری ادامه داد: رویکرد آمریکا در افغانستان، سوریه و عراق در مواجه با تروریست‌ها به شکلی بود که هر جا انتظار می‌رفت ریشه آنها برکنده شود، یکدفعه آمریکایی‌ها دخالت می‌کردند و تروریست‌ها را از یک منطقه به منطقه دیگر جا به جا می‌کردند و مانع از خشکاندن ریشه تروریست‌ها در کشوری مانند سوریه می‌شدند. در مقابل جمهوری‌اسلامی که با تروریستم مبارزه می‌کند و متهم به حمایت از تروریسم می‌شود و از آن طرف جنایاتی که در عراق، سوریه و افغانستان رخ می‌دهد، علنا کشورهای غربی به این جنایات دامن می‌زنند.

محمود عباسی گفت: نرم‌افزارهایی که در اختیار ائتلاف سعودی است مشکلات و چالش‌هایی در منطقه به وجود آورده است که امروز با آن درگیر هستیم. لذا نگاه یک سو در سطح جهانی و از آن طرف کشوری که خودش بزرگ‌ترین قربانی تروریست است امروز باید گزارشگر ویژه حقوق بشر برایش تهیه کنند. ما تعیین گزارشگر ویژه در حقوق بشر را اهانت به دولت و ملت جمهوری اسلامی می‌دانیم. اگرچه اعتقاد راسخ داریم که این مسائل نباید مانع از این بشود که در زمینه حقوق بشر چون غرب استفاده ابزاری می‌کند، بنابراین موضوع را از دستور کار خودمان خارج کنیم. اتفاقا عقیده دارم باید فعالانه در عرصه‌های بین‌المللی حضور پیدا کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی