صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: درست پیاده نشدن قانون اساسی طی 40 سال گذشته، باعث افزایش فقر در جامعه شده؛ فقری که حاصل ورشکستگی کارخانه‌ها و در فشار قرار گرفتن طبقه پایین است، فقری که اعتماد مردم را نسبت به دولت و نظام کاهش می‌دهد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(سیاستگذاری غلط اقتصادی، تبدیل بخش‌هایی از قشر متوسط به فقیر و ابعاد ضد امنیتی و بی‌ثبات‌ساز آن) با حضور دکتر ابراهیم رزاقی، استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابراهیم رزاقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: برخی نگاهی را مطرح کردند که با عنوان 4 درصد معروف شد، یعنی 4 درصد مردم ایران جزء طبقه ثروتمند هستند اما اگر بخواهیم سخن از طبقه متوسط به میان آوریم، این طبقه میان ثروتمندان و فقراست، فقرا که نزدیک 60 درصد جمعیت کشور را در برمی‌گیرد و فاصله میان دو طبقه 4 درصدی و 60 درصدی در طبقه متوسط جای می‌گیرد. اما از نظر اطلاعات، افراد تحصیل‌کرده در این طبقه هستند که این نیز بستگی به تعریف، اطلاعات، دانش و تحصیل دارد که چندان مساله پول مطرح نیست اما طبقه بالای آن ویژگی بارزش ثروت است.

وی افزود: اگرچه طبقه متوسط نوسان دارد و وقتی در کشور تورم حاکم باشد، این طبقه ریزش می‌کند و به طبقه پایین یا فقیر تبدیل می‌شود. اما نکته بارز طبقه متوسط نسبت به سایر طبقات، میزان آگاهی بالای آنهاست. زیرا فرصت بیشتری دارند و به دلیل نوع کارشان می‌توانند مطالعه و پژوهش کنند، رادیو و تلویزیون را رصد کنند و روزنامه بخوانند و کلا در محیط‌هایی قرار دارند که این محیط‌ها به آنها اطلاعات بیشتری می‌دهد.

استاد دانشگاه ادامه داد: اما طبقات پایین به دلیل آن که درگیر کار و به دست آوردن یک لقمه نان هستند، وقت زیادی برای کسب اطلاعات و خواندن کتاب و روزنامه ندارند، لذا از این نظر می‌توان گفت طبقات پایین مدت‌هاست که فقر را احساس می‌کنند و بی‌عدالتی را از منظر اقتصادی لمس می‌کنند. اما اگر طبقه متوسط با آنها موافق باشد، زودتر واکنش نشان می‌دهند در واقع طبقه متوسط به عنوان افسران اجتماعی تلقی می‌شوند اما اگر طبقه متوسط اوضاعش بد باشد و از لحاظ مالی نتواند مسائل خودش را حل کند برای مثال نتواند کرایه خانه بپردازد و مسائل دیگر... باعث می‌شود به شکلی ناراحتی خودشان را بروز دهند.

ابراهیم رزاقی گفت: وقتی طبقه متوسط از اوضاع کشور ناراحت باشد برای اینکه طبقه پایین را با خود همراه کند، شروع به افزایش اطلاعات آنها می‌کند و با آگاه کردن طبقه پایین حرکتی را سامان می‌دهد. لذا برای شکل گرفتن حرکت‌های اعتراضی یا انقلابی نیاز است که طبقه پایین به میدان بیاید، به طوری که بدون حضور طبقه پایین انقلاب صورت نمی‌گیرد و بدون طبقه پایین کاری از طبقه متوسط ساخته نیست، اما وقتی طبقه فقیر که از اواضاع ناراضی است مانند 9 دی که فقرا به خیابان آمدند و نسبت به وضع اقتصادی اعتراض کردند.

وی افزود: در حالی نارضایتی از اوضاع اقتصادی وجود دارد که قانون اساسی طی 40 سال گذشته به درستی پیاده نشده و همین باعث افزایش تعداد بیشتر طبقه فقیر جامعه شده است. حال باید پرسید که چرا قانون اساسی به درستی پیاده نشده است؟! وضعیتی باعث شده که بیشتر کارخانه‌ها ورشکست شوند و مردم در فشار اقتصادی قرار بگیرند، وضعیتی که ممکن است اعتماد مردم را نسبت به دولت و نظام کاهش دهد.

استاد دانشگاه ادامه داد: تنها تورم باعث شکاف میان طبقات کشور نیست، زیرا تورم یک بیماری است که اگر دولتمردان بخواهند می‌توانند آنرا مداوا کنند. اگر تورم نیز مداوا نشود، باید چاره‌ای اندیشید و حقوق را متناسب با تورم بالا برد، اما مساله اینجاست که گویی در سیاستگذاری‌ها به فقرا توجه نمی‌شود و از زمانی که جنگ تحمیلی پایان یافت، سیاست سرمایه‌داری در کشور پیاده شد. در این شیوه چهار محور مورد توجه قرار گرفت، نخست هر آنچه دولتی است باید خصوصی شود. در حالی که در قانون اساسی چنین چیزی نوشته نشده بود، اما بدون توجه به قانون اساسی خصوصی‌سازی صورت گرفت.

ابراهیم رزاقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: خصوصی‌سازی که باعث شد که بسیاری از کارخانه‌ها ورشکسته شوند یا به خام فروشی روی بیاورند. به طوری که در حال حاضر مواد اولیه پتروشیمی صادر می‌کنند، شیوهای که نمی‌تواند شغل چندانی تولید کند و بازار کسب و کار را رونق بخشد. دومین ویژگی دوران سرمایه‌داری؛ تثبیت مزد و حقوق، اما وقتی تورم هست سخن از تثبیت مزد و حقوق چه معنا دارد! به عبارتی یعنی فقیرسازی توده‌های مردم، همان افرادی که انقلاب کردند و به قول امام خمینی(ره)، صاحبان انقلاب هستند. در حالی که باید دستمزد را بالا برد و برای مهار تورم از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفت.

وی افزود: آزادی بازار عرضه و تقاضا، از دیگر ویژگی‌های کشور در دوران سرمایه‌گذاری است، یعنی بازار را آزاد بگذارید که هر چه دلش می‌خواهد قیمت بگذارد، در این میان قدرت خرید قشر فقیر پایین می‌آید و دیگر قادر به تامین مایحتاج خود نیست. چهارمین ویژگی، آزاد گذاشتن روابط اقتصادی در سطح بین‌الملل است، طرف خارجی از ما مواد خام می‌خواهد و در مقابل هر چه نیاز است، خریداری شود. در این میان شغلی که به وجود نمی‌آید، مالیاتی هم که گرفته نمی‌شود، لذا اوضاع به نفع افرادی است که امکانات و ارتباطات دارد و در میان فساد به و جود می‌آید. از طرفی طبقه متوسط به دلیل تورم 50 درصدی که وجود دارد، دچار ریزش می‌شود و هیچ کاری هم برای بهبود اوضاع صورت نمی‌گیرد. در میان دولت می‌گوید در سال آینده 20 درصد افزایش تورم خواهیم داشت. در حالی اکنون طبقات پایین بسیار در فشار هستند.

مرتبط با این خبر

  • دستگیری از سادات فقیر و توسل به امام حسین؛راه نزدیکی به حضرت ولی عصر(عج)

  • زندگی با فقر اتصالات مغزی انسان را محدود می کند